מתנדבי 'שישי שמח' בבית החולים
מתנדבי 'שישי שמח' בבית החולים צילום: שישי שמח

בעמותת "שישי שמח" פתחו באחרונה מוקד טלפוני דרכו יכולים קרובי המאושפזים בבתי החולים לשלוח אליהם מתנדבים שיבקרו אותם.

יותר מאושפזים מוצאים עצמם שוהים בבתי החולים זמן ממושך כשאין מי שיבקר אותם בעקבות הקורונה. קרוביהם חלקם לא יכולים להכנס לבתי החולים בתקופה זו או שחוששים להגיע.

"פתחנו בעמותה מוקד לביקור חולים בשביל לעזור בזה", סיפרה בשיחה עם ערוץ 7 טליה זרביב, בת שירות בעמותה.

"בני משפחה או חברים שרוצים שיגיעו לשמח ולעודד את המאושפז, גם אם הם עצמם יכולים להגיע וגם אם לא, הם יכולים להתקשר למוקד שלנו ולהזמין ביקור", הוסיפה. "בביקור מגיעים מתנדבים הרשאים להיכנס למחלקות השונות בבית החולים, מבקרים את המאושפז עם בלונים ומתנה ובעיקר נותנים לו יחס אישי ותשומת לב על מנת לשמח ולעודד אותו".

"בנוסף אנחנו מזמינים את הצוות הרפואי שיתקשרו בכל עת להזמין ביקור עבור מאושפזים שהם שמים לב כי הם בודדים, עצובים או צריכים אדם שיעודד אותו, כך שגם אם אין למאושפזים אף אחד שיוכל להזמין את הביקור, נוכל להגיע גם אליהם", אמרה.

העמותה שמה לה למטרה ליצור תרבות של ביקור חולים במדינת ישראל. "מטרת העמותה היא לבקר, לשמח ולעודד מאושפזים בבתי חולים ברחבי הארץ", אמרה זרביב. "אנחנו עובדים כרגע בחמישה בתי חולים ברחבי הארץ במהלך כל השבוע. העמותה מדריכה קבוצות של מתנדבים מבתי ספר, בתי עסק, קבוצות של חברים וכו' שרוצים להתנדב להיכנס למחלקות השונות בבית החולים על מנת לשמח ולעודד את המאושפזים".

"הקבוצות נכנסות עם עגלות שיש בהן קפה, עוגיות, פרחים ובלונים למחלקות האשפוז השונות והמתנדבים עוברים מחדר לחדר, מדברים עם המאושפזים מעניקים להם יחס אישי ולפעמים נוצרים קשרים מיוחדים ורגעים מרגשים בין המתנדבים למאושפזים", הוסיפה. "המטרה שלנו היא לבקר את המאושפזים, לשאול לשלומם, להתעניין ולשמוע אותם וסיפורים מהם, לתת תחושה של אכפתיות ולכמה דקות הסחת דעת מהמצב הקשה שבו הם נמצאים".

זרביב אמרה כי התגובות שהם מקבלים מהחולים ומהצוות הרפואי הן חיוביות מאוד. "הצוותים הרפואיים של המחלקות מאוד שמחים לראות אותנו, ובדרך כלל גם מפנה אותנו לחדרים שיותר חשוב שנגיע אליהם, שנישאר יותר זמן ונביא תשומת לב גדולה מהרגיל", סיפרה. "אנחנו מקבלים הרבה מאוד תגובות חמות ממאושפזים כשאנחנו מגיעים לבקר, כמעט מכל חדר אנחנו יוצאים עם ברכות שיהיה לנו שמחה, חיים טובים, זיווג ועוד המון ברכות שהם לא חוסכים בלברך אותנו".

"גם כאלה שלא יודעים את השפה אומרים לנו בדרך החוצה מהחדר לפחות שלוש פעמים 'שוקרן' או מילות תודה בשפות אחרות", הוסיפה. "קיבלנו כמה פעמים הזמנה להתארח אצל מאושפזים בביתם כשיחזרו.

לסיכום אמרה זרביב: "ישנם כאלה שההתרגשות והשמחה שיש להם בעיניים כל כך חזקה עד שאנחנו, המתנדבים, יוצאים מהחדרים בדמעות בעיניים מרוב התרגשות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו