משה (מושקו) מושקוביץ ז"ל
משה (מושקו) מושקוביץ ז"ל צילום: גרשון אלינסון

לפני ימים אחדים הלך לעולמו משה (מושקו) מושקוביץ ז"ל, ראש מועצת אפרת הראשון, ממחדשי הישוב היהודי בגוש עציון וממובילי מפעלים חינוכיים והתיישבותיים רבים.

לאחר העקירה מגוש קטיף הוזמן מושקו לשיחה עם עקורי כפר דרום כשעל הפרק תחושת הכאב על העקירה לצד הרצון להאמין שניתן עוד לשוב בעתיד לישוב שחרב. על המפגש ועל דבריו של מושקו לעקורים סיפרה בראיון לערוץ 7 זכות בר פלד, בת כפר דרום חברה בגרעין החזרה לכפר דרום שנכחה בשיחה ההיא.

"הקמנו את גרעין החזרה הביתה כדי לתכנן לחשוב איך נחזור לכפר דרום וגוש קטיף בעזרת ה', והזמנו אנשי חזון ועשיה שיתנו לנו תקווה. לפעמים הרגשנו שמתייחסים אלינו כמו אל חולמי חלומות שמדמיינים ורצינו שמישהו יחזק אותנו וזו הייתה מטרת הפגישה עם מושקו".

מוסיפה בר פלד ומספרת: "אנחנו בטוחים ומאמינים, אבל הייתה תחושה שאחרים פחות מאמינים בזה. מסביב התחושה הייתה שאנשים מעדיפים לעסוק בהקמת ישובים חדשים וכאן מי שחווה את הנתק במשך 19 שנה וחזר, זה נותן הרבה כוח ותקווה".

"בפגישה מושקו סיפר לנו את הסיפור ודיבר על היכולת לתכנן לצד התקווה והאמונה, לשלב עשיה גדולה. כך הוא עצמו נהג כראש מועצת שפיר, הוא פעל המון. השילוב של חזון ועשיה היה משמעותי. זה היה כמה חודשים אחרי שליברמן נכנס למשרד הביטחון. הוא ראה בכך סיכוי והזדמנות, הוא אמר שהנה ליברמן נהיה שר ביטחון והוא זה שאמר שבתוך 48 שעות נחזור עזה, אולי זו ההזדמנות שלכם, אולי עכשיו זה יקרה. הוא נתן לנו הצעות עם מי להיפגש ואיך לפעול בעולם המעשי".

על דבריה אלה של בר פלד שאלנו אם היא אינה חשה הבדל מהותי בין הנתק מאדמת גוש עציון שנעשתה בידי זרים, מה שאיפשר את התקווה שעם סילוק הזרים ניתן יהיה לחזור לשם, לבין הנתק מיישובי רצועת עזה שנעשה בידי ממשלת ישראל. בר פלד רואה בנקודה זו הנקודה הכואבת ביותר בעקירה מגוש קטיף וכפר דרום, אך מוסיפה: "אנחנו מאמינים שזה אכן כואב יותר, כשזה קרה כך על ידי אחים, על ידי עם ישראל, אבל גם זה יגיע גם אם זה יצטרך לקרות לשם כך משהו גדול כמו מלחמה".

בהמלצותיו לעקורי כפר דרום דיבר אז מושקו ז"ל על שילוב בין חיזוק הכמיהה והתקווה לחזרה לצד עשייה של ממש. "לשמר את האמונה והגעגוע, וכמו שלהם יש את האלון הבודד לראות אותו מרחוק, לנו יש את הפיקוס, אבל הדבר השני הוא התכנון. מושקו דיבר על כך שזה אולי נראה רחוק אבל כבר עכשיו לתכנן מה קורה כשחוזרים, להתייחס למציאות בעניים מפוכחות, הרי אין מבנים ואין כלום, אז לחשוב מי יעמוד בראש איזו ועדה, לתכנן מאיפה מביאים מבנים ומי יעמוד לצידנו כדי לחזור אחרי שאנשים כבר בנו בתים".

בר פלד שומעת גם את הקולות האומרים לה ולחבריה לחדול מלהקשיב למי שמפתח בהם את התקוות ולעסוק בריאלי ובמציאותי, בבנייה של ישובים חדשים, ועם זאת היא מזכירה כי גם מושקו עצמו לא עסק רק בטיפוח תקוות ואמונה אלא כראש מועצת שפיר עסק גם בהקמת מקום חדש. "אפשר גם וגם, ברוך ה' אנשים זכו לבנות בתים וישובים חדשים אבל האמונה שלנו היא שנחזור. זה לא סותר. ארץ ישראל תגדל ותתפתח. זו האמונה שלנו".

להאזנה למפגש בין מושקו ז"ל לעקורים:

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו