אנשי הצוות עם המדים החדשים
אנשי הצוות עם המדים החדשים צילום: דוברות

מיכל עובדיה בת ה-64 מקרית אונו החליטה לקחת את הכישרון שלה צעד אחד קדימה ולהפוך את מחלקת הילדים בהדסה, בה עובדת בתה ד"ר מורן נתיב למקום צבעוני ושמח ותפרה לצוות המחלקה מדים מאוירים בדמויות שונות.

"כשבתי מורן סיימה את התמחותה ברפואת ילדים בבית החולים הדסה עין כרם אמרתי לה שהגיע הזמן לשדרג לה את המלתחה", מספרת מיכל, "אך ככל שהזמן עבר ראיתי את מורן ממשיכה ללבוש את הג'ינסים הנוחים עם הסווצ'רים שהיא אוהבת ורגילה להם".

"מורן הסבירה לי שהילדים המאושפזים מפחדים מרופאים ומהחלוק הלבן ולכן הם מנסים להראות הכי פחות רשמיים שאפשר. בתקופת הקורונה העם מחוייבים במדי צוות, אבל גם הם – לא בדיוק מה שהילדים שמחים לראות", היא מוסיפה.

לדבריה, "אני אשת חינוך ובמקביל עוסקת באמנות וזה ישר התחבר, באותו הרגע נפל לי האסימון, והחלטתי שאעצב להם מדים מאוירים שילדים יתחברו אליהם ומי שילבש אותם ירגיש הכי קרוב לילד שאפשר".

"כמי שעסקה שנים בחינוך אני יודעת שלשוחח ולהביט בילד בגובה העיניים הוא אחד הדברים הכי חשובים וברגע שהילד מרגיש שהוא יכול להתחבר לדמות מולו, שיתוף הפעולה בינו לבין הגורם המטפל יהיה הרבה יותר מוצלח ונעים. בנוסף, המטרה העיקרית של המדים המאוירים היא להפחית חרדה אצל הילדים המאושפזים מהרופאים ומהצוות הרפואי שבודק אותם ומעניק להם טיפול", היא מציינת.

"אנחנו נמצאים בתקופה משוגעת, מגפה משתוללת בחוץ וכולם מנסים לעשות את המירב שהם יכולים, הרגשתי שיש לי את היכולת לעזור, לעצור הכל ולעשות קצת טוב וניצלתי את זה. נפגשתי עם פרופ' שמעון רייף מנהל מחלקת ילדים בבית החולים הדסה עין כרם ושאלתי אם בכלל יש מקום לרעיון הזה. לשמחתי נעניתי בפתיחות מלאה ואפילו בדחיפה קלה 'קדימה!' אמר, וכך יצאתי לדרך מהנה של יצירה ועשייה, והגענו עד היום שגמלה בנו ההחלטה לתרום את המדים לזכרם של הורי, יפה ומיכאל קוקר ז"ל", היא מספרת.

"תוך כדי התהליך הבנתי שביגוד של צוות רפואי נדרש לעמוד בקריטריונים רבים בשל העובדה שמכבסים אותו בטמפרטורה מאוד גבוה על מנת למנוע זיהומים, מה שהקשה על מציאת הדפס שיעמוד בחום הגובה. לא התייאשתי ונלחמתי עד שמצאתי את הבד הנכון, ההדפס הנכון , והגעתי לתוצר המושלם. מאוד מהר המדים, שמעוצבים ברוח משותפת של 'ביחד נשמור על העולם שלנו', הפכו להיות חלק מפרויקט גדול יותר שאני מתכננת שיכלול אף עיצוב של עמודי אינפוזיה ואביזרים רפואיים שונים. אני נרגשת לראות את הצוותים לובשים את המדים החדשים ולשמוע כמה זה עושה לכולם טוב", מסכמת מיכל.

פרופ' שמעון רייף, מנהל מחלקת הילדים בהדסה עין כרם: "בתקופה העמוסה שעוברת על כולם, התרומה של משפחת עובדיה חיממה את ליבנו מאוד. כשאני רואה את המדים על הרופאים המסתובבים במחלקה, אין לי ספק שהילדים ישתפו הרבה יותר פעולה. המדים הללו מציגים את הרופאים באופן צבעוני ועליז ואני בטוח שהאינטראקציה בין הרופאים לילדים תהיה הרבה יותר טובה וכך גם העיבוד חוויה שלהם מהטיפול הרפואי- דבר שהוא מאוד חשוב. התרומה הגיעה בזמן שכולנו רצים ומרגש לדעת שמישהו מרחוק עצר לרגע וחשב על כולנו ואני מודה על כך מאוד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו