מעשה בריצ'רץ', כפתורים ופח אשפה

החתונה מתקרבת והחייטים מתקוטטים אם לאחות את הבגד בריצ'רץ' או בכפתורים. למי זה בכלל משנה? משל פוליטי-מגזרי.

הרב דוד לחיאני , כ' בשבט תשפ"א

מעשה בריצ'רץ', כפתורים ופח אשפה-ערוץ 7
הרב דוד לחיאני
צילום: באדיבות המצולם

מעשה בבגד לחתונה שנוצר בו חתך קטן. בשל הזנחה, החתך הלך וגדל עד שנפער בבגד קרע גדול ובולט.

באו שני חייטים, וכידוע, שני בעלי אומנות, כל אחד מקנא באומנות חברו. התגלעה מחלוקת ביניהם, כיצד לאחות את הקרע. כל חייט רצה להוכיח, שהוא אומן מומחה יותר.

חייט אחד הציע לאחות את הקרע עם כפתורים חזקים ויפים, שהרי הבגד יפה והוא מותג מצליח ולכן חייבים לשמור על הנראות שלו. החייט השני מיהר להציע חלופה אחרת: ריצ'רץ'!. רק כך מאחים קרע, אמר, כדי שיהיה חזק יותר ויראה טוב. עם כפתורים לא מאחים קרע וודאי לא בבגד ותיק ורב שנים. כפתורים זה לבגד צעיר ואילו הבגד מהדור הקודם חייב רירץ' כיאה לגילו.

החייטים התווכחו ביניהם זה בכה וזה בכה, אלא שהחתונה קרבה ובאה. הם המשיכו להתווכח איך לאחות את הקרע כאילו החתונה לא נוגעת אליהם.

הפצירו בהם כולם, תאחו את הקרע לא משנה איך, העיקר שיהיה בגד ללבוש בחתונה. והחייטים, שכל אחד רוצה להוכיח שהוא האומן המוצלח יותר, אחזו בוויכוח שלהם כאילו אין חתונה.

יום החתונה הגיע. בעוד כל המוזמנים היו כבר מוכנים עם מיטב בגדיהם, החייטים עדיין אחזו בוויכוח שלהם זה אומר: רק כפתורים יפים ונוצצים, וזה אומר: רק ריצ'רץ'.

אף אחד לא חיכה לחייטים המומחים. החתונה הגיעה והבגד נותר קרוע. לא היה מה לעשות בבגד הקרוע ובמקום ללובשו בחתונה הוא הושלך לפח האשפה בכאב גדול. כולם עמדו מסביב והתווכחו למה ? למה? לא חבל על הבגד? אמרתי לכם! אמר אחד. כתבתי על זה! אמר השני. החתמתי על עצומה לאיחוי הקרע אמר השלישי. הרבנים אמרו בפירוש לאחות את הקרע בכל מצב אמר הרביעי. אבל הבגד נותר בפח האשפה.

בגד ששימש אותנו נאמנה שנים עדיף שיהיה בפח האשפה? לא היה עדיף שישאר בשימוש, עם ריצ'רץ' או עם כפתורים מה זה משנה? העיקר שישאר. ועכשיו הבגד בפח אשפה ואף אחד לא יהנה ממנו... והחייטים עדיין מתווכחים...

אולי הם יפסיקו להתווכח וסוף סוף יתוקן הקרע עם כפתורים או עם ריצ'רץ'. למי זה כבר משנה?