מנכ"ל שירות התעסוקה: "חזרה לנתוני אבטלה נמוכים תיקח שנים"

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה, מסביר לערוץ 7 מדוע יש מובטלים שמעדיפים שלא לחזור בשלב זה לשוק העבודה ומעריך שהצעד שלהם מוטעה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט בשבט תשפ"א

מנכ"ל שירות התעסוקה: "חזרה לנתוני אבטלה נמוכים תיקח שנים"-ערוץ 7
רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה
צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה, אומר כי הנפגעים העיקריים של הסגר הנוכחי - בו נרשמו עד כה למעלה מ-160 אלף דורשי עבודה - הם עובדי מערכת החינוך.

"אנחנו רואים שמרגע שהודק הסגר ומערכת החינוך נסגרה, עובדי החינוך ומי שמועסקים במסגרת זו היו הראשונים להיפגע. ברגע שנסגרו החנויות, המסחר והקניונים אנחנו רואים הרבה עובדים שנפלטו החוצה וכמובן שהיו – באחוזים נמוכים – גם אצל מעסיקים אחרים. היכן שהיתה סגירה מוחלטת הוציאו את כולם לחל"ת והיכן שהיתה סגירה חלקית – המשיכו", מסביר גראור בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "אנחנו גם מזהים בסגר השלישי שאחוז הנשים בתוך כלל דורשי העבודה גבוה מאוד ועומד על כ-70%. ההסבר לכך הוא בכך שמערכת החינוך נסגרת והמסחר שמתנהל פעמים רבות על ידי נשים. דבר נוסף שאנחנו רואים בימים האחרונים הוא שיש יותר מפוטרים מיוצאים לחל"ת ואנחנו עוקבים אם מדובר במגמה או באירוע נקודתי".

עם זאת הוא מציין כי "מספר דורשי העבודה בסגר הזה הוא קטן יותר מהסגר בשני ובוודאי מהסגר הראשון. עם זאת צריך לזכור שנכנסנו לסגר השלישי כשהשני לא ממש נפתח כולו. לכן, כמחצית מדורשי העבודה החדשים בסגר השני נותרו מחוסרי עבודה. המספרים דומים להערכה המוקדמת שלנו".

גראור מתייחס למצב בו חלק מהמובטלים מעדיפים לקבל כסף מרשת הביטחון של המדינה ולא לחזור לשוק העבודה. "רשת הביטחון היתה חשובה ונשארה חשובה. אם יש קצת יותר מ-700 אלף מובטלים ויש כ-50 או 60 אלף משרות פנויות, ברור שאין עבודה לכולם. קיימת תופעה של אנשים שאינם מוכנים לחזור לשוק העבודה גם כשיש משרה מותאמת להם והיא אכן גדולה יותר עכשיו. אין ספק שיש אנשים שעובדים בשכר מינימום, מסתכלים על הכדאיות הכלכלית וחושבים פעמיים אם לחזור למעגל העבודה. לדעתי זו טעות, כי מי שיימצא מחוץ למעגל העבודה מרגע שרשת הביטחון תופסק יהיה בבעיה גדולה יותר ממי שהיה במעגל העבודה גם אם השכר בה נמוך והאתגר בה לא מספק".

לדעתו שירות התעסוקה עושה כל שביכולתו כדי לאפשר לכמה שיותר ישראלים לחזור למעגל העבודה. "אני יכול לומר שבשנת 2020 חיברנו 52 אלף בני אדם למעסיקים ולעבודה. בהחלט אם היה יותר היצע של מקומות העבודה היה קל יותר. עם זאת החיבור אינו פשוט כי יש הרבה מעסיקים שיושבים על הגדר וממתינים להתפתחויות ומצד שני גם דורשי העבודה לא מקבלים עידוד מספק לחזור לעבודה".

"אנחנו נראה שכשהמשק ייפתח, חלק גדול מאוד מאותם דורשי עבודה שבחל"ת יחזרו למעגל העבודה, אך נישאר עם מספר לא מבוטל של מפוטרים, בין 350 ל-400 אלף שנצטרך לראות כיצד אנחנו עובדים איתם ומקרבים אותם כמה שיותר".

"במהלך השנה האחרונה עשינו לא מעט בנושא, כי היינו תלויים בתקציבים ובסגרים, אך עשינו הכשרות לא מעטות. לו היו לנו יותר תקציבים היינו מנצלים עוד יותר את הזמן הזה. יהיו כאלה שיחזרו לעבודה ועם היתר נצטרך לעבוד וזה לא יהיה פשוט. ייקח כמה שנים לחזור לאחוזי האבטלה הנמוכים. יהיה צורך להשקיע עוד כספים כדי לסייע בהכשרה וברכישת מיומנויות לעבודה", מסכם גראור.