איתמר בן גביר ואבי מעוז
איתמר בן גביר ואבי מעוז צילום: דוברות

הסוציולוג ד"ר עדו ליברמן, מרצה באקדמית גליל מערבי ומנחה מדעי במכון מסקר, ניתח את המצב במפלגות הימין הדתי לקראת סגירת הרשימות ביום חמישי הקרוב.

"לא חדש שהימין מתפצל, זה קרה בעבר. הבעיה היא שכרגע זה עלול להביא לסיום שלטון הימין בישראל", אמר ליברמן בגלי צה''ל.

''כרגע בנט עובר את אחוז החסימה בצורה משמעותית, אך מן האמת לומר שהוא לא ימין וקורץ יותר למרכז המפה הפוליטית. שאר מפלגות הימין העמוק עוד מחפשות את דרכן. אמנם אתמול נעם ועוצמה חתמו על ריצה משותפת, אך היא נדמית כחתימה לצרכי מו"מ בלבד".

לאחר שהתבקש לתת סקירה על מצב המפלגות הפונות לציבור הדתי הסביר ד"ר ליברמן כי "לבנט יש 10-11 מנדטים, שבעה מהם מהציונות-הדתית והשאר מגיעים ממצטרפים כדוגמת אביר קארה. אין לבנט יכולת לקחת מנדטים מהליכוד שנהנה מקהל יציב, המאבק המשמעותי שלו הוא מול גדעון סער וכל יום ניתן לראות מנדט-שניים עוברים מצד לצד".

"לפי כל הסקרים סמוטריץ' מתחת לאחוז החסימה", מסביר ד"ר ליברמן. "לצורכי המו"מ הוא מסתמך על סקרים פנימיים שהוא עובר, אין לי מושג מאיפה הוא מביא את המספרים האלו. בן גביר מתחת לאחוז החסימה כרגע ואין לו איך לרדת או לעלות - מי שאיתו איתו".

"מה שיכול לעזור לסמוטריץ' זה איחוד של כל הרביעייה - סמוטריץ', הבית היהודי, נעם ועוצמה יהודית. למפלגת נעם אין המון קולות אבל היא מביאה איתה שני דברים חשובים: התלהבות ואנשים מחוייבים לרעיון מחד וסיכוי להביא ציבור חרדי מאידך.

"יש תהליך של עשור בו אחוז די גדול של חרדים מדגל התורה וגם מהצד החסידי מחפשים בית פוליטי חדש כי הישן אכזב. לנעם יש יכולת להביא משם יותר ממנדט חרדי", טען ליברמן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו