בני גנץ
בני גנץ צילום: דוברות הכנסת - שמוליק גרוסמן

שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ דורש מראש הממשלה בנימין נתניהו לכנס את מליאת הכנסת עוד הערב ולהעביר את חוק הקנסות בקריאה שנייה ושלישית.

לדברי גנץ, "אם לא יאושר החוק, תהא להמשך הסגר יעילות מצומצמת שלא תצדיק את המשך קיומו"

במכתב שהועבר מטעמו למזכיר הממשלה נכתב: "בהמשך לאישור הצעת החוק בוועדת חוקה, מבקשך ראש הממשלה החליפי לדרוש מיו"ר הכנסת בשם הממשלה, את כינוסה של מליאת הכנסת באופן מיידי וללא דיחוי על מנת להשלים את הליך החקיקה עוד היום.

עוד נכתב: "המלחמה בנגיף הקורונה טרם הסתיימה ועל אף התקדמות הליך ההתחסנות בקרב הציבור עלינו להמשיך ולהקפיד על אכיפת ההנחיות, באופן שוויוני, בקרב כלל הציבור בישראל. חקיקת החוק בכנסת תאפשר לאכוף באופן הנדרש את הנחיות הממשלה למאבק בהתפשטות הקורונה''.

שר הביטחון גנץ הדגיש כי ''כל עיכוב בחקיקה – עולה בכדי סיכון חיי אדם. באם לא יאושר החוק, להמשך הסגר תהא יעילות מצומצמת ביותר בצמצום היקף התחלואה בישראל שלא תצדיק את המשך קיומו".

יריב לוין
יריב לוין צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

מוקדם יותר היום דחה יו"ר הכנסת יריב לוין דחה את טענות מפלגת "כחול לבן" לפיהן הוא מונע את כינוס מליאת הכנסת לצורך חקיקת חוק הקנסות בקריאה שניה ושלישית.

כזכור, במפלגת כחול לבן פרסמו מוקדם יותר הודעה לפיה דחיית כינוס הכנסת ליום שני היא "תחמנות ליכודית קלאסית: יו"ר הכנסת יריב לוין מסרב לכנס את המליאה באופן מיידי ולהעביר את חוק הקנסות ובכך מסכן חיי אדם. אם לא תהיה אכיפה, לא יהיה סגר".

בתגובה ציין לוין, "המצב הוא בעיניי התנהלות שאני לא זוכר כדוגמתה, המקוממת במיוחד כשהיא באה מצד מי שמכהן כיו"ר ועדת הכנסת".

לדבריו, "אנחנו בתקופת פגרה וכינוס המליאה מתבצע רק בהודעה מראש. לא מצופה מחברי הכנסת להיות זמינים לדיונים. בפגרה אין דיונים סדירים. אני הודעתי שאם החוק יגמר בועדת חוקה הוא יעלה במליאה ביום רביעי. מאחר שזה לא קרה ומאחר שאנחנו ביום חמישי, אי אפשר לצפות מחברי הכנסת להיות כאן ולהצביע על חוק עם מחלוקות. אתמול השארתי את המליאה פתוחה הודעתי מראש אתמול בלילה שאם החוק יגיע הוא יעלה ביום שני. אני הודעתי את זה מראש".

"החוק עדין לא קיבל פטור מחובת הנחה וזה בסמכות ועדת הכנסת. במצב הדברים הזה אם אני אנסה לבצע מחטף ואשים אותו ביום חמישי על סדר היום מבלי שעבר בועדה זה לא תקין", הדגיש לוין.

"במצב הזה ברור לגמרי שרק אם כלל סיעות הבית מסכימות וכולם מוותרים על נוכחותם אם החוק יובא להצבעה, ואם כך היה קורה, היה אפשר להביא את החוק. אני לא ביקשתי הסכמה כזו אלא הלכתי לעמדה הכי מקלה - רק אם מישהו יתנגד אני לא אכנס את הכנסת, אלא שהרשימה המשותפת הודיעו שהם לא מסכימים וקיבלתי כך הודעה מראש מח"כ טיבי. הדרך היחידה להביא את החוק בצורה תקינה זה רק ביום שני שעליה הודעתי מראש".

''אם יש פה משהו ענייני ולא רק משהו פוליטי אפשר לתת מענה לסוגיה", הוסיף לוין וציין, "הדרישה שלי ממי שכיהן כיו"ר הכנסת וממי שהיום הוא יו"ר ועדת הכנסת לא לבוא בדרישה שאי אפשר לקיים אותה. ברור לכולם שמהלך כזה אם הייתי מנסה לעשות אותו היה מתקבל ומסוכל על ידי כל האופוזציה וגם בצד המשפטי. מי שרוצה שהחוק יעבור והסגר יתקיים והכנסת תפעל באופן דמוקרטי, אם אלה הכוונות - הפתרון מונח על השולחן. להוציא הודעות מבישות ומקוממות שאני לא רוצה לכנס את המליאה ואני עושה בכנסת כבשלי - זה לא נכון".

לוין הודיע כי הוא מצפה מבני גנץ ומח"כ איתן גינזבורג "להתנצל על אמירה שקרית ולא נכונה לכל מארג הסמכויות שיש לי. אני קיבלתי מראש הממשלה עמדה ברורה, שצריך להעביר את החוק ולאשר אותו. אני מקווה שנוכל לסיים את העניין. כדי לקיים מליאה ביום שני אני לא צריך הסכמה של הסיעות".

לוין הסביר כי הוא מבין את החשש מכך שהארכת הסגר תאושר לפני העברת חוק הקנסות וציין כי הדבר ניתן לפתרון, "כחול לבן חוששים שהחוק לא יובא להצבעה ואני הצעתי שהממשלה תאריך את הסגר ביום אחד בלבד ובעקבות זאת נתכנס ונביא את החוק ביום שני ונעביר אותו, ואז הממשלה תאריך את הסגר בעוד כמה ימים. כחול לבן משחקת משחק ציני ומסוכן על הבריאות של אזרחי מדינת ישראל".

"אני מציע במקום להתעסק בשטויות לדון בועדת הכנסת וחוקה ולגמור את החוק", הוסיף לוין, "אנחנו מתחייבים לתמוך בחוק כפי שהוא יגיע מועדת חוקה במתכונתו המקורית. הכנסת היא לא חותמת גומי. יש להביא חוק יותר טוב ונכון שמקובל על רוב חברי הכנסת".

"בין שתי הברירות שלא יהיה חוק או להביא חוק שיהיה יותר נכון ומדוייק, עדיף חוק עם שינויים שמקובלים על רוב חברי הכנסת. אסור לשכוח שמי שיזם את החוק זה משרד הבריאות ושר בריאות מהליכוד ולא של כחול לבן", הזכיר לוין.

בנוגע למפלגות החרדיות אמר לוין, "אני לא נכנס לשיקולים של ח"כ אשר והסיעות החרדיות. גם המפלגות החרדיות אומרות שהם לא רוצות להיות מכשול וחושבות שהחוק נכון". בסיכום ציין לוין, "אני דורש מכחול לבן לחזור בהם מהדברים השקריים".