דודו סעדה
דודו סעדהצילום: מירי שמעונוביץ

ביום רביעי הקרוב, כ"ח בשבט (10.2.21), תתקיים הוועידה השנתית של העיתון 'בשבע' ואתר 'ערוץ 7' - ישראל 2030.

הוועידה, שתיערך במתחם 'דיזיין סיטי' במישור אדומים ותשודר באתר ערוץ 7, תבחן מה צופן לנו העתיד בתחומים רבים, וביניהם תחום החינוך, החברה והכלכלה.

בין המשתתפים בוועידה יהיו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שרים בכירים, חברי כנסת, אנשי עסקים ואישי ציבור רבים. יו"ר העיתון 'בשבע' דודו סעדה מספר בראיון מיוחד על הוועידה.

איך נולד הרעיון לקיום הוועידה?

"מאז פרוץ הקורונה קבוצת 'בשבע' יוצאת מהקופסה ומקיימת כנסים בנושאים שונים מידי כמה שבועות, כדי להעלות על סדר היום הציבורי נושאים חשובים בישראליות. לפני כחודש קיימנו את וועידת הכלכלה בה עסקנו בעולם הכלכלי ערב משבר הקורונה, בתקופת הקורונה וכיצד תראה הכלכלה הישראלית לאחר סיום תקופת ההשפעה של הנגיף. בשבוע הבא נקיים את וועידת ישראל 2030, העיניים שלנו מביטות קדימה, אנחנו מנסים לבדוק מה צופן לנו העתיד במגוון תחומים – הכלכלי, החברתי, החינוכי והרפואי, ואנחנו מנסים לייצר שיח סביב נושאים חשובים בציבוריות הישראלית על העתיד של העשור הקרוב".

למה חשוב להביט קדימה ולבחון מה צופן לנו העתיד?

"העולם משתנה, איננו יכולים להביט אל העבר ולומר ככה ייראה גם העתיד. אנחנו חייבים לחשוב קדימה איך מדינת ישראל נערכת לשינוי העתידי, ברפואה, בכלכלה – גם בפיננסי וגם בקמעונאי ובתחומים נוספים. למשל, במהלך מגפת הקורונה התגלה לנו עולם הלמידה מרחוק, אנחנו ננסה למצוא זוויות לימוד חדשות לעולם החינוכי, וכך נעשה בכל תחום ותחום במהלך הוועידה".

במהלך הוועידה יחולקו תעודות הוקרה לארבע דמויות שבעיניי וועדת הפרס השפיעו ותרמו רבות במהלך חייהם וראויים להערכה והוקרה.

"כחלק מהוועידות שקבוצת 'בשבע' מקיימת, אנחנו נוהגים להעלות על נס ולהוקיר אנשים שעשו משהו אחר בחייהם שראוי להערכה", אומר סעדה. "החלטנו להוקיר את ראש העיר בני ברק הרב אברהם רובינשטיין שהוא דמות יוזמת בנוף החרדי ובהסתכלות שלו על שיתוף הפעולה עם משרדי הממשלה והרשות לשעת חרום. בתקופה האחרונה הוא נאבק נגד הקבוצות הקיצוניות בעיר, כדי שתלמידים יילמדו מהבית ופועל רבות כדי לתת למשפחות ברוכות ילדים אוכל הביתה".

"האדם השני שאנחנו רוצים להוקיר אותו הוא מנכ"ל סיטיפס, הרכבת הקלה בירושלים ירון רביד" ממשיך סעדה. "הקרונות החשמליים שנוסעים בירושלים מובילים 100,000 איש ביום מקצה לקצה, ורביד למעשה זוכה לחבר את הקצוות של ירושלים כעיר שחוברה לה יחדיו. בתוך שנים של פיתוח העיר הוא שותף מלא בשגשוגה של העיר".

את הפרס השלישי תקבל דרורה גופס. "דרורה כיהנה כמנהלת התיכון הכי גדול של רשת אמי"ת. התיכון בבאר שבע עם 1400 תלמידות ותלמידים והכיל את כלל ישראל. בזכות ניהולה של גופס, בית החינוך הזה הגיע להישגים בלתי רגילים בתחרויות בין לאומיות, בפיזיקה ובמקצועות המתמטיקה. דרורה הייתה ראש תחום מצוינות ברשת אמי"ת והיא בעצם זו שהובילה את ערך המצוינות ברשת. בשנה האחרונה היא פרשה מתפקידה ולכן אנחנו מבקשים להוקיר אותה על ידי האות של ישראל 2030, כי היא ראתה בעיניה איך בני הנוער שגדלו בבאר שבע צריכים להיות שותפים בכלל החברה הישראלית בעשור הקרוב ועל כך היא השקיעה לילות וימים".

את הפרס הרביעי תקבל פרופ' מלי שלמון-דיבון. פרופ' שלמון היא מנהלת המעבדה לביואינפורמטיקה גנומית באוניברסיטת אריאל. היא עסקה במחקר בתחום המעורבות הגנומית במחלות ובשימוש בטכנולוגיות גנומיות מתקדמות לקידום תחום הרפואה המותאמת אישית. שילבה בין אימהות ומסירות למחקר וחזון.

כאמור הוועידה תיערך במתחם העיצוב החדש של דייזין סיטי במישור אדומים ולדברי סעדה יש בכך אמירה מלאה בנושא הריבונות. "ריבונות זה לא צחוק, ריבונות זאת קביעת עובדה בשטח של השקעה ושל בניין ויצירה. הבניין הזה של עשרות אלפי מטרים שיעסקו בעולם העיצוב הבית זו ריבונות מלאה במישור אדומים. אנחנו צופים שיגיעו אלפי אנשים מכל קצוות הארץ כדי לקנות במתחם של מאות החנויות שיעסקו בעיצוב הבית. אנחנו רוצים גם לברך על שיתוף הפעולה שבין קבוצת 'בשבע' למתחם דיזיין סיטי ולומר שנכון שזה רק הכנס השני, אבל אנחנו רואים בזה התחלה של שיתוף פעולה שנעשה שם עוד הרבה אירועים וכנסים".