ד"ר אורלי גרינפלד: גם מי שהתחסן צריך להקפיד על ההגבלות

המנהלת הרפואית של 'מגן ישראל' אומרת לערוץ 7 כי יש להאריך את הסגר בעוד מספר ימים כדי למצות את האפשרות לעצירת התחלואה בקורונה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"א בשבט תשפ"א

ד"ר אורלי גרינפלד: גם מי שהתחסן צריך להקפיד על ההגבלות-ערוץ 7
חיסון נגד קורונה
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

ד"ר אורלי גרינפלד, המנהלת הרפואית של 'מגן ישראל', אומרת כי יש צורך בלפחות עוד מספר ימים של סגר אחרי יום שישי הקרוב.

"אנחנו המלצנו במקור על הארכת הסגר לא עד יום שישי אלא עד יום ראשון הבא. מדובר אמנם בעוד כמה ימים, אבל הם יכולים להיות משמעותיים גם בהורדת התחלואה כשהסגר מונע עלייה בהדבקה וגם מצד החיסונים – כי עוד אנשים יגיעו בימים הללו לשבוע אחרי קבלת החיסון השני וכל יום במצב הזה הוא קריטי", אומרת גרינפלד לערוץ 7.

לדבריה, "על פי הנתונים היום נראה שמומלץ להמשיך בסגר. אם נפתח ביום שישי יהיו התקהלויות רבות ואנחנו לא במצב שאפשר לפתוח כבר. אני כן מקווה שאם נגיע לסגר עד ראשון בלילה נראה ירידה בתחלואה הקשה שתגיע לפחות מאלף חולים ומספר יותר גבוה של מחוסנים ואז נוכל להתחיל לדבר על פתיחה הדרגתית מאוד כדי שלא נראה שוב את התפשטות הנגיף. כולנו לא רוצים להגיע לסגר רביעי".

גרינפלד מציינת שגם אחרי הסגר, פתיחת המשק ומערכת החינוך תהיה איטית ומדורגת. "אנחנו צריכים להבין שעדיין יש פה נגיף ובעיקר המוטציה הבריטית שמאוד מדבקת. לכן צריך לפתוח הכל בצורה זהירה והדרגתית. אנחנו רוצים לפתוח את מערכת החינוך אבל צריך לעשות את זה בצורה זהירה של קפסולות, לימוד בחוץ, ערים ירוקות מול אחרות שיש בהן תחלואה גבוהה. כל פעם שנראה שאנחנו בשליטה על המצב נוכל בהפרשים של שבוע להגדיל ולפתוח עוד".

ד"ר גרינפלד מתייחסת גם לפורים המתקרב ולחג הפסח שיבוא אחריו. "אנחנו מבינים את הצורך לפגוש את המשפחה ולהתקהל. יחד עם זאת צריך להבין שכל התקהלות יכולה להביא להתפרצות חדשה. בפורים נצטרך להיות בהגבלות. אינני מדברת על סגר, אבל נצטרך הגבלות כדי שאולי בעוד חודש וחצי נוכל להגיע לפסח ולפגוש את המשפחות".

היא מתייחסת גם למצב החסיונים. "בחיסונים לאוכלוסיות הסיכון מעל גיל 60 יש לנו כבר 83 אחוזים שהתחסנו שזה אחוז מאוד יפה ומשמעותי ביחס למה שקורה לעולם. אין ספק שהמבצע הזה מצליח והיענות הציבור ראויה להערכה. יחד עם זה אי אפשר לחסן את הילדים. אז אם רוצים לפתוח ולחזור לשגרה מסויימת צריך להגיע למקסימום התחסנות באוכלוסייה שאפשר לחסן, כולל עובדי הוראה".

ד"ר גרינפלד מתייחסת למקרי התחלואה בקורונה אחרי קבלת מנת החיסון השנייה. "בכל הבדיקות שעשינו ראינו שמקסימום האפקט מתקבל רק שבעה ימים אחרי החיסון השני. החיסון יעיל נגד 95% מהנגיף שאנחנו מכירים כולל המוטציה הבריטית ועדיין יש 5% שיכולים להידבק לחלות. לכן, גם מי שמחוסן צריך להישמר כל עוד יש רמת תחלואה גבוהה בחוץ. כל מי שהתחסן ונחשף לאנשים שלא התחסנו הוא בסיכון נמוך להדבקה ולכן הוא צריך להקפיד על כל ההגבלות".