בית הדין הרבני בחיפה. ארכיון
בית הדין הרבני בחיפה. ארכיון צילום: דוברות בתי הדין הרבניים

ארגון הסיוע למסורבות גט ועגונות, מבוי סתום, פנה לנשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, בבקשה לבחון שינוי בנוהל סידור גט.

"בעבודתנו מול הנשים נתקלנו מספר פעמים בתופעה שבה בטווח הזמנים שבין אישור הגירושין וההסכמה ועד לסידור הגט עצמו נמלטו הבעלים והשאירו את נשותיהן עגונות, או שהפכו סרבני גט, ובמשך זמן רב עגנו את נשותיהם", כתבו בארגון לרב לאו.

בארגון הוסיפו, "כפי שוודאי ידוע לכבודו, כאשר זוג פותח תיק לגירושין בהסכמה, הדיון הראשון נערך בהסכם הגירושין בין הצדדים, ולאחר שמוסכמים כלל הדברים, נקבע מועד לסידור גט. מועד זה נקבע בדרך כלל כשבועיים לאחר סיום הדיונים... ברוב המקרים מדובר בפרק זמן לא משמעותי אשר אינו מהווה בעיה. אולם, פרק זמן זה יכול להוות את הגבול בין אישה חופשיה לבין אישה מסורבת גט".

"הצדדים מוזמנים לסידור גט במועד מאוחר יותר גם במקרים בהם התיק נפתח שלא בהסכמה אבל עם התקדמותו יש הסכמה לגט וניתן פסק דין", ציינו.

בארגון הציגו שלוש דוגמאות למקרים שבהם פרק הזמן הקצר הביא למקרה סרבנות ארוך וקשה, והדגישו כי מדובר בדוגמאות שכמוהן יש רבות נוספות:

בתיק הראשון "הגיעו בני הזוג לבית הדין לגירושין בהסכמה, ובית הדין זימן את בני הזוג לסידור גט לשבועיים מאוחר יותר. הבעל נעלם והותיר את האישה עגונה למשך שש שנים תמימות, אשר בסופן הגיע לבית הדין ונתן גט. כך גם בתיק... בני הזוג הגיעו לבית הדין לגירושין בהסכמה, ולאחר חתימתם על הסכם גירושין מול בית הדין זומנו לס"ג למועד מאוחר יותר. הבעל נעלם מהארץ ועקבותיו לא נודעו עד היום. בתיק... בערב ר"ה תש"פ רצה הבעל לטוס לקברו של רבי נחמן באומן והיה מוכן לתת גט לאשתו. הלכו בני הזוג לבית הדין וחתמו על הסכם ביניהם, הסכם שאושר וקיבל תוקף פסק דין. הבעל טס לאומן. לאחר חזרתו, כאשר הגיע לבית הדין לס"ג במועד שנקבע לו, הוא טען ועדיין טוען כי אינו מעוניין לתת גט לפי ההסכם. עד עתה, שנה וחצי לאחר חתימה על הסכם גירושין אשר קיבל תוקף פס"ד, מנהלים בני הזוג קרבות עקובים מדם בבית הדין (יצויין כי תיק זה התנהל בביה"ד בירושלים שם אין הפרדה בין הדיון למתן הגט ולכאורה היה על הבעל לתת את הגט בו במקום אולם מסיבה שאינה ידועה לנו הגט לא ניתן והאישה כאמור עדיין עגונה)".

"נציין כי למיטב הערכתנו מדובר ככל הנראה במספרים קטנים לעומת כלל הזוגות המתגרשים, אבל הרגע בו מופיעים בני הזוג ברצון לס"ג בבית הדין הוא רגע מכונן בחייהם, אשר אם לא ינוצל עשוי להפוך נשים לעגונות או למסורבות גט. פרק זמן זה יכול להכריע את גורלה של האישה לחיים של סבל ובדידות", הדגישו ב"מבוי סתום".

"כיוון שברוב בתי הדין יושבים מסדרי הגיטין מדי יום עד שעות מאוחרות יותר מסיום הדיונים, מדוע לא לקבוע כי סידור הגט יתרחש במקום? גם עבור שאר הזוגות מדובר בהקלה וסיוע שכן הם לא יצטרכו להגיע שוב לבית הדין רק לצורך סידור הגט. איחוד מועד אישור ההסכם וסידור הגט יסייע הן לנשים ולגברים אשר קיים חשש כי בני או בנות זוגם/ן יהפכו להיות סרבני גט, הן לכלל הזוגות המתגרשים שיתבקשו להגיע לבית הדין פעם אחת בלבד לצורך סידור הגירושין והן לבתי הדין עצמם שעבודתם תתייעל משמעותית. נוכח האמור, נבקש לקבל את עמדת בית הדין באשר להצעה לסדר גט באופן מידי במועד אישור הסכם הגירושין וסיום הדיונים", חתמו

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו