יהונתן טל
יהונתן טל צילום: יח"צ

רב אלוף במיל' משה (בוגי) יעלון, רמטכ"ל צה"ל בדימוס ושר הביטחון לשעבר הודיע בצהרים כי לא יתמודד בבחירות הקרובות ונראה כי בכך תם עידן בוגי בשמאל.

בוגי עוזב את הפוליטיקה הישראלית לאחר 5 שנים של ריק אופוזיציוני שלעתים אף הגיע למחוזות ההזיה. שווה להתעכב על פרישותו של בוגי יעלון לא בגלל סופו של עוד פוליטיקאי כושל אלא דווקא בגלל הדרך שהובילה אותו לשם.

בתחילת דרכו הפוליטית היה בוגי יעלון הבטחה ימנית. רמטכ"ל לשעבר שהגיע לליכוד לאחר שהופרש מתפקידו רק משום שעמד איתן על ערכיו אל מול דרג מדיני שלדעתו היה עיוור ושאט ללא מעצורים אל תוכנית ההתנקות מחבל עזה וצפון השומרון.

יעלון לא היה מוכן לשתוק אל מול האיוולת שנגלתה מול עיניו והביע את דעתו הנחרצת בפני ועדת חוץ ובטחון על כך שתוכנית ההתנתקות תגביר את הטרור מרצועת עזה. עמודותיו של יעלון ועמידתו עליהן הביאו את שר הביטחון דאז שואל מופז למנוע את המשך כהונתו של יעלון כרמטכ"ל והוא הופרש לאזרחות.

יעלון, תוגמל במהרה על עמידתו האיתנה. שלוש שנים לאחר פרישותו מצה"ל נבחר לרשימת הליכוד לכנסת ומונה לשר לעניינים אסטרטגים וקדנציה לאחר מכן כבר מונה לשר הביטחון של מדינת ישראל.

בתפקידיו השונים במשרדי הממשלה היה יעלון איש ימין מובהק וסייע רבות להתיישבות ביו"ש. הוא הוביל קו ניצי בתוך הליכוד ואף התעמת עם מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי על כך. נקודת השבר בין הימין ליעלון הגיעה מספר דקות לאחר שיעלון נדרש לוותר על תיק הביטחון ולהתמנות לשר החוץ במסגרת כניסתו של ליברמן לממשלה.

יעלון, שבעבר היה מוכן לוותר על תפקיד נחשק בשביל ערכיו לא היה מסוגל לעזוב את לשכת שר הביטחון ופרש מממשלת הימין. בבחירות לאחר מכן עבר יעלון לשמאל וחבר למפלגת יש עתיד. איש הימין לשעבר שעמידתו על ערכיו מנעה ממנו את הארכת כהונתו כרמטכ"ל התגלה ככיסאולוג ותיק והיה מתומכיה המובהקים של הקמת ממשלה על בסיס קולותיהם של חברי הרשימה המשותפת. מכאן ההידרדרות הייתה מהירה וכעבור שלוש מערכות בחירות רצופות וכמה חודשים באופוזיציה הסתיים הסיבוב של בוגי יעלון על אזרחי ישראל.

מעטים הפוליטיקאים בישראל שבצורה בהירה כל כך התממשה בהם אמרת חז"ל על כך ש"הקנאה התאווה והכבוד מוציאים את האדם מהעולם".

יעלון אינו הפוליטיקאי הראשון שמוכר את ערכיו בשביל ניסיון להשיג ג'וב בממשלה ומתרסק זמן קצר לאחר מכן אבל אצל בוגי זה לא צלח והיה מהיר, חד וכואב.

פרישתו של בוגי יעלון צריכה להוות תמרור אזהרה לכל איש ציבור שחושב שאם ימכור את ערכיו ימצא עתיד בפוליטיקה הישראלית. ואנחנו, ציבור הבוחרים צריכים לגבות מחיר גבוה על כל פליק-לק אידאולוגי דומה בין אם התעלולן הוא בוגי יעלון , אורלי לוי או אביגדור ליברמן.

הכותב הוא מנכ״ל פורום מלוכדים