השר לשעבר זאב אלקין
השר לשעבר זאב אלקין צילום: חזקי ברוך

גורמים בסביבת ראש הממשלה מבטיחים לאשר בניה בצפון ירושלים במידה ובצלאל סמוטריץ' וחגית משה יגיעו לסיכום על ריצה משותפת שתעלה משמעותית את סיכוייה של הציונות הדתית לעבור את אחוז החסימה.

השר לשעבר זאב אלקין, מבכירי מפלגתו החדשה של גדעון סער, 'תקוה חדשה', תוקף בחריפות את המהלך ומגדיר אותו כ"שיגעון טוטאלי". לדבריו בהבטחתו זו מתמקד נתניהו באיחוד כולל בימין, דהיינו לא רק של סמוטריץ וחגית משה, אלא גם של עצמה יהודית.

"תראה לאן הגענו. זה בלתי אפשרי. הרי בניה בצפונה של ירושלים היא צורך קריטי של מדינת ישראל. כשר לירושלים נלחמתי על תכניות בניה וראש הממשלה תמיד הסביר שיש בעיה של ממשל אמריקאי, ופתאום רואים שצורך לאומי של בניה בירושלים הופך למטבע עובר לסוחר בשיח הפוליטי.

''ואם סמוטריץ' יחליט שלא להתחבר לבן גביר, אז נתניהו לא יאשר בניה? לאן הגענו? אם אפשר לבנות אז צריך לבנות מיד. להפוך את זה למנוף לחץ כדי שמפלגות יתאחדו או לא? תחשוב לאן אנחנו מגיעים. זה לקחת את כל הדברים הכי קריטיים מבחינה לאומית ולהפוך אותם לקרדום לחפור בו".

האם לא טבעי שכך ינהג ראש ממשלה המבקש לגבש לעצמו רוב פוליטי. האם לא סביר שיצהיר הצהרות המתוות דרך לקואליציה הבאה? "יש גבול. בדיוק בגלל זה עזבתי. הרי יכולתי להישאר בליכוד ולהיבחר שם. לקחתי על עצמי סיכונים אישיים כי ראיתי שנתניהו של היום הוא לא נתניהו של פעם. כל הקווים האדומים נחצים ודברים שהיו קדושים ומעל הפוליטיקה היום הם לא רק פוליטיקה אלא לטובת צרכים אישיים. זה בלתי אפשרי.

''כך הכלכלה הופכת בת ערובה, כך יש בחירות בכל חצי שנה וכך גם הבניה בירושלים הופכת כלי של לחץ פוליטי. זה נשמע נורמאלי? ומה יגידו מחר? שגם פעולה בסוריה או באיראן תתקיים רק אם מישהו יחבור לקואליציה? יש גבול. בעיניי בניה בירושלים היא לא דבר שמשחקים אתו".

"הדרישה שלי מנתניהו היא מאוד פשוטה: אם הוא יודע לתת את הבניה בירושלים בתמורה לסגירה פוליטית כזו או אחרת אז שיתן את הבניה בירושלים היום", אומר אלקין ואנחנו שואלים אם מהיכרותו את המציאות המדינית מקרוב הוא יודע על בעיה אמתית המצדיקה את עיכוב הבנייה בעטרות.

"תמיד סברתי שבניה בירושלים צריכה להיות מחוץ לעולם הלחצים הבינלאומיים. הייתי בעד הבניה בגבעת המטוס למרות שהכעסתי בכך את ראש הממשלה, ואני תומך באופן נחוש בבניה בעטרות. כמי שהיה השר לירושלים אני יודע כמה זה קריטי. כואב לי שהנושא לא רק מעכב אלא הופך לקלף פוליטי".

מכאן שאלנו את אלקין אודות המציאות הפוליטית המורכבת לנוכח החרמת נתניהו: ספירה פשוטה של המנדטים מעלה שלא יהיה לכם מנוס מלחבור ליאיר לפיד ומאחר ולפיד כרגע הוא המוביל ניתן לשער שהמשמעות היא שהוא גם יהיה זה שיעמוד בראש ויזכה בכהונת ראש הממשלה בסיועכם. יש תרחיש אחר?

אלקין דוחה את התרחיש מכל וכל ואומר: "לפיד לא יכול להרכיב ממשלה וכולם מבינים את זה. זה נבדק כבר אלף פעם. בסוף נהיה גם יותר גדולים ממנו וכך מראים סקרים פנימיים שלנו".

"ברור שאנחנו מציגים פה אלטרנטיבה שהיא היחידה, כי בנט אומר שהוא רוצה להחליף את נתניהו אבל אומר שאם זה לא יסתדר הוא מוכן לשבת מתחתיו. זהב מייצר מצב שבו קול לבנט הוא קול לנתניהו", אומר אלקין שאינו מקבל את הטיעון לפיו בנט מקפיד שלא להחרים אף אחד: "זה לא עניין של החרמה. אם שאני אלטרנטיבה או שאני לא. אי אפשר להגיד שנתניהו מנהל את המדינה בצורה נוראית ודקה אחרי זה להגיד שהוא מוכן לשבת כשר בממשלתו. זה לא עובד ככה.

''מותר בפוליטיקה להיות באופוזיציה. לכן אנחנו אומרים בצורה מאוד ברורה שאנחנו מציבים אלטרנטיבה שלטונית לנתניהו ומתוך מחנה הימין".

"בכל פרמטר סער ימינה מנתניהו. הוא היה יו"ר קואליציה של שרון ולמרות זאת הוא אזר עוז וכוח הצביע נגד ההתנתקות למרות הלחצים שהופעלו עליו, עמדתו ברורה נגד מדינה פלשתינית, תמיכה בהתיישבות, בריבונות, בשינוים במערכת המשפט. יש לנו מועמד מתוך המחנה הלאומי שמציג אלטרנטיבה אחרת".

עוד מוסיף אלקין ומציין כי הוא "מאוד מעריך את נתניהו על ההישגים שהוא הגיע אליהם ומגיעה לו הרבה תודה על כך, אבל גם המנהיגים המנוסים ביותר, כשהאישי והלאומי מתערבבים בצורה קשה כל כך, כמו שראינו בעניין ירושלים, מנהיג לא יכול לקבל החלטות נכונות".

עוד ביקשנו את התייחסותו של השר לשעבר אלקין לפרק במצע מפלגתו המבטיח לגליזציית קנאביס בתוך שנה. "יש תכנית שקודמה עוד בקדנציה הזו. לא משהו חדש. דובר על הפסקת האחריות הפלילית על שימוש שהפך הרבה אנשים לעבריינים פליליים. איסור על שימוש עד גיל 21 ואכיפה מחמירה והקצאת תקציבי הסברה נגד סמים בקרב הנוער, מה שהפך למכת מדינה".

"אנחנו חושבים שדווקא הדרך הזו, כפי שהוכח בלא מעט מדינות, שומטת את השטיח מתחת לשוק השחור, ומצד שני הקפדה מחמירה נגד מכירה לבני נוער לצד תכנית הסברה רצינית זה מה שיותר נכון בהקשר הזה", אומר אלקין ואנחנו שואלים אם אכן זו המציאות לנוכח עדויותיהם של מומחי גמילה מהארץ ומחו"ל על פגיעה חברתית קשה של הלגליזציה, שוק שחור שרק מקבל תאוצה ופריחה, נהגים שעולים לכביש במצב מסוכן, חיילים ששומרים על הגדרות מתוך טשטוש, הדברים לא ייעצרו בגיל 21 ונוער יגיע לבית הספר מבלי יכולת לתקשר אתו ותופעות קשות נוספות.

"לצערי זו בדיוק המציאות שכבר קיימת היום כשאין לגליזציה והמומחים שאותם אני שמעתי מדברים על כך שבמדינות שביצעו את תהליך ההסדרה זה השתנה. הגישה שלנו היא להחליט מה כן ומה לא ועל מה שלא להקפיד במלוא העצמה וגם לתקצב את ההסברה מדוע לא".

לדבריו כל החולאים המדוברים קיימים כיום במדינת ישראל. "דווקא הניסיון של המדינות שהלכו בכיוון של לגליזציה הוכיח שמצד אחד אתה מסיר את עניין האחריות הפלילית במקרים שזה לא רלוונטי, וכולם גם מבינים שאין אכיפה ואם מחליטים על חוקים שלא אוכפים אותם זה משדר שהכול מותר, ומצד שני לאכוף ולהקצות משאבים לאכיפה והסברה בקרב בני הנוער.

''אני מאמין שזה הרבה יותר אפקטיבי. צריך להודות באמת, הדרך הנוכחית לא מצליחה. אנחנו מגיעים למצב בעייתי מאוד דווקא בקרב בני הנוער וכדאי לחשוב מחדש ומחוץ לקופסא. אני בעד לשקול הכול ברצינות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו