בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

פרופ' אשר כהן, ראש בית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר אילן, מתפעל מחזרתה של מפלגת העבודה לחיים בימים האחרונים, מאז שמרב מיכאלי ניצחה בפריימריז על ראשות המפלגה.

"החידוש הכי גדול בשמאל הוא במפלגת העבודה. מרב מיכאלי החייתה את המפלגה ואני לא שולל את האפשרות, שאם יופיעו בפריימריס אנשים כמו עומר בר לב ונחמן שי עתידה יהיה שונה. מפלגת העבודה היא עדיין מותג ויש בייס שמחכה לראות את המפלגה מתעוררת", אומר כהן בראיון לערוץ 7.

לדעתו ייתכן מאוד שמרב מיכאלי היא זו שתוביל את האיחוד בשמאל. "לכל השאר אין מה ללכת בנפרד. מרצ היא בכל הסקרים מעל אחוז החסימה עם חמישה מנדטים. מעבר לה תהיה את יש עתיד שתילחם על קולות האמצע ויש מקום לעוד מפלגה אחת ולדעתי מי שתוביל אותה תהיה מיכאלי".

פרופ' כהן מתייחס גם לאיחוד בין מפלגות עוצמה יהודית ונעם. "המהלך הזה בא לומר שבן גביר פחות מאמין באיחוד עם סמוטריץ' ועכשיו מהלך כזה יהיה הרבה יותר קשה. אם בצלאל סמוטריץ' מדבר על זה שהוא לא רוצה את עוצמה יהודית כדי להציג רשימה מגוונת שתדבר אל רבים בציונות הדתית, ברור שלהביא את המפלגות הללו זה לא רלוונטי עבורו".

על אפשרות שיריון של עוצמה יהודית בליכוד הוא אומר, "זה נשמע מהלך מצחיק. הליכוד הולך כל הזמן על קולות ערבים ויקרא להם להצביע לו. האם הוא יצליח לעשות את זה כשבן גביר משוריין אצלו? זה נשמע מופרך לגמרי".

להערכת פרופ' כהן מפלגת הציונות הדתית והבית היהודי ילכו בסופו של דבר יחד כי אין לאף אחת מהן אפשרות אחרת. "בצלאל סמוטריץ' הרי כבר עכשיו סופג ביקורת על כך שלא לקח את עוצמה. הוא כל הזמן מזכיר את הסיפור של הימין החדש ואת העניין שלא מבזבזים קולות ומצבו כרגע הרבה יותר גרוע. משום שכשהימין החדש עשה את זה, לא היה סקר שאמר שהמפלגה לא עוברת את אחוז החסימה או נמצאת על ארבעה בדיוק. נלקח שם סיכון מחושב".

"כאן רוב הסקרים אומרים שאתה לא עובר ואחרים מראים שאתה מתנדנד סביב אחוז החסימה. לכן, מבחינתו לא ללכת עם הבית היהודי זה קצת מטורף. אני מסייג, זה יהיה שונה אם בצלאל סמוטריץ' מדבר עכשיו עם שניים-שלושה כוכבים מהמיינסטרים של הציונות הדתית או מהאגף הליברלי ומציג אותם בהמשך השבוע. קשה לי לראות את זה קורה ולכן הסגירה עם חגית משה כמעט בוודאות תתקיים".