אילוסטרציה
אילוסטרציהFlash 90

מכון פוע''ה ועמותת ''מדעת'' הפועלת לקידום בריאות הציבור יקיימו פאנל משותף על השפעת החיסון בכל תחומי טיפולי הפוריות, ההריון והלידה, ובמהלכו יסבירו מדוע חשוב לחסן גם נשים הרות.

כבר מתחילת המגפה עוקב מכון פוע"ה אחר השפעות נגיף הקורונה והחיסון בכל הקשור לתחומיו וקריאתו נסמכה על האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה ומשרד הבריאות.

לאחרונה, לאור התרבות מקרי ההדבקה בקרב נשים הריוניות והשפעתו של הנגיף על תזמון הלידה ובריאות הנשים החליטו מכון פוע"ה ועמותת "מדעת" לשתף פעולה ולקיים את ערב ההסברה בכדי לחשוף את הציבור הרחב למידע המתחדש ולענות על שאלות.

הפאנל פתוח לקהל הרחב ויועבר בשידור חי בערוץ היוטיוב של מכון פוע"ה. ייקחו בו חלק הרב מנחם בורשטין, ראש מכון פוע"ה. הרב אודי רט, רב יועץ ופוסק במכון פוע"ה ומנהל שו"ת אתר המכון ופרופ' עידו שולט, מנהל היחידה לרפואת האם והעובר בקריה הרפואית רמב"ם וחבר עמותת "מדעת".

פרופ' שולט מסביר: "כניסת החיסון כנגד קורונה גרמה לנשים רבות המתכננות הריון, העומדות טרם תחילת טיפולי פריון הנמצאות בהריון ולנשים מניקות להתלבטות לא פשוטה באשר לקבלת החיסון. החששות מובנים היות והחיסון לא נוסה על נשים הרות או מניקות. עם זאת מנגנון פעולת החיסון ככל הנראה אינו מסכן את העובר. נתוני התחלואה מהנגיף בישראל השתנו בחודש האחרון וכעת המחלה נפוצה וקשה יותר והפגיעה בנשים בהריון חמורה יותר.

''לפיכך אנו ממליצים לנשים המתכננות הריון ומניקות להתחסן. לנשים הרות אנו ממליצים להקפיד הקפדה יתרה על חבישת מסכות ובידוד חברתי ומאפשרים להתחסן בשליש השני והשלישי להריון. בעיקר לנשים שלהן גורמי סיכון כגון השמנה, יתר לחץ דם או סוכרת. אנו ממליצים לכל אישה הרה לדון בנושא עם הרופא המטפל בהריון ולקבל החלטה משותפת", כך פרופ' שולט.

הרב בורשטין, ראש מכון פוע"ה: "בתקופה זו בה אנו שומעים על שיאי תמותה וחולי מנגיף הקורונה אנו חשים שקיים חוסר וודאות גדול בקרב הציבור בהשפעות הנגיף והחיסון בקרב נשים הריוניות, מניקות וזוגות שנמצאים בטיפולי פוריות. ליבנו עם הנשים שנמצאות בבתי החולים במצב קשה. אנו מעוניינים למגר את המקרים האלה ודרך היחידה לעשות זאת היא להתחסן.

''מכון פוע"ה כגוף שעוסק בתחום הרפואה וההלכה מתייחס לנושא הן מהפן הרפואי בריאותי והן מהפן ההלכתי והמוסרי. אנו מקיימים את ערבי ההסברה ומתעדכנים בכל עת בחידושי ההנחיות כדי לתת מענה בנושא ולדאוג שהציבור ככלל, וציבור הנשים ההריוניות והיולדות בפרט ידעו שצריך להתחסן", אמר בורשטין.