קרן גילעד סיימה את 2020 בתשואה חיובית - 3.15%

את שנת 2021 פותחת הקרן באימוץ מנגנון "כרית הביטחון" של משרד האוצר להשגת נזק משני נמוך ככל האפשר עבור עמיתיה.

ערוץ 7 , י"ט בשבט תשפ"א

קרן גילעד סיימה את 2020 בתשואה חיובית - 3.15%-ערוץ 7
אילוסטרציה
iStock

בעשור האחרון מתמודד שוק ניירות הערך וההשקעות עם משבר עולמי עמוק, שהחל עם משבר הסאב פריים בארה"ב בשנת 2008.

המשבר בא לידי ביטוי בירידה מתמשכת של התשואות על אגרות החוב הממשלתיות המשמשות עוגן מרכזי של קרנות הפנסיה.

בשנה האחרונה, בעקבות משבר הקורונה, חלה ירידה נוספת המשפיעה באופן ישיר על הכלכלה העולמית והאופק עדיין לוט בערפל.

קרן הפנסיה הוותיקה, "גילעד", הייתה שונה בנוף התשואות ועקב פעולות מהירות וזיהוי נכון של המגמות הצליחה במשך שנים להציג תשואות גבוהות בפער משאר השחקנים בשוק הישראלי.

גם את שנת 2020, עם כל המורכבות והתנודתיות, סיימה הקרן בתשואה חיובית של 3.15%. את שנת 2021 פותחת הקרן באימוץ מנגנון "כרית הביטחון" של משרד האוצר להשגת נזק משני נמוך ככל האפשר עבור עמיתיה.

בשנתיים האחרונות התשואות בשוק ההון חוו ירידה תלולה ולצד הריביות הנמוכות הקורונה הביאה לירידה נוספת ובשוק התמודדו עם ירידה של כ-9% ברבות מקרנות הפנסיה. בניגוד למגמות הכלליות בשוק, קרן גילעד זיהתה את מגמת הירידה מיד לאחר משבר 2008 והתאימה את מדיניות ההשקעה.

במסגרת זו החלה להשקיע בהשקעות ברמת סיכון נמוכה מבלי לוותר על תשואה עודפת. כתוצאה מכך סיימה הקרן את שנת 2020 בתשואה של 3.15%, ולמעשה במהלך ה-20 השנים האחרונות לא הפסידה הקרן בפעולות השקעה אפילו לא פעם אחת.

בשנת 2011 הצטברו עודפים של כ-750 מיליון ₪ ועל כן החליטה הקרן לחלק לגימלאיה תוספת חודשית בסך של 4% שניתנו בקביעות במהלך 9 השנים האחרונות.

יואב ערמוני
צילום: יחצ

עקב משבר הקורונה העולמי והירידה בוקטור הריביות, מעריכה הקרן כי המאזן האקטוארי של הקרן יצביע על גרעון אקטוארי. לאור זאת החליטה "גילעד" בהתאם להוראה של רשות שוק ההון להצטרף ל"כרית הביטחון" של משרד האוצר המבטיחה גידור סיכונים לעמיתים ולגימלאים. בזכות ההישגים הגבוהים של הקרן בשנים הקודמות הצליחו בגילעד לבצע הפחתת זכויות בשיעור 5.16% בלבד, ולמזער ככל הניתן את הפגיעה בעמיתים ובגימלאים.

קרן גילעד פרסה את כל המידע הנדרש והסבירה את הסיבות למהלך במכתב ששיגרה לעמיתים ולגימלאים, ובאתר האינטרנט של הקרן. החל מגימלת חודש ינואר 2021 (שתשולם ב-1 בפברואר 2021) יופיע הניכוי בתלושי הפנסיה של עמיתי הקרן הגימלאים.

מנכ"ל קרן גילעד יואב ערמוני: "גילעד עשתה, עושה ותעשה את כל הנדרש על מנת להשיא את התשואות לעמיתיה וגימלאיה. על אף שהקרן משיגה לאורך שנים רבות תוצאות מהטובות שיש בשוק, הירידה המתמשכת של וקטור הריביות בשנים האחרונות וביתר שאת בשנת 2020, מכניסה את הקרן לגרעון.

''על מנת למזער את ההשלכות של הגרעון לעמיתים ולגמלאים החליט דירקטוריון גילעד להצטרף להסדר כרית הביטחון, ולקבל סיוע ממשלתי על מנת למזער את הפגיעה בעמיתים. ההצטרפות לכרית הביטחון מחייבת הפחתת זכויות של העמיתים ואני מקווה כי בשנים הבאות וקטור הריביות יתאושש והפחתה זו תסתיים מוקדם ככל הניתן", הוסיף ערמוני.