רוני גמזו
רוני גמזו צילום: David Cohen/FLASH90

פרופ' רוני גמזו, מי ששימש כפרוייקטור הקורונה הראשון ומכהן כמנהל בית החולים איכילוב מעריך בראיון לעיתון 'ידיעות אחרונות' כי שיאה של מגיפת הקורונה מאחורינו.

"המצב מורכב. התחלואה יורדת מאוד לאט. אבל בואו נסתכל על הצד החיובי: מערכת הבריאות מצליחה לעמוד מעל שלושה שבועות במספר של 8,000 נדבקים ביום ומקדם ההדבקה מתחת לאחד. זה אומר שהמגפה בנסיגה. אני בדעה שאנחנו אחרי השיא", אומר גמזו.

לדעתו, הסגר ההדוק אינו משיג את המטרה. "מה שהיה אפקטיבי בסבבים הקודמים, פחות אפקטיבי כיום. ככל שהסגר הזה מתמשך, אנשים מוצאים את הדרכים לקיים את אורח החיים שלהם ופחות נמנעים ממגעים, שבסופו של דבר מתרחשים. סגר אמיתי הוא לא החלטת ממשלה, הוא החלטה אינדיבידואלית. בשלב הזה חייבים לעשות התאמות למציאות החדשה".

"אני יכול להבין את משרד הבריאות שרוצה יותר מרווחי ביטחון. ברור שהירידה האיטית מאוד של המאומתים ומצב בתי החולים מקשה על ההחלטה, אבל מצד שני יש לומר בביטחה: עברנו את השיא ואין התנהגות של סגר. אני סבור שלא צריך לחשוש. התרה מידתית מסוימת לא תגרום להתפרצות חסרת שליטה. אנחנו במגמת ירידה בתחלואה והמספרים ימשיכו לרדת כי החיסונים עושים את שלהם. בעיניי לא משנה אם הסגר ימשך עוד שבוע או לא. מה שחשוב כרגע הוא להיערך קדימה", מוסיף פרופ' גמזו.

לדעתו החיסונים נגד הנגיף יעילים מאוד, אבל צריך לתת להם את הזמן כדי שישפיעו על מצב התחלואה. "בשלב הזה החיסון קודם כל בלם את המשך העלייה. בוא נזכור שהחיסון הראשון ניתן רק לפני חמישה שבועות. ההשפעה המשמעותית של החיסונים תתחיל להראות בעוד שבועיים עד שלושה שבועות. מי שצופה השפעה דרמטית של החיסונים במארס־אפריל – אני מסכים איתו. מי שציפה לזה בינואר־פברואר לא מבין את הדינמיקה של המגפה".

להערכתו בחג הפסח שיעור המתחסנים אל מול התחלואה יאפשר לקיים, בניגוד לשנה הקודמת, סעודת חג משפחתית בליל הסדר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו