הקרב של המפכ"ל | "ביטון, אנחנו קופצים מהמסוק אל הרכב"

אורן לחם כמסתערב לצד קובי שבתאי, כיום המפכ"ל. בשיחה עם ערוץ 7 הוא זועם על כתובות הנאצה נגד שבתאי ומספר על קרב בסגנון רמבו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו בשבט תשפ"א | עודכן: 21:32

הקרב של המפכ"ל | "ביטון, אנחנו קופצים מהמסוק אל הרכב"-ערוץ 7
ניצב קובי שבתאי
צילום: דוברות

מפכ"ל המשטרה החדש, רב ניצב קובי שבתאי, עדיין רק ימים אחדים בתפקידו וכבר המציאות הגועשת בישראל מביאה אותו לעימות חריף עם המגזר החרדי, ובין השאר הופיעה ברחובות ירושלים כתובת הגרפיטי 'קובי שבתאי היטלר'.

מראה הכתובת עורר כעס רב אצל חברו מהעבר של המפכ"ל, אורן אור ביטון, יו"ר עמותת 'טראומה 4 GOOD', מי שלחם לצידו ביחידת המסתערבים של מג"ב בראשית שנות התשעים. "זה בלתי נתפס. זה עורר כעס בי ובחבריי ליחידה", הוא אומר.

"לחמנו יחד בתקופת האינתיפאדה הראשונה. אני מכיר את קובי שבתאי בראשית דרכו כלוחם, מפקד, מדריך לוט"ר שסיכן את חייו. עם כל מה שהוא עשה למען המדינה בתפקידים לראות גראפיטי כזה, ועוד מיהודים?".

על אישיותו של רב ניצב שבתאי כפי שהכיר אותו משנות השירות המשותף, מספר אור ביטון: "מההיכרות האישית שלי אני יכול לומר שמדובר באיש מזן נדיר, אדם ערכי ביותר, אדם שעושה את התפקיד בצורה הטובה ביותר, נלחם לצד כל אדם ללא הבדל. אני לא מכיר אדם אחד שיכול להגיד עליו שהוא לא היה מפקד טוב או שהוא לא אוהב אותו".

"אני מכיר אותו ממש מקרוב. אמנם התנתקתי מהיחידה בסוף שנת 92' אבל היחידה לא התנתקה ממני. אנחנו נפגשים באירועים, גם באזכרות לחברים שנפלו, הוא תמיד מגיע ומכבד. הוא הגיע לטקס השקת ספרי על הלומי הקרב וסיפר מתוך ליבו על החשיבות להעלות על נס את הלומי הקרב ומשפחותיהם שגם הן סובלות. אני יודע מה קובי עשה למען המדינה. הוא התגייס לצנחנים ומשם המשיך למג"ב. מדובר באיש שבא לעשות למען המדינה וחבל שאנחנו מגיעים לקומות אפלים כאלה".

אור-ביטון בתקופת השירות
צילום: אלבום משפחתי

מוסיף אור ביטון ומציין כי אמנם "אי אפשר לחנך אנשים כאלה", אנשים שמרססים כתובות שכאלה, "אבל מי שנמצא מסביב, רבנים ומובילי דעת קהל, חייבים לצאת נגד הדברים האלה. חייבים להתנצל. מטרת המשטרה היא השלטת סדר ואם הוא משתמש באמצעים כאלה לפיזור הפגנות מדובר באמצעי אל-הרג. הוא מגיע עם כל הניסיון של מי שלא גדל במשרד עם מנורה אלא מהשטח ועם ניסיון אדיר. ניתן לו קצת את הזמן ונחזיר את הביטחון לאזרחים ואת הכבוד לשוטרים. לא יתכן ששוטרים מושפלים בצורה כזו ומקללים אותם בביטויים כמו 'נאצים' וכששוטר מבצע מעצר על פי הנהלים מוציאים טלפון ועושים לו שיימינג. זה בלתי נתפס. התדרדרנו לתהום".

"אני מאשים את מקבלי ההחלטות בפוליטיקה זולה שגרמה לכך שבמשך שנתיים לא יהיה מפכ"ל קבע. קובי הגיע למשטרה חבולה מכל הכיוונים. אני אומר זאת כלוחם ומפקד לשעבר ביחידת המסתערבים של משמר הגבול ושילדיו משרתים במג"ב", הוא אומר ומביע שכנוע עמוק בכך שכותבי הגראפיטים הללו עוד ייתפסו באמצעים כאלה או אחרים, כולל משתפי פעולה מתוך המגזר עצמו, ומוצע להם להסגיר את עצמם.

עוד שאלנו את אור ביטון אם בהכירו את נפשו ורוחו של קובי שבתאי, הוא סבור שכתובות שכאלה משפיעות עליו ועל תפקודו או שהוא יודע להתנתק ולהתעלם מתופעות שכאלה.

"קשה לי להאמין שזה יכול לעבור לו ככה, אבל קשה מאוד להסית את קובי מהמטרה. הוא ממוקד מטרה. לא כתבה ולא גראפיטי יסיתו אותו מהמטרה שלו. הוא מטאור וכל מה שהוא עשה נעשה כמטאור. זה לא יעבור לו חלק אבל הוא ממשיך הלאה".

עוד ביקשנו מאור ביטון לספר על חוויה משותפת אחת מהשירות עם קובי שבתאי באותן שנות אינתיפאדה סוערות, והוא בוחר לספר לנו סיפור שנשמע כלקוח מסרטי רמבו: "קובי הגיע ליחידה והעביר לנו את קורס הלוט"ר. הוא הגיע כי הוא רצה לחתור למגע ולהיתקל במחבלים. זו הייתה יחידה בראשית דרכה. קובי הגיע אלינו יום אחד בשנת 92', הגיעה אלינו התראה שכוח של פלס"ר נח"ל בהיתקלות מול מחבלים בכפר עראבה. אחד החיילים לצערינו נהרג. הוקפצנו בהובלתו של קובי על מסוק.

''קיבלנו אינדיקציה לכך שהמחבלים נמלטים ברכבים באזורי הפרדסים שם. המסוק הגיע לאחד מכלי הרכב שנסע בפראות, המסוק ירד נמוך לכיוון העצים. לא היה איפה לנחות ואז קובי באופן טבעי אומר לי 'ביטון, אנחנו קופצים על המגלשיים אל הרכב'. כך אני וקובי קופצים מהמגלשיים אל גג הטרנספורטר שעצר, בודקים את הרכב, מוודאים שהמחבלים לא שם, עלינו שוב על הרכב, נתלינו על המגלשיים והמסוק המשיך".

"זו לא תרגולת שתירגלנו, ולא משהו שהתאמנו לו, אבל זה אילתור של מפקד שחותר למגע בזמן אמת, וחתירה לאמת זה קובי שבתאי", חותם אור ביטון.