אללי אדמסו
אללי אדמסוצילום: יח"צ

בסוף חודש נובמבר אישרה הממשלה את מינויו של אללי אדמסו לשגריר ישראל באתיופיה.

לקראת יציאתו למקום שליחותו הדיפלומטית לשלוש השנים הקרובות, נועד השגריר החדש עם רב איגוד הקהילות היהודיות במרכז אפריקה הרב שלמה בן טולילא, כדי לעמוד על מצבה של הקהילה היהודית באתיופיה והקהילות במדינות מרכז אפריקה.

במפגש ההיכרות סקר הרב בן טולילא את מצבה של הקהילה היהודית באתיופיה ואת פעילות שליח חב"ד ורב הקהילה הרב אליהו חביב שחנך לאחרונה את מקווה הטהרה היחיד הפעיל בכל אתיופיה.

בנוסף שמע השגריר המיועד על בית הכנסת הרשמי שפועל בנמל התעופה הבינלאומי של אדיס-אבבה, שמהווה צומת מרכזי לכל מדינות מרכז אפריקה.

אדמסו, שישמש גם כשגריר (לא תושב) במדינות צ'אד ובורונדי, הביע התעניינות רבה בכל הפעילות של 'איגוד הקהילות היהודיות במרכז אפריקה', והתחייב לעמוד לעזר לפעילות בית חב"ד והקהילה היהודית של אדיס אבבה והיהודים שמתגוררים בצ'אד ובורונדי, זאת לצד סיוע ככל יכולתו לשדרוג בית הכנסת בנמל התעופה לטובת אלפי היהודים מכל העולם שעוברים במקום.

איגוד הקהילות היהודיות של מרכז אפריקה מאחד תחתיו את כל הקהילות היהודיות ובתי חב"ד שבמרחב הגיאוגרפי של מרכז אפריקה מאתיופיה במזרח ועד חוף השנהב במערב, עם 11 קהילות קבועות ופעילות יהודית עונתית במדינות רבות נוספות באזור.

השגריר והרב סיכמו להיפגש בקרוב על אדמת אפריקה ולבחון את שיתופי הפעולה והסיוע ההדדי האפשרי.

השגריר אללי אדמסו אמר כי "לאור השינויים הגיאופוליטיים באזור, מדינות רבות במרכז אפריקה הן שותפות אסטרטגיות של מדינת ישראל. ישנה חשיבות רבה לנוכחות יהודית בכל המרחב, ולכן ישראל מחוייבת גם לחיזוק הקהילות היהודיות באזור. התרשמתי מאוד ושמחתי לשמוע על הפעילות של איגוד הקהילות היהודיות במרכז אפריקה. אני ואנשי השגרירות נעשה ככל יכולתנו לסייע לקהילות היהודיות באתיופיה ובכל האזור ונסייע גם לחיזוק בית הכנסת בנמל התעופה של אדיס אבבה שמשמש יהודים רבים שעוברים במקום"