הסגר הוארך עד יום שישי בשבע בבוקר

רגע לפני פקיעת הסגר הושגה הסכמה בין נתניהו וגנץ, לאחר שעות של ויכוחים בישיבת הממשלה. ''אל תתעלם מהעקומה שאנחנו רואים פה''.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ח בשבט תשפ"א | עודכן: 00:01

הסגר הוארך עד יום שישי בשבע בבוקר-ערוץ 7
בנימין נתניהו במהלך בועידה
צילום: קובי גדעון, לע"מ

הממשלה החליטה הלילה (שני) להאריך את הסגר עד ליום שישי בשבע בבוקר, וקבעה כי ביום רביעי ייערך דיון נוסף שבו יוחלט האם להמשיך בסגר מעבר ליום שישי.

בנוסף, אישרה הממשלה את הארכת סגירת הכניסה לישראל והיציאה ממנה, למעט חריגים, עד ליום ראשון ה-7 בפברואר בחצות. תחול חובת בידוד במלוניות לכל הנכנסים לישראל.

ישיבת הממשלה נמשכה מספר שעות, ובמהלכה דרש ראש הממשלה בנימין נתניהו לאמץ את הצעת משרד הבריאות להאריך את הסגר בשבוע נוסף עד ליום ראשון הבא.

''נדון בהארכת הסגר עד יום ראשון", אמר נתניהו וביקש מהשרים ''לא לעשות מזה פוליטיקה. לא להתמקד בהפרות של ציבור אחד. צריך למנוע התקהלויות בכל מגזר. העלנו היום את הקנסות כמו שהבטחנו לעשות''.

ראש הממשלה סיפר: "נביא מיליון חיסונים נוספים תוך שבוע - נוכל לפתוח את הכלכלה והחינוך בהדרגה".

''העולם מותקף בעוצמה וביתר שאת על ידי שתי מוטציות. מערכות בריאות ברחבי העולם על סף קריסה וגם אצלנו המצב קשה. בגלל זה סגרנו את נתב''ג וטוב שעשינו זאת ראשונים בעולם'', הוסיף נתניהו.

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ אמר בישיבת הממשלה כי יסכים להארכה הסגר עד ליום חמישי. ''לסגר גם יש מחיר. הוא מחיר כלכלי, הוא מחיר חברתי אבל הוא גם מחיר בריאותי. אנחנו לא יכולים להמשיך עם הסגרים האלה למשך זמן רב'', אמר גנץ.

פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש הציג לשרים את מצב התחלואה והסביר מדוע חייבים להאריך את הסגר. גנץ התעקש שאין סגר אמיתי ולכן הנתונים לא משתנים: ''החיסון קיים ומשפר אבל הסגר זה לא זה''.

נתניהו הגיב ''הסגר קיים, לא כמו שהיינו רוצים, אבל קיים''. גנץ הביע כעס על כך שלא מאפשרים לו להקרין מצגת שסותרת את נתוני משרד הבריאות. ''אני מבין שאני מציע משהו נגד המיינסטרים אבל לא אפשרו להכניס את המצגת לתוך הדיון הזה''. ראש הממשלה הגיב: ''בואו נתקדם''. גנץ העיר: ''אתם לא עושים לי טובה''.

שעה לפני פקיעת הסגר, השר אריה דרעי הציע פשרה: להצביע על ההצעה של ראש הממשלה ומשרד הבריאות (הארכת הסגר בשבוע) ומחר (שני( לדון בקיצור הסגר.

גנץ התנגד והציע: ''בואו נצביע על ההצעה שלי עד חמישי ואחר כך נדבר על ההמשך''. נתניהו הגיב: ''אי אפשר, זו סכנת חיים. בני אתה אמרת לא לשגע את הציבור, אל תתעלם מהעקומה שאנחנו רואים פה.

''הוויכוח על ימי הסגר היה נכון אם לא היתה עקומת החיסונים הקיימת. אם אתה ישר עם עצמך אתה יודע שבימים הנוספים האלה נוסיף מחוסנים. למה לעשות זאת?'', שאל ראש הממשלה.

הוויכוח בין השניים נמשך עד מועד פקיעת הסגר בדקה לפני חצות. ברגע האחרון הושגה פשרה והממשלה החליטה להאריך את הסגר עד ליום שישי בשבע בבוקר, וקבעה כי ביום רביעי ייערך דיון נוסף שבו יוחלט האם להמשיך בסגר מעבר ליום שישי.

מוקדם יותר, בישיבת שרי כחול לבן, סיפר גנץ: ''נסעתי ברחובות בבני ברק, בירושלים וברמת גן, ראיתי שהכול פתוח, לא צריכים לעבוד על עצמנו - צריך להיערך ולפתוח''.

לפי הדיווח של ברק רביד באתר וואלה, נרשם עימות קצר בין יו"ר כחול לבן בני גנץ לבין שרת התפוצות עומר ינקלביץ' במהלך ישיבת שרי כחול לבן. במהלך הישיבה ביקשה ינקלביץ' לקיים עוד דיון על על דרישת המפלגה להתחיל ולפתוח את המשק ולשמוע עוד מומחים.

ינקלביץ' הביעה תמיכה בהמשך סגר הרמטי בניגוד לעמדת המפלגה. השרים ציינו כי ינקלביץ' התעצבנה ואמרה: "אנשים ימותו אם יהיו הקלות". גנץ השיב לינקלביץ' בכעס: "אני יודע עם איזה מומחים את מדברת. מה שהם מציעים מתאים לניו זילנד ולא לישראל. בישראל כנראה שהרב קובע ולא החוק קובע. אנחנו רוצים דין אחד לכל מקום - ביתר עילית ומודיעין עילית ומודיעין".

מוקדם יותר אישרה הכנסת את הצעת החוק להגדלת הקנסות למפרי תקנות הקורונה ברוב של 42 ח"כים לעומת 18 מתנגדים. הממשלה תתכנס בהמשך הערב לדיון בהצעת משרד הבריאות להאריך את הסגר בשבוע נוסף.

יו״ר הכנסת יריב לוין נשא דברים במליאת הכנסת ונזף ביו"ר כחול לבן בני גנץ, על האולטימטום שהציב לפניו בסוף השבוע. "אדוני כשל כשל רב, לא היה מצב שבאמצע פגרה הוגש אולטימטום", תקף לוין את גנץ בעודו במליאה.

לוין הוסיף, "אדוני אוחז בגרונם של אזרחי ישראל ובגרונה של הכנסת גם יחד ואומר אם לא תכנס את המליאה ללא סמכות אמנע החלטה בממשלה שקשורה להארכת הסגר ולהתפשטות המגפה".

"לצערי לא קיבלת גם את ההצעה שהצעתי שהייתה שומרת על כבוד הכנסת וסדרי המנהל כאן, ושמירה על זכות המיעוט שמתנגד לחוק ורוצה להיות נוכח במליאה", אמר לוין.

גנץ השיב ללוין, "אני מבין את נאום הבושה שאתה מנסה לעשות. במשך יותר מחודשיים הצעת החוק הזו הייתה מוכנה בממשלה ואתה לא דאגת שהיא תעלה בזמן וכנדרש. הייתי משוכנע שכמו שאני שומר על ממלכתיות גם אתה תשמור, יש אכזבות בחיים".

''בישיבת הממשלה היום אני אדרוש לחזור למודל הרמזור", סיפר שר הביטחון. ''זה אומר שנתחיל בפתיחה מדורגת ודיפרנציאלית לפי רמת התחלואה ביישובים ולפי רמת ההתחסנות בהם. ונסייע ליישובים שצריכים בכל מה שיידרש. זה אומר שבתוך תקופה קצרה יחסית נתחיל להפעיל את התו הירוק- בתיירות, בתרבות ובמסחר. זה אומר שמי שהתחסן, יוכל אט-אט להיכנס לשגרת קורונה. ושניערך כבר עכשיו לפתיחה מבוקרת של נתב"ג עם בדיקות מתאימות ובידודים.

''הבדיקות האלו נדרשות על מנת שנאפשר לישראלים שזקוקים לחזור לארץ לשוב לכאן באופן מיידי, אחרי בדיקות. ילדי ישראל שמחכים בביתם, יתחילו לחזור ללימודים ואנחנו נדאג להם למעטפת הבריאותית והחינוכית הראויה. בעלי העסקים יוכלו אט-אט לפתוח, ולקבל אליהם קהל שהתחסן.

''אחרי הבחירות, נדאג שתקום ממשלה ישרה שתטפל בנזקים הכלכליים שתקופת הקורונה הזו מותירה לנו. עד אז- ניאבק על מתווה יציאה הוגן, שוויוני וישר ועל אכיפה והרתעה מול מפרי חוק- בכל מקום, בכל זמן ובכל אמצעי חוקי שלרשותנו", הוסיף גנץ.

שר הבריאות יולי אדלשטיין הסביר מדוע מודל הרמזור לא רלוונטי כיום, ''במצב התחלואה אין חיה כזאת ניהול דיפרנציאלי. נכון להבוקר 9 אחוז מהישובים במדינה הם ירוקים. שמעתי הצעות לפתוח חינוך בישובים ירוקים. הצעה מעניינת רק שיש לי חדשות. ברוב הישובים הירוקים אין אפילו בית ספר מפאת גודלם. זה מושבים וקיבוצים. אין כמעט ערים ירוקות''.