חיים שיין לערוץ 7: ''גם אם איחוד המפלגות לא נעים, שמירת הארץ חשובה יותר''

הפובליציסט והמשפטן ד"ר חיים שיין: נתניהו חותר לחיבור הציונות הדתית מדאגה לעתיד ישראל. ממשלת שמאל יחד עם ביידן תהיה סכנה מוחשית.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א בשבט תשפ"א

חיים שיין לערוץ 7: ''גם אם איחוד המפלגות לא נעים, שמירת הארץ חשובה יותר''-ערוץ 7
הרב ד"ר חיים שיין
צילום: עופר עמרם

מאמציו של ראש הממשלה לייצר איחוד בציונות הדתית מגיעים לכדי דיווחים על שיריונים, הבטחות בנייה ותפקידי שר בממשלה הבאה.

על משמעות המאמצים הללו הן לליכוד, הן לציונות הדתית והן להרכב הממשלה הבאה שוחחנו עם הפובליציסט הרב ד"ר חיים שיין.

"זו לא רק דאגה לציונות הדתית ולליכוד אלא דאגה למדינת ישראל", מדגיש ד"ר שיין ומחדד: "כל בר דעת מבין ששלטון ביידן עם שלטון השמאל זו סכנה מוחשית ומהותית לעתידה של מדינת ישראל בגבולות ההבטחה".

האם העיסוק של נתניהו בנפתולי הציונות הדתית אינה פוגמת בכבודו כמי שמנהיג את המדינה כולה? "לצערי, הפוליטיקה הישראלית כפי שהיא נראית היום, לא מכבדת אף אחד. כל אחד מציע את מרכולתו ועובר ממפלגה למפלגה וממקום למקום, אז אין לי ספק שזה לא נעים גם לנתניהו, אבל מי אמר שפוליטיקה זה דבר נעים. מה שמעסיק את נתניהו הוא הבטחת המשך שלטון הימין, על כל המשמעויות של הדבר. הוא יודע שאם הציונות הדתית מבזבזת עשרות אלפי קולות זה בדיוק ההבדל בין ממשלת שמאל לממשלת ימין".

האם אכן יוביל איחוד בציונות הדתית לממשלת ימין? אולי דווקא איחוד כזה ירתיע את נתניהו משותפות קואליציונית עם המפלגה וישלח אותו לחפש שותפים אחרים במחנה השמאל- מרכז? על כך משיב ד"ר שיין ואומר כי "את אותה שאלה אפשר לשאול על השמאל אם הוא ירכיב ממשלה עם הרשימה המשותפת ועם מי שנמצאת במקום 7 במפלגת העבודה. אני יודע שזה קשה ודעותיו של עו"ד בן גביר ידועות, אבל יש רגעים שבהם צריך לקבוע סדר עדיפויות ולפעמים אתה שם מסיכה ועושה את מה שטוב למדינה, גם אם זה לא נעים".

האם נתניהו יפעל ברוח הזו וינטוש מאחור את מורשת הפניה אל השמאל כפי שהיה בעבר עם אהוד ברק, ציפי לבני, בוז'י הרצוג, בני גנץ ועמיר פרץ, ויעדיף לצריף לממשלתו מפלגת ימין מובהקת, ויש שיאמרו אף קיצונית? "יש מעט דברים שאנחנו צריכים ללמוד מהשמאל, אבל אחד מהם הוא התובנה שלהם שמי שפוגע באחדות השורה פורש מהחיים הפוליטיים. בימין לא מבינים את זה ועוסקים בשיקולים שהם לא השיקולים המהותיים. מה שצריך כדי להגן על ארץ ישראל הוא ממשלת ימין. כל ממשלה אחרת תביא להתנתקות ולמה שראינו בעבר. לכן גם אם זה לא פשוט ולא נעים אין ברירה".

על כך מוסיף שיין ומציין כי סרבנות משמאל היא זו שתמנע מנתניהו חבירה למפלגת שמאל-מרכז כלשהי. "אחרי הניסיון בשמאל-מרכז עם גנץ ו'כחול לבן' אין שום סיכוי שמפלגת שמאל מרכז תצטרף לממשלת נתניהו. הם יודעים שמי שיעשה את זה יתאדה. לכן האפשרות היחידה של נתניהו היא הקמת ממשלת ימין ואם יש חבר כנסת אחד במפלגת הציונות הדתית זה לא הופך אותה לקיצונית".

"מניסיון העבר אנחנו רואים שבגלל כמה אלפי קולות בודדים אפשר להפסיד מנדטים. זו התאבדות. בגלל 1400 קולות איבדנו מספר מנדטים ואסור לחזור על השטות הזו. גם אם זה לא נעים שמירת ארץ ישראל חשובה מאיתנו ומכולנו", דברי הרב ד"ר חיים שיין.