הלווית הרב דוד משולם סולובייצ'יק זצ"ל
הלווית הרב דוד משולם סולובייצ'יק זצ"ל צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הרב יהושוע פפר, עורך ראשי של כתב העת 'צריך עיון' וראש המחלקה החרדית ב'קרן תקווה', שוחח עם בן כספית וינון מגל על ההלוויות ההמוניות אתמול בירושלים ועל ההשלכות שעשויות להיות להן.

'מצד אחד, הזהירות בפיקוח נפש מחייבת הקפדה על ריחוק חברתי, על עטיית מסיכות ועל הימנעות מהתקהלות. לא צריך להיות גאון מופלג להביט על הנתונים, ולהבין שיש כאן לפחות ספק משמעותי של פיקוח נפש. ומנגד, האנטי-ציונות מזדעקת נגד הציות להנחיות המדינה; 'וכי אנחנו כפופים לחוקותיהם?' כתב הרב פפר ב'כיכר השבת'.

הוא הסביר לרדיו 103FM: "הטור אמר שאנחנו מצד אחד כמובן בוכים וכואבים את האבדה הגדולה, ובאמת אין לשער את הצער של הימים האחרונים עם אבדות רבות אבל מצד שני אנחנו צריכים להיזהר בנוגע לעצם המעמד עצמו שמא יש שם הדבקה".

"היו לנו חתונות שאני מכיר אישית אנשים שנדבקו ומתו בגלל ההידבקות בחתונות הללו, קל וחומר במעמד כל כך המוני. השאלה היא איזה מסר זה מעביר, מה זה אומר לציבור ובראש ובראשונה לציבור שלנו החרדי, שהדבר הראשון שהוא צריך להיות זה זהיר למצוות 'ונשמרתם מאוד'.

''המסר שהעברתי הוא שאני מבין מאוד את הנטייה לומר 'אנחנו לא יכולים לחיות רק לפי התכתיבים של המדינה והממשלה כי הם לא עקביים. אנחנו לא מבינים אותם ויש בהם אי קוהרנטיות' אבל בואו נעזוב את המאבק עם המדינה ונחשוב על עצמנו. אנחנו צריכים לחדד לעצמנו מה העיקר, מה החשיבות".

הרב פפר ציין כי הוא משתייך לזרם הליטאי, והביע את דעתו על הפלגים החרדיים שלא מקפידים על ההנחיות: "יש זרמים שונים אבל מצד שני יש כל כך הרבה השפעות הדדיות בין הזרמים השונים. לא בכדי הציבור החרדי עדיין מזוהה כציבור אחד, ונכון שיש מגוון עצום אבל כולנו מושפעים אחד מהשני. ההלוויה של גדול תורה היא של כולנו, לכן הדבר הזה חשוב, לא משנה באיזה זרם אנחנו נמצאים. לכולנו ולי וודאי יש כבוד עצום למורשת של בריסק, לישיבות של בריסק, ואחד הדברים בבריסק זה הקפדה הלכתית מאוד מקפידה ומחמירה על פיקוח נפש". הוא תהה: "מה יותר חשוב לנו כיהודים משמירה על החיים עצמם, מתנת הקדוש ברוך הוא הגדולה ביותר?"

למרות חשיבות מצוות 'ונשמרתם לנפשותיכם', עשרות אלפים השתתפו אתמול במסעות ההלוויה ההמוניים. הרב פפר ניסה להשיב לשאלה מה גובר על היצר האישי לקיום ולחיים ששולח את החרדי המאמין לאירוע כזה? הוא הודה כי אין לכך תשובה ברורה, אך אמר כי לעיתים יש קהילה שרואה חשיבות רבה בקיום ההלוויה, "גם תפיסה אנטי-ממסדית אנחנו נגד הממסד ונגד המדינה, חצי הפגנה, 'אנחנו לא נוותר על הערכים המקודשים שלנו'".

בהמשך, התייחס להשוואה בין ההלוויות להפגנות בבלפור: "התירוץ של תראו מה קורה בבלפור ובחתונות במגזר הערבי - את מי זה מעניין בדיוק? אני מתנגד לתירוצים האלה, זה לא מעניין. מה שקורה אצלנו זה מה שחשוב, שאנחנו נדע להישמר, שלא חלילה נחזור לעוד הלווית וזה המקום הכואב. זה תירוץ טוב כאשר תוקפים, אבל מה זה קשור? יש לנו ערכים שלנו, אנחנו מתנהלים בתור חברה עם ערכים פנימיים לנו. לדעתי זה לא העיקר, העיקר זה השיקולים הפנימיים שלנו והטור נועד לחדד מה חשוב לנו".