ח"כ אלעזר שטרן: הקורונה העצימה את מצוקות ניצולי השואה דוברות הכנסת

הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ אלעזר שטרן, התכנסה היום (רביעי) לדון בטיפול ניצולי השואה בתקופה זו ובפרט בעקבות הכוונה להעתיק את הרשות לניצולי השואה ממשרד האוצר למשרד לשוויון חברתי.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלעזר שטרן, אמר כי "נושא טיפול המדינה בניצולי השואה, הוא לא דבר שניתן להזניח ובוודאי הוא דבר שנמצא בקונצנזוס שעלינו להתכנס ולדון בו ללא דחייה. הדאגה לניצולי השואה היא מחד חובה בגלל הסבל שלהם ומאידך זכות שלנו שהולכת ופוקעת מול עיננו בזמן שאנחנו עוד יכולים כממשלה לדאוג להם. הטיפול של הממשלה זה קמצוץ ממה שאנחנו חייבים להם".

"אני שמח שעמדת מבקר המדינה היא כמו שחשבתי שלא נכון להעביר את הרשות. מה שעמד מולי הוא הניסיון שנצבר במשרד האוצר. בהכירי את הפעילות כאן בכנסת, נושא ניצולי השואה קיבל קדימויות בגלל שהיה באוצר. על כל זה יש להוסיף את הקורונה שמגבילה את היכולת לתת שירותים. הקורונה מעצימה מצוקות על כל האוכלוסייה המבוגרות אך בפרט אצל ניצולי השואה ששם זה מוקצן עוד יותר. אסור לעשות שינויים בדיוק בזמן הזה", הוסיף שטרן.

לדבריו, "השאיפה שאני רואה לנכון לקדם היא שאין כל הבדל בין הניצולים. היום יש מצב אבסורדי – יש ניצולי שואה שלא צריך להסביר מה הם, אלו המותג 'שורדי שואה' ודווקא הם לא מקבלים הרבה מהשירותים של המדינה. המדינה צריכה להשוות את התנאים הכי מהר שאפשר לכולם ואחר כך ללכת ולהתחשבן עם גרמניה. לא ייתכן מצב שתקציב שעומד לרשות ניצולי שואה לא מנוצל. על משרד האוצר לפתח את המנגנונים הכי מהיר שיש".

ח"כ מיקי לוי הצטרף בדיון לדרישת יו"ר הוועדה שלא להעביר את הרשות ממשרד האוצר ואמר, "אין למשרד לשוויון חברתי כל יכולת. הרשות נמצאת 50 שנה באוצר. ההעברה היא פוליטית – אם הממשלה הזאת לא הייתה נופחת את נשימותיה אחרונות, זה לא היה קורה. יש בקשות של כל הארגונים שלא להעביר. הרשות גדולה יותר מכל המשרד - אז איך המשרד יכול לעבור לשם?".

ח"כ מיכל קוטלר-וונש, ביקשה לבדוק עם משרד ממבקר המדינה על כך שמתברר שיש פער גדול בסכומי השילומים של 17 מיליארד דולר שלא נדרשו מעולם - כולל נושא השבת הרכוש.

נציג משרד המבקר אמר כי בימים אלו עומדת להסתיים כתיבת דו"ח מיוחד בנושא שיפורסם בחודשיים הקרובים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו