בג"ץ אישר את הריסת בית המחבל שרצח את אסתר הורגן

שופטי בג''ץ דחו את העתירה נגד הריסת בית המחבל. השופטת ענת ברון: "לא מצאתי יסוד לקביעה שהריסת בתי מחבלים מרתיעה מפני טרור".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"א בשבט תשפ"א

בג"ץ אישר את הריסת בית המחבל שרצח את אסתר הורגן-ערוץ 7
הריסת בית מחבל
צילום: דובר צה"ל

שופטי בג''ץ יצחק עמית, דפנה ברק ארז וענת ברון החליטו לדחות את העתירה נגד הריסת בית המחבל שרצח את אסתר הורגן בפיגוע טרור בצפון השומרון ב-20 בדצמבר.

העתירה הוגשה על ידי בני משפחתו של המחבל בסיוע ''המוקד להגנת הפרט''.

שלושת השופטים תמכו בהריסת הקומה השלישית שבה התגורר המחבל, אך לגבי הקומה השנייה שבה התגוררה אשתו וילדיו, השופטים היו חלוקים: עמית וברק ארז תמכו בהריסה וענת ברון היתה בדעת מיעוט והתנגדה.

"לא מצאתי יסוד לקביעה שהריסת בתי מחבלים משיגה הרתעה ממשית מפני פעולות טרור, ואולי ההיפך מכך", כתבה ברון בפסק הדין.

בדיון בעתירה שהתקיים בשבוע שעבר דיבר בנימין הורגן, בעלה של אסתר הי"ד, וביקש משופטי בג''ץ לאשר לצה''ל להרוס את בית המחבל הרוצח.

''הפיגוע הרס את חייהם של הרבה אנשים. כמובן של אשתי היקרה אסתר, של הוריה ושלוש אחיותיה, ששת ילדיי ונכדיי שלא יזכו להיות עם הסבתא שלהן. אף אחד לא דן בהשלכות על הכאב שלנו. אני לא מחפש נקמה או ענישה", אמר הורגן לשופטים.

''מה שדוחף את אותם מחבלים אלו שיקולים רבים וגם שיקולים כלכליים והשלכות של מעמד וכסף לסובבים אותם. הריסת הבית זה המעט שמדינת ישראל יכולה לעשות כרגע, ואולי ההריסה תרתיע אנשים אחרים לבצע מעשים כאלה''.

הורגן המשיך: ''יש כאלו שקובלים על כך שהדיון מתקיים בבית המשפט ולא נותנים לצה''ל לפעול ואני לא מאלה. יש הזדמנות לבית המשפט לקחת חלק פעיל בהרתעה נגד הטרור. כולם רוצים למנוע את הפיגוע הבא ויש כאן הזדמנות להשיב את הרתעה. אם בית המשפט יחליט שלא להרוס זה ישדר מסר הפוך וההרתעה תישחק וזה יגרום לעוד הרג של אנשים ויחזק את הטרור''.