4000 עצורים במחאה נגד פוטין

מאות אלפים יצאו לרחובות רוסיה בהפגנת תמיכה במנהיג האופוזיציה העצור אלכסיי נבאלני. מעל 4000 מפגינים נעצרו.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ח בשבט תשפ"א

4000 עצורים במחאה נגד פוטין-ערוץ 7
אלפים בהפגנה נגד פוטין
צילום: רויטרס

תומכיו של מנהיג האופוזיציה, אלכסיי נבאלני, שנעצר בשבוע שעבר לאחר שחזר מטיפול רפואי בברלין לאחר הרעלתו, יצאו שוב לרחובות הערים הגדולות ברוסיה על מנת להפגין נגד הנשיא פוטין.

המפגינים שיתקו את תחנות הרכבת התחתית וחסמו רחובות וכבישים, ובמהלך העימותים האלימים שהתפתחו מול כוחות הביטחון שנערכו בכוחות עצומים לקראת ההפגנות המתוכננות, נעצרו מעל ל-4000 מפגינים.

תמונות מרוסיה הציגו שוטרים וחיילים משתמשים באלות ואמצעים לפיזור הפגנות על מנת לפזר את המפגינים, כאשר אחד המפגינים הצית את עצמו במחאה ואושפז במצב קשה בבית החולים.

במוסקבה צעדו אלפים במרכז העיר כאשר הם קוראים "פוטין הוא גנב" וכן "חופש" ומשם ניסו להמשיך לכיוון בית הכלא בו עצור נבאלני. בין העצורים בהפגנה היום היתה גם אשתו של נבאלני, יוליה, שפירסמה מוקדם יותר תמונה שלה בדרך להפגנת המחאה.

מפגינה בת 40 במוסקבה אמרה לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי "אני מבינה שאני חיה במדינה חסרת חוק לחלוטין. במדינת משטרה, ללא בתי משפט עצמאיים. במדינה שנשלטת על ידי שחיתות. הייתי רוצה לחיות אחרת".

ההפגנות נגד פוטין התפשטו גם לסיביר ומזרח רוסיה, שם צעדו אלפים תוך קריאות נגד הנשיא למרות קור של מינוס 40 מעלות.

בינתיים פירסמה מחלקת המדינה בארה"ב הודעה בה היא קוראת לקרמלין לשחרר את נבאלני ומגנה את האלימות נגד המפגינים. מזכיר המדינה אנתוני בלינקן גינה בטוויטר את "השימוש המתמיד בטקטיקות נוקשות כנגד מפגינים שלווים ועיתונאים על ידי הרשויות ברוסיות, זה השבוע השני ברציפות".

במשרד החוץ הרוסי הגיבו לדברים וטענו כי "מדובר בהתערבות גסה בענייניה הפנימיים של רוסיה".