דפיברילטור - הכל על המכשיר מציל החיים

מכשיר הדפיברילטור נועד להחזיר לפעולה את הלב במצבי חירום ולהחיות את האדם עד להגעת הצוות הרפואי למקום מעוניינים ברכישה?

תוכן שיווקי , י"ח בשבט תשפ"א

דפיברילטור - הכל על המכשיר מציל החיים-ערוץ 7
אירועים לבביים
צילום: Pixbaby

מקרי מוות רבים, כתוצאה מאירועים לבביים שונים, היו יכולים להימנע לו היה בנמצא מכשיר שאותו ניתן לרכוש עבור כל מקום ציבורי, מקום עבודה או מקום מגורים.

מכשיר זה קרוי דפיברילטור והוא נועד להחזיר לפעולה את הלב במצבי חירום ולמעשה להחיות את האדם עד להגעת הצוות הרפואי למקום. מתעניינים ברכישה של מכשיר שכזה? להלן כל מה שצריך לדעת לגביו.

מהו דפיברילטור ומדוע הוא כל כך חשוב?

כאשר אדם מאבד את הכרתו כתוצאה מאירוע לבבי כלשהו, ללא טיפול מהיר בו במקום, הסיכוי להתאוששות קטן. למעשה, כל שנייה שעוברת ללא טיפול רפואי מעלה את הסיכוי למוות במקרה הרע, ובמקרה הפחות גרוע עלולה להוביל לנכויות ולפגיעות גוף קשות ביותר. הימצאות של מכשיר דפיברילטור במקום מאפשרת להעניק טיפול חירום מהיר לאדם הנפגע, גם ללא ידע רפואי כלשהו. מכשיר זה נועד לספק מכת חשמל ממוקדת ללב, מעין "reset" לפעולתו, כך שיחזור לפעום וזרימת הדם הרציפה למוח תימשך וכך גם נשימתו של האדם שעבר את אירוע הלב.

מתי משתמשים בדפיברילטור?

ללא הכשרה מתאימה כחובשים או כפרמדיקים אין באפשרותנו לדעת האם אדם שאיבד את הכרתו סובל מבעיה לבבית כלשהי או מבעיה רפואית אחרת. כאן בדיוק נכנס לתמונה מכשיר הדפיברילטור. איך פועל המכשיר? ובכן, מדובר במכשיר קטן מימדים שבתוכו מצויות מדבקות שאותן מצמידים לגופו של המטופל (על גבי המכשיר קיימים איורים שמסבירים באילו נקודות בגוף יש להצמיד את המדבקות). המדבקות מכילות חיישנים שמנטרים את קצב הלב ומחוברות לסוללות. במידה והחיישנים אינם מזהים דופק בכלל או שהדופק אינו סדיר (במצבי טכיקרדיה או פרפור חדרים/פרוזדורים), הדפיברילטור מתחיל לפעול ומעביר שוק חשמלי ישירות ללב בעוצמה ובמשך הזמן הרצויים בהתאם לנתונים שהתקבלו על ידי החיישנים. עוד מידע על מכשירי דפיברילטור והאופן בו הם פועלים ניתן למצוא באתר defibrillation.co.il

אילו סוגים קיימים?

הדפיברילטורים המתקדמים ביותר הם אלו שמוכרים לנו מבתי החולים ומניידות הטיפול הנמרץ. מדובר במכשירים מורכבים שכוללים לעיתים גם חיבור ישיר ל-א.ק.ג. ואפשרויות ידניות לקביעת עוצמת השוק החשמלי, על ידי מי שהוסמך לכך. הדפיברילטורים שאמורים לעניין אתכם הינם הפשוטים יותר לתפעול, כאלה שמאפשרים שימוש קל ופשוט גם על ידי אנשים שאינם בעלי ידע רפואי כלשהו. ניתן למצוא שני סוגים של דפיברילטורים כאלו:

  • דפיברילטור אוטומטי - סוג זה של דפיברילטור פועל באופן אוטומטי לחלוטין והוא זקוק ליד אדם רק לצרכי הצמדת המדבקות אל חזהו של האדם שאיבד הכרה. המכשיר מבצע את הניטור ומשחרר שוק חשמלי רק במידה והוא מזהה בעיות בקצב הלב. מכשיר זה פועל באמצעות רמקול ומנחה את המשתמש מה לעשות ומתי להתרחק מהמטופל לקראת מתן השוק החשמלי.
  • דפיברילטור חצי אוטומטי - לעומת הדפיברילטור האוטומטי, מכשיר זה זקוק לאישור של אדם על מנת לשחרר את השוק החשמלי, במידה ונמצאה בעיה בקצב הלב. מקרים אלו שמים מידה של אחריות בידי המשתמש אך פעמים רבות הדבר נדרש כגון במצב בו המטופל נמצא בתוך מקלחת או כאשר למי שמצא אותו יש רקע רפואי והוא מעוניין לקבל את ההחלטה בעצמו.

בשנים הראשונות כל מכשירי הדפיברילטור היו חד-פאזיים ועבדו בצורה של גל חשמלי אחד ולכן היו זקוקים לעוצמה גבוהה לשם פעולתם. בימינו עדיין ניתן למצוא מכשירים שכאלה, אוטומטיים וחצי אוטומטיים, אך העדיפות היא לרכישת דפיברילטורים בי-פאזיים, אשר מסוגלים לספק גל חשמלי גם בכיוון ההפוך. מכשירים אלו הינם יעילים יותר וכמו כן משתמשים בעוצמה נמוכה יותר על מנת להגיע לאותו אפקט.

כמה עולה דפיברילטור?

בבואכם לברר לגבי טווח מחירים של מכשיר החייאה דפיברילטור בישראל, תגלו כי המחיר תלוי במספר פרמטרים מרכזיים. להלן מחירון לדוגמא:

  • דפיברילטור פשוט - עם 4 שנות חיי סוללה, משקל 1.5-1.9 ק"ג ומספר שוקים מקסימלי של 60 - החל מ- 4,500 שקלים.
  • דפיברילטור מתקדם - עם 7 שנות חיי סוללה, משקל 1.1 ק"ג ומספר שוקים מקסימלי של 200 - החל מ- 5,400 שקלים.
  • דפיברילטור מקצועי - עם 8 שנות חיי סוללה, משקל של עד 1 ק"ג, מספר שוקים מקסימלי של 300 וצג LCD - החל מ- 6,000 שקלים.

כיצד תדעו באיזה מכשיר לבחור? ובכן, עבור דירת מגורים יחידה די בדפיברילטור פשוט אך עבור מגדלי מגורים, מבני ציבור ומקומות עבודה נדרש דפיברילטור מתקדם ככל שניתן.