השר יולי אדלשטיין לערוץ 7: רוצים פסח עם המשפחה? שבו בפורים בבית

שר הבריאות מסביר מדוע חלה חובה להאריך את הסגר בשבוע ולמה היציאה מהסגר הפעם תהיה מדודה במיוחד. "נמאס לי מהמשחקים הפוליטיים''.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ח בשבט תשפ"א | עודכן: 23:53

השר יולי אדלשטיין לערוץ 7: רוצים פסח עם המשפחה? שבו בפורים בבית-ערוץ 7
יולי אדלשטיין
צילום: איתן אלחדז/TPS

שר הבריאות יולי אדלשטיין מבהיר כי אין אפשרות אמיתית להגיע להפחתת תחלואה משמעותית מבלי להמשיך את הסגר ההדוק לשבוע נוסף.

"אנחנו רואים התמתנות בתחלואה, אבל עוד לא הגענו למצב שבו ניתן לסיים את הסגר. צריך להזכיר שהיינו יכולים לחסוך מהציבור את כל הדאגות האלה אילו היו מקבלים את ההצעה המקורית של משרד הבריאות. ביקשנו סגר לשבועיים ובסוף קיבלנו אותו לעשרה ימים. בגלל זה הממשלה תצטרך להחליט שוב על הארכת הסגר", דברי אדלשטיין בראיון לערוץ 7.

מבחינתו, הממשלה שתדון בנושא, לא תעסוק בהארכת הסגר במתכונת פחות מהודקת. "על השולחן יש שתי הצעות: או להאריך את הסגר באופן מלא או לפתוח את הכל. אני לא מתכוון לשתף פעולה עם כל מיני משחקים פוליטיים שנמאס לי מהם. כל הניסיונות ל'תרום' לעיצוב ההחלטה הביאו אותנו למצב שצריך להתכנס ולהאריך במקום לפעול נכון מלכתחילה".

שר הבריאות נשאל מדוע באפריל שעבר הסגר המהודק הראשון הביא להפחתת התחלואה למינימום וכעת סגר בן שבועיים אינו פועל פעולה דומה.

"אין הבדל בין הסגר באפריל לזה של היום מבחינת החלטות הממשלה. יש הבדל מבחינת שיתוף הפעולה של הציבור והפרות רבות מדי של התקנות. אני לא מפנה אצבע מאשימה כלפי רוב הציבור כי הוא נשמר ונזהר, אך לצערי חלק גדול מדי יוצא מן הבית ללא סיבה, נפגש עם אנשים, מתקהל וזה עוד לפני שדיברנו על תופעות מזוויעות כמו ההלוויה ההמונית שהיתה היום או מסיבה שארגנה ביום שישי חולת קורונה, או מועדון בראשון לציון שרקדו בו מאות אנשים ללא מסכות".

"כל מיני אנשים חכמים במערכת הפוליטית או בתקשורת אומרים לי שהסגר לא עובד ותוהים למה אני מביא הערכה. ביקשנו לעשות מודלים מה היה קורה אם לא היינו עושים את הסגר. מדובר ככל הנראה בבין 20 ל-30 אלף חולים מאומתים בכל יום ועוד כאלפיים מתים שהיו מתווספים בתקופה ואני עומד מאחורי המספרים האלה. הסגר מנע מאיתנו את הדברים הקשים האלה", הוא מוסיף.

לדעתו, "הבדל נוסף קשור למוטציות. המוטציה הבריטית מדביקה יותר ומגיעה לגילאים צעירים יותר והתוצאה ניכרת בנתוני התחלואה".

"במקביל לדברים הלא פשוטים של מספרי החולים והמאושפזים יש לנו מבצע חיסונים מדהים. יותר משלושה מיליון איש קיבלו חיסון ראשון ולמעלה משליש מהם את החיסון השני. אם נאריך את הסגר בשבוע יהיו לנו עוד מאות אלפי מחוסנים".

אדלשטיין מדבר על הדרך הנכונה לצאת מהסגר הנוכחי לכשיסתיים. "אנחנו מקווים לראות מגמה של ירידה בתחלואה. אינני חושב שנהיה במצב אידיאלי אבל לפחות נוכל לראות ירידה במספר החולים הקשים כי העומס בבתי החולים הוא בלתי נסבל. היציאה מהסגר תיעשה מאוד בזהירות. בשלב הראשון ייפתחו חלק מהחינוך והמסחר. בשלב השני נוכל להשתמש בתו הירוק ולפתוח דברים כמו מלונות ואירועי תרבות.

ומה לגבי חג הפורים בעוד פחות מחודש או חג הפסח עליו אמר ראש הממשלה שלדעתו יתקיים במתכונת המוכרת לנו מהעבר? "קשה מאוד לדעת חודש וחצי קדימה, אבל מי שרוצה בפסח להיות עם המשפחה שישב בפורים בבית. זו נוסחה שאין עליה ויכוח. מי שרוצה ליל סדר כפי שהיכרנו עם האורחים והמשפחה המורחבת בפורים צריך להישאר בבית ולא לצאת לשום מסיבה".