מתניהו אנגלמן
מתניהו אנגלמן צילום: אפרתה

צוותים ממשרדי מבקר המדינה בארצות הברית ובבריטניה יגיעו לישראל במטרה לבחון את פעילות משרד המבקר. כך אמר לאחרונה מבקר המדינה, רו"ח מתניה אנגלמן, בשיחה עם תלמידי החוג להוראת אזרחות במכללת אפרתה בירושלים.

בתשובה לשאלות סטודנטים על פרסומים בנושא הטבות שכר לעובדים מסוימים במשרד המבקר בעבר השיב אנגלמן כי מי שחשף את הדברים היה מבקר הפנים של משרד מבקר המדינה וכי בעקבות כך הוא הקים ועדה חיצונית לבחינת הנושא בראשותו של נשיא בית הדין הארצי לעבודה סטיב אדלר.

עוד גילה אנגלמן כי הגיע לסיכום עם מבקרי המדינה בארה"ב ובאנגליה כי ישלחו צוותים שלהם לארץ לצורך בקרת עמיתים על מנת לוודא את איכות פעולתו של משרד המבקר.

המבקר פירט בפני הסטודנטים את חזונו בתפקיד ואמר כי בשל חשיבותו ומורכבותו של עולם הסייבר, החליט כי משרד מבקר המדינה יקלוט עובדים עם מיומנות כזאת. "בעבר העובדים שגויסו למשרד מבקר המדינה היו בתחום המשפטים, ראיית חשבון וביקורת והיום אנו קולטים גם אנשי מערכות מידע וסייבר והמטרה היא לעסוק יותר ויותר בהיבטים הללו".

אנגלמן פירט את הנושאים הרלבנטיים לסדר היום של הקורונה אשר המשרד עוסק בהם וביניהם: הערכות רשות המיסים בקורונה, הטיפול במובטלים ותשתיות הלמידה מרחוק. "התרענו על פערים בתשתיות המיחשוב של תלמידים רבים בישראל, בחנו את הנהלים בנושא הטל-רפואה, תוך בחינת הסיכונים שרופא לא רואה את המטופל פנים אל פנים", סיפר.

המבקר הציג את הפרוייקט החדש של משרד מבקר המדינה - "חשיפה למורים לאזרחות", ואמר "אני חושב שיש לכם תפקיד מרכזי מאוד בדמוקרטיה הישראלית. חינוך של הנוער למודעות האזרחית. אזרח מעורב ואכפתי יותר מביא אותנו לחברה יותר משמעותית. אני רואה חשיבות רבה ביותר בפועלכם, בתפקיד שלכם בהנחלת ערכים דמוקרטיים וערכים של זכויות פרט על מנת לעורר את התלמידים והתלמידות להנהיג, ליזום ולהיות מודעים לזכויותיהם".

"השאיפה היא שאנשים כאלו יהיו יותר ויותר במינהל הציבורי", אמר אנגלמן, "כדי שיפעלו למען הציבור בצורה יותר טובה, יותר נקיה, עם טוהר מידות ומינהל תקין".

אנגלמן פנה למורים לאזרחות לעתיד ואמר כי הם השגרירים שלו שכן "המקצוע שאתם מלמדים הוא מקצוע משמעותי ביותר לחברה בישראל והערכים שאתם מנחילים לתלמידים יביאו לשיפור הדמוקרטיה, לחיזוקה, לעמידה על זכויות הפרט ולהנחלתם לציבור".

את המפגש יזמה תמר רוט, מרצה בחוג שהודתה למבקר המדינה על השתתפותו: "חשוב שהתלמידים והאזרחים לעתיד יכירו את מוסד מבקר המדינה ויותר מכך את נציבות תלונות הציבור והמפגש היה חשוב ומקיף עבור המורים לעתיד".

פרופ' שמואל סנדלר נשיא מכללת אמונה-אפרתה הודה לאנגלמן על המפגש עם הסטודנטים ואמר כי דווקא בתקופה שבה הדמוקרטיה הישראלית נמצאת בחוסר יציבות ובמצב משברי, תפקיד שומרי הסף והמבקר בתוכן הוא חשוב יותר מתמיד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו