למה הוא לא מעריך את מה שאני עושה?

מה יותר חשוב בזוגיות: הכוונה או המעשה? מתי מספיקה הכוונה ומתי צריך להתאים את הכוונה לעשייה?

שירלי והל , ט"ו בשבט תשפ"א

למה הוא לא מעריך את מה שאני עושה?-ערוץ 7
שירלי והל
עצמי

"אנחנו כבר בקשר רציני. רציתי שנצא ואפתיע אותו. אז הזמנתי מקום במסעדה וקניתי... ממש התלהבתי.

אבל כשאמרתי לו שיוצאים ואיפה אוכלים והראתי לו את ההפתעות. הוא אמר 'תודה' אבל לא הראה התלהבות. נפגעתי, אבל שתקתי. הרי התכוונתי ורציתי לשמח אותו".

רבות דובר אודות הכוונה. לפעמים אנו מתכוונים למשהו מסוים והוא לא מצליח, ולפעמים אנחנו מתכוונים למשהו שהוא לא הדבר הנכון. ההלכה מלמדת אותנו את חשיבותה של הכוונה. לדוגמא חז"ל אומרים: "תפילה ללא כוונה כגוף ללא נשמה". וכך גם במצוות רבות.

מאידך, למלך הכוזרי נאמר בחלום: "כוונתך רצויה אך מעשיך אינם רצויים" ועל כן הוא מתחיל לחפש את המעשה הרצוי, והוא פונה לפילוסוף ולדתות השונות מתוך מחשבה שיש מעשה רצוי לפני ה'.

אף רבי נחמן פונה לתלמידיו ואומר להם: "נכון אתם אנשים טובים אך לא לזאת הייתה כוונתי".

רבי נחמן אומר חשובה לי העשייה ולא רק היותכם "אנשים טובים".

אם כן מה יותר חשוב הכוונה או המעשה?

בזוגיות, כמו בכל תחום בחיים, לפעמים באמת הכוונה מספיקה. לא קנית מתנה, אך זכרת שיש יום הולדת ורק כתבת משהו - אז הכוונה מספיקה. לעומת זאת, אם התכוונת לאחל יום הולדת שמח ולא איחלת - הכוונה כמובן אינה מועילה.

הצד השני מצפה ורוצה לקבל יחס מסוים, וכשהוא לא מקבל את זה ישנה אכזבה, שמובילה בסופו של דבר לכעס.

לפני שאת נגשת לשמח את בן זוגך לעתיד, בדקי תחילה מה הדבר האמיתי שישמח אותו.

אל תתמקדי באינטרסים שלך אלא תתמקדי בו. לדוגמא: אל תקני מתנה מתוך מגמה שהיא תשמש גם אותך, אלא חשבי מה הוא אוהב. בדקי האם מעשיך אינם "גדולים עליו". את מכינה לו מסיבת הפתעה, והוא בכלל רוצה לציין את יום הולדתו בשקט ורק איתך. וכן ההיפך.

אם את רוצה להפתיע ולשמח אותו, את יכולה להשתמש בדיבור עקיף על מנת לגלות מהם רצונותיו האמיתיים שלו וכך להפתיע אותו בדיוק במקום שמתאים לו.

זוגיות מוצלחת תלויה בעבודה קשה, והמפתח להצלחה הוא התקשורת בניכם. אל תסיקי מסקנות. יכול להיות שהוא לא אראה לך התרגשות כמו שאת היית מתרגשת כי זה חלק מאופיו. שתפי אותו ברגשותיך. יכול להיות שתגלי, שלמרות שהוא הגיב בצורה שהגיב, הוא מאוד מעריך את מה שעשית עבורו, אלא הוא לא יודע איך לבטא זאת. זכרי - אינך יודעת מה הוא חושב. הכנת לו מאכל שהוא אינו אוהב, והוא, כדי לא להעליבך, שותק, ואת מפרשת זאת כחוסר הערכה למעשייך. חשוב לשתף אותו בתחושותיך, בכך שטרחת וחשבת עליו, והתאכזבת מתגובתו. כדי שגם הוא ישתף.

זכרי: אין צורך לבדוק כל הזמן את האהבה וההערכה של הצד השני. תהיי בטוחה בקשר. האהבה היא כמו ציפור ביישנית, לפעמים דווקא כשמסתכלים עליה היא מתחבאת. בינתיים תבקשי מה' שיוביל אותך ושיתן לך את החכמה והתבונה להגיע אליו.

שירלי והל מאמנת ליצירת זוגיות, נמצאת בנבחרת המאמנים של פרוייקט 252.

להצטרפות לפרוייקט 252 לחצו כאן.