אמיר אוחנה
אמיר אוחנה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ קבע היום (ראשון) פה-אחד כי הנחיית השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, להימנע מחיסון אסירים נגד נגיף הקורונה עד לקבלת אישורו ובהתאם להתקדמות החיסונים בציבור הכללי, ניתנה בחוסר סמכות.

עוד נקבע, כי לא היה מקום לייצוג נפרד של השר בבג"ץ בעניין זה. בפסק הדין נאמר כי מאחר שמבצע חיסון האסירים בשב"ס כבר הסתיים, הרי שהעתירות מיצו את עצמן ולכן הוחלט על מחיקתן.

שלושה שופטי בג"ץ קבעו היום (ראשון) כי הוראת השר לביטחון פנים אמיר אוחנה לשב"ס שלא לחסן אסירים הייתה לא חוקית, ואוחנה חרג מסמכותו כשהעביר את הנחייתו לשב"ס.

השופט מני מזוז כתב כי "הנחיית השר ניתנה בחוסר סמכות מובהק, בניגוד לדין, נעדרת כל תוקף משפטי. התרסתו נגד היועמ"ש מצביעה על שיבוש מוחלט בתפיסתו של השר לבט"פ את תפקידו וסמכותו".

"השר לבט"פ אינו מוסמך להורות שלא להעניק טיפול רפואי לאסיר או עצור כפי שאינו מוסמך להורות למפכ"ל או להימנע מביצוע חקירה פלילית או לפתוח בחקירה פלילית. עצם העובדה שהמשיב הוא נבחר ציבור אין בה כדי לקנות לו סמכות לנהוג כרצונו, בניגוד לחוק ולפגוע בזכויות אדם", הוסיף מזוז.

השופט נעם סולברג ציין כי ''אחריותנו-שלנו כשופטים אינה מתמצית בשליחת אנשים אל מאחורי סורג ובריח; עלינו לעמוד על משמר זכויותיהם. מוּשׂכּל ראשון הוא, שככל אדם אחר, זכאי גם אסיר להתחסן''.

סולברג הזכיר את דרשת חז"ל לפיה יש לנהוג בכבוד אפילו עם הרשע שנידון למוות. "נמצאנו למדים מן המשפט העברי, מן המוסר הטבעי ומן החוק הישראלי כי מניעת חיסון איננה מדרכי-הענישה; וכי אין להבחין בין מי שהוּשׂם מאחורי סורג ובריח, מי שניטלה חירותו מחמת מעשיו הרעים, לבין בני-חורין ישרי-דרך שמחוץ לחומות הכלא; הכל זכאים בשווה לחיסון קורונה (על-פי התיעדוף המקצועי שנקבע במשרד הבריאות)".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו