זו הבחירה של הציונות הדתית

הפרידה של נפתלי בנט מבצלאל סמוטריץ' היא הרבה יותר מאשר ''הפרידה של הביצה" או מחשבונאות פוליטית זולה.

ד"ר רות קבסה אברמזון , כ' בשבט תשפ"א

זו הבחירה של הציונות הדתית-ערוץ 7
ד"ר לניהול, פעילה בשדה המסורתי
צילום: יח"צ

בעיני הציבור הכללי והמסורתי, העוקב אחר המגמות הנרקמות בציונות הדתית, נדמה שמדובר פה בשני חזונות שונים עבור הציונות הדתית, ובאסטרטגיות פעולה מנוגדות שיובילו לתוצאות כמעט הפוכות.

משחר קיומה שאפה הציונות הדתית להשפיע על המדינה והחברה בישראל בסוגיות רבות הנושאות אופי כוללני. לא מדובר רק במפעל ההתיישבות, כי אם בהשפעת עומק על עולמות התרבות, התקשורת, החינוך והצבא. הציונות הדתית שאפה ושואפת לעצב את דמותה של החברה הישראלית כחלק מהבנתה את עצמה כמודל הנכון לחיים יהודיים במדינת ישראל.

לשיטתו של סמוטריץ', הציונות הדתית צריכה לפעול כקבוצה קוהרנטית המקדמת תפיסת עולם מובחנת. "יש לנו דרך" הוא מזכיר, וקורא לאיחוד כל הסיעות הדתיות לאומיות. אם יצליח, תתגבש מפלגה שתפעל, באורח דומה מאוד למפלגות החרדיות, כקבוצת לחץ שמקדמת אינטרסים "שבטיים" בכוח הזרוע הפוליטית. אסטרטגיה כזאת משרתת חזון לפיו הציונות הדתית היא "שבט" ישראלי בעל גבולות ברורים ומהודקים (חומות גבוהות, כמו שנהוג לומר על החרדים), וככזו היא תמשיך לשמור על גבולותיה ולא תתערה בחברה הישראלית. נכון,

סמוטריץ' היה שר תחבורה מוערך, אבל גם ליצמן היה סגן שר ושר בריאות מוערך, עד לשלב בו התהפכה הקערה על פיה. התוצאה של אסטרטגיה כזו עשויה להיות הישגים בטווח הקצר, אבל נישולה של הציונות הדתית מהתפקיד אליו היא שואפת כמתווכת בין קבוצות ועמדות שונות וכמובילת המחנה.

הדרך שמציע בנט מורכבת יותר וארוכה יותר, אפשר לומר דרך ארוכה קצרה. בנט מציע השתלבות בסדר היום האזרחי של המדינה, גם אם הדבר דורש ויתור זמני על סדר היום הסקטוריאלי, והשפעה מבפנים כשווים בין שווים. מבלי לשכוח את השליחות. מבלי לשכוח את הייעוד. אבל גם מבלי להפוך לסקטור. החזון כאן הוא שונה – הובלה מבפנים, מתוך רעות ודיבוק אחים וחברים. התוצאה לטווח הקצר עשויה להיות הפחתה בהישגים המיידיים הסקטוריאליים, אבל זכיה בבכורה בהובלת תהליך ישראלי של בניית אתוס המחבר ומשלב בין השבטים, ומאחה את השורות.

בבחירה בין בנט וסמוטריץ', רק בני הציונות הדתית יוכלו להכריע מהו החזון והתוצאה ארוכת הטווח בם הם מעוניינים. אבל החלטתם תהדהד ותשפיע משמעותית על דמותה של החברה הישראלית כולה.

הכותבת היא מומחית לניהול בשרות הציבורי, מייסדת שותפה של מועצת החינוך המסורתי וחברת הנהלה ביוזמות חברתיות ומסורתיות