במוזיאון "יד ושם" גינו את תביעת הדיבה
במוזיאון "יד ושם" גינו את תביעת הדיבה צילום: יצחק הררי, פלאש 90

האם חוקרי השואה יוכלו להמשיך בעבודתם או יושתקו בעזרת בתי המשפט?

ביום שלישי הבא, ה-9 בפברואר, אמור בית המשפט המחוזי בוורשה להעניק פסק דין בתביעת דיבה שהגיש ארגון "הליגה הפולנית נגד השמצה" נגד שני היסטוריונים פולנים מפורסמים, ברברה אנגלקינג ויאן גרבובסקי, שהאשימו אזרחים פולנים בפשעים נגד יהודים בשואה.

התביעה של "הליגה הפולנית נגד השמצה" מייצגת את פילומנה לשצ'ינסקה, תושבת הכפר מלינובו בפולין, שהגישה את התביעה נגד שני ההיסטוריונים.

לשצ'ינסקה היא אחייניתו של אדוארד מלינובסקי, תושב לשעבר של הכפר מלינובו שהוזכר בספרם של שני ההיסטוריונים "לילה ללא סוף: גורלם של יהודים במחוזות נבחרים בפולין הכבושה" ובו הם מצטטים ניצולת שואה יהודיה שטוענת כי מלינובסקי, שהיה אחד מזקני הכפר, הציל את חייה בכך שסייע לה להציג את עצמה כלא יהודיה, אך באותה העת היה אחראי גם למותם של יהודים רבים לאחר ששיתף פעולה עם הנאצים במספר מקרים.

לשצ'ינסקה תובעת בעזרת "הליגה הפולנית נגד השמצה" פיצויים בסך 100 אלף זלוטי (27 אלף דולר) משני ההיסטוריונים בטענה כי הם עברו על "החוק הפולני" משנת 2018 הקובע כי אסור להאשים את האומה הפולנית בפשעים נגד יהודים בשואה.

במוזיאון "יד ושם" גינו את תביעת הדיבה ואת הנסיון להשתיק את חוקרי השואה וטענו כי "התביעה מהווה התקפה חמורה על מחקר חופשי ופתוח" כאשר גם הקרן לזכר השואה בצרפת פירסמה הודעה בה נכתב כי התביעה היא "ציד מכשפות".

שני החוקרים הפולנים, אנגלקינג וגרבובסקי, שהתפרסמו במחקריהם הקודמים הטוענים כי חלק מהפולנים שיתפו פעולה עם הנאצים בשואה, טוענים כי מדובר בנסיון להשתיק אותם באופן אישי ולהרתיע חוקרי שואה אחרים מלהמשיך בעבודת המחקר שלהם.