עם כיפה קטנה וחצי כסר"ש

הציר החלקי: בנט – סמוטריץ', הוא שביל אחד מסבך שבילים שכמעט כל משפחה בציונות הדתית מטיילת בו. זה ניכר בכל שולחן שבת ובכל מפגש

משה רוט , ט"ו בשבט תשפ"א

עם כיפה קטנה וחצי כסר"ש-ערוץ 7
משה רוט
צילום: באדיבות המצולם

לא מעט אנשים מתארים את הפיצול של בנט וסמוטריץ' כתחושת ילד להורים גרושים. השיח שהיה פעם מלא פרגונים ושיתופי פעולה, הפך לעוין ולהטרלות הדדיות. הקושי לשמוע אותם מדברים אחד על השני מכאיב בבטן והשאלה הגדולה והקשה - איפה הלב שלי יותר...

אנשים באופן לא הכי עמוק עשו חיתוך כללי: הדוסים לסמוטריץ', הם הסבירו, הלייטים – לבנט. לטענתם זו המראה של הציונות הדתית. אך סיבוב במנייני החצרות מגלה שלא מעט כיפות קטנות מסתירות את היותם סמוטריצ'ים לחלוטין. למרבה הפלא גם נפתלי בנט לא לגמרי מצליח לחמוק מבחורי ישיבה מורעלים ומאולפניסטיות מעריצות.

מסתבר שגם כיפות קטנות מצביעות לסמוטריץ. מסתבר שחצי כסר"ש מסתדר יופי יופי עם בצלאל.

הניסיון לצבוע את בצלאל סמוטריץ' כחד מגזרי בתוך המגזר, (המגזר שבתוך המגזר?) מתגלה כפחות ופחות נכון. יספרו לכם שהוא גזען שונא להט"ב, מייסד מיזם מצעד הבהמות - אבל היחיד שתמך בגלוי בשפי פז בימים הקשים שלה, היה סמוטריץ. אוחנה הלהט"ב בעצמו – אפילו לא הרים לה טלפון.

ברחובות שכונת הר חומה, בואכה ישיבת הר המור, מסתבר שאם סמוטריץ' הוא חד מגזרי – אז ודאי לא מדובר על רחוב חד סיטרי מהכיוון של בניין הישיבה. מדברים שם בלהט שאת מצביעי 'נועם' הוא לא מייצג, סמוטריץ' הלייט הזה.

גם בגבעת שמואל מבינים ש"הדוס החשוך הזה" יצא ממשרד התחבורה עם קבלות ברמת הביצוע הגבוהה ביותר ואם רוצים לדאוג שם לעניינים "ארציים" יותר שנכונים למגזר – יתכן מאוד שהוא הכתובת. הניסיון לפלג את הציונות הדתית לתתי פלגים – פשוט לא יצלח.

כמעט אין משפחה דתית לאומית שאין בה מגוון רחב מהציר המוכר: ישיבות הקו – מכינות – כיפות קטנות – חצי כסר"ש – בלי כסר"ש – כיפה שחורה – מזרחי – אשכנזי – דוס – ערס – שירת נשים – לא שירת נשים – צימר בקיץ עם שחיה משפחתית – צימר בקיץ עם שחיה נפרדת – נער נושר בבית – נער מחונן בבית - ועוד ועוד ועוד... 

הציר החלקי: בנט – סמוטריץ', הוא שביל אחד מתוך סבך שבילים שכמעט כל משפחה בציונות הדתית מטיילת בו. זה ניכר בכל שולחן שבת, בכל מפגש משפחתי בקיץ בכנרת ובכל חתונה (כבר כמעט שכחנו מה זה לריב עם בן דוד בחתונה...).

יצביע כל אחד מה שיצביע – אבל היום כבר חייב להיות ברור לכולם:
גם כיפות קטנות מצביעות סמוטריץ'.
גם חצאיות ארוכות מצביעות בנט.

משה רוט, תושב פסגות ואיש חינוך