בנט ויתר על הזהות היהודית?

רב חשוב טען "אני לא צריך שר ביטחון עם כיפה, אני צריך זהות יהודית". אז האם לשר הביטחון בעל הכיפה לא אכפת מ"זהות יהודית"?

אביבית דדון , כ' בשבט תשפ"א

בנט ויתר על הזהות היהודית?-ערוץ 7
נפתלי בנט בכותל
צילום: דוברות

יו"ר ימינה, שר הביטחון לשעבר נפתלי בנט, נתון לאחרונה תחת מתקפה קשה מצד גורמים שונים בפוליטיקה הציונית דתית, הטוענים כי זנח את נושא הזהות היהודית של המדינה.

הגדיל לעשות אחד הרבנים, המוביל יוזמה פוליטית לאיחוד כמה מפלגות ורסיסים, שטען נגד בנט "אני לא צריך שר ביטחון עם כיפה, אני צריך זהות יהודית". אז האם נפתלי בנט ויתר על הזהות היהודית? האם "הסוגיה היהודית" כהגדרת אותו רב, איננה על שולחנו של בנט?

מכיוון שרק הקב"ה בוחן כליות ולב, לנו לא נותר אלא לחזור אל ההיסטוריה הקרובה יותר, וגם זו המעט יותר רחוקה, על מנת להבין היכן מצוי לבו של בנט. בשנת 2013 נכנס בנט לראשונה לממשלה. תפקידו העיקרי אז היה שר הכלכלה, אך לצד זאת הוא שימש גם כשר לשירותי דת (וניהל את המשרד בשיתוף פעולה עם סגנו, הרב אלי בן דהן). פחות מחודשיים לאחר שנכנס לתפקיד הקים השר בנט במשרד לשירותי דת את "מנהלת הזהות היהודית". התהליך עצמו היה קשה ומורכב עקב מלחמת מאסף שניהלו נגדו גורמי שמאל קיצוני ועמותות אנטי-דתיות.

כאשר בחודש אוגוסט הגיעה הקמת המנהלת לשולחן הממשלה בהובלת בנט ובלחצו, שיגרו התנועה ליהדות מתקדמת (הרפורמים), חדו"ש וארגונים נוספים מכתב התנגדות בטענה ש"המנהלת מתעתדת להיות מנהלת זהות יהודית אורתודוכסית, באופן שיפר את עקרונות השוויון והפלורליזם המחייבים כל רשות ציבורית". בנט לא התרגש והמשיך לקדם את המיזם למרות שגם מבית, מתוך הציבור הדתי, היו מי שעשו הכל כדי לשים לו רגליים.

גם אחרי שהמנהלת קמה והחלה לפעול עשו ארגונים אנטי דתיים הכל כדי להילחם בה. כך למשל פורסם באתר "חופש" בחודש אפריל 2014 מסמך שמדריך פעילים אנטי-דתיים כיצד להיאבק בתכניות המנהלת, לאחר פרסום כתבה בעיתון 'הארץ' ממנה עלה לטענתם ש"מדובר בגוף שמטרתו העיקרית היא החזרה בתשובה של חילונים".

בשנת 2015, לאחר הבחירות לכנסת ה-20 והקמת ממשלת נתניהו הרביעית, המשיכה המנהלת שהקים בנט לפעול במשרד לשירותי דת, גם תחת ש"ס. אך בנט המשיך בפעילות בתחום הזהות היהודית בתפקידו החדש כשר החינוך. בנט לא יצא בהצהרות פומביות פומפוזיות, אך דווקא על דפי עיתון "הארץ" ניתן היה ללמוד על פעולותיו להגברת הדהות היהודית, המכונות בשפתם בכינוי הלעג "הדתה".

כך למשל פרסם כתב החינוך של "הארץ" אור קשתי ב-7 ביולי 2017 כתבה תחת הכותרת "בנט אומר שאין הדתה; הכסף, הספרים וגם תוכנית הלימוד שהוא מתגאה בה מוכיחים אחרת". בכתבה עצמה צוין בין היתר, "כ–90% מתוך כ–31 מיליון שקלים שהעביר משרד החינוך ב–2015 לחיזוק הזהות היהודית בחינוך החילוני הועברו לארגונים אורתודוקסיים". בכתבה עלו גם מספר שמות של עמותות העוסקות בזהות יהודית בחינוך הממלכתי שפעולתן התרחבה מאוד בקדנציה של בנט כשר החינוך.

ב-3 בספטמבר 2018 פרסם העיתון 'דה מרקר' תוצאות בדיקה שערך, ולפיה מנתוני משרדי החינוך והאוצר, עולה כי בתקופת כהונתו של בנט – 2019-2015 (תקציב 2019 אושר בראשית שנת 2018) – התקציב שמעביר משרד החינוך לעמותות דתיות זינק ב-70% לכ-190 מיליון שקל ולמעשה עלה ביותר מפי שישה מאז 2013, אז כיהן בתפקיד שי פירון". על פי הכתבה מדובר בחלק ניכר מהמקרים בארגונים אורתודוקסיים המעבירים תכנים בנושאי יהדות בבתי הספר הממלכתיים.

בכתבה באתר וואלה מחודש יוני 2019 שסיכמה את כהונתם של שקד ובנט במשרדי המשפטים והחינוך נטען כי בנט הגיע למשרד החינוך כדי להנחיל את ערכיו "מצד אחד איש היי-טק מצליח שרוצה לקדם את ה'סטרט-אפ ניישן' במערכת החינוך, ומצד שני כמי שרוצה להנחיל את אורח החיים הדתי לתלמידי ישראל. בשתי מטרות אלה סימן בנט הצלחה גדולה". בכתבה הובאו גם דבריהם של מומחים שהסבירו כיצד לצד "חמש יחידות מתמטיקה" התאפיינה הקדנציה של בנט גם ב"חמש יחידות הדתה"

כל אלו כמובן רק דוגמאות. חיפוש קצר ברשת יוכל ללמד כל אחד, גם רבנים חשובים, על עשייתו של השר בנט בשלל תפקידיו, ועל הנושאים שבאמת חשובים לו. צריך לעצום עיניים במכוון כדי לא לראות את הדברים ולא להבין את משמעותם.