קרדית האבק
קרדית האבק צילום: Pixbaby

בטח שאתם מכירים את זה: הגיע זמן ניקיון הבית. אתם תופסים מטלית לחה ומתחילים לנגב איתה תריס-תריס. שתי דקות לתוך הפעולה והעיניים מתחילות לדמוע, השיעול לא פוסק ולעתים נמשיך לסבול מנזלת, כחכוך או גירוד טורדניים בהמשך היום. הכירו את קרדית אבק הבית – מיקרוסקופית, נמצאת בכל בית וחובבת מושבעת של התריסים שלכם. כיצד נפטרים ממנה בעת הניקוי והתיקון של תריסי הבית והאם יש דרך למנוע את הופעתה גם בשלבי ההתקנה? התשובות לפניכם:

מהי בדיוק קרדית האבק?

קרדית האבק אוהבת מאוד את הבית שלנו. היא נמצאת בעיקר במקומות שבהם הסביבה חמה ולחה יותר ומתרבה באבק, שעשוי מחומרים אורגניים המכילים את תזונתה העיקרית. אם תחפשו אותה לא תמצאו – מדובר ביצור מיקרוסקופי שמסוגל לחיות שנים לצד האדם ואם יש תריסים חשמליים או תריסי גלילה בנמצא, תהיו בטוחים שהוא יחיה באושר ובשגשוג.

הקשר בין שמש, תריסים ואבק

מאחר והופעתה של קרדית האבק קשורה לחום השמש, צריך וחשוב לדבר על המפגש בינה לבין התריסים שלכם. התריסים הם אלו שמווסתים את כניסת אור השמש הביתה, אך באופן טבעי, כמות גדולה של פתחים וחלונות הפונים לשמש, יצברו עליהם אוכלוסיית קרדית גדולה בהרבה. מה עושים?

אם יש לכם תריסים בצד המזרחי או המערבי של הבית כך שבשלב מסוים הם אכן פונים לשמש ישירות, וודאו שבעל מקצוע מיומן ידאג לתקן ולנקות אותם בעת הצורך. ניתן לשאוב את התריסים, להשתמש במטלית לחה לניקוי ולבקש מבעל המקצוע לנקות עבורכם גם את ארגז התריסים משני הצדדים. עוד אפשרות היא להשתמש במסנני אוויר שמותאמים למלחמה בקרדית אבק הבית ומפלטרים את נוכחותה בתוך הבית.

כיצד לתכנן את מיקום החלונות ותריסי הבית?

האידיאל של כל הקבלנים ומעצבי הפנים (וכמובן גם של הדיירים) הוא לנצל בדרך כמה שיותר אפקטיבית את האור הטבעי ע"י חלונות גדולים ומרובים. פתרונות ההצללה הקיימים אמורים לווסת את כניסתו של האור הטבעי אך עליהם להיות עשויים גם מחומרים מוצלחים, כך שיהיו קלים מאוד לניקוי וימנעו את הופעתה המוגברת של קרדית האבק.

בבחירת תריסים לבית החדש, חשוב לדאוג לייצור מחומרים אטומים ומבודדים. בנוסף, יש לוודא שכל פתח שיותקן בו תריס יימצא במיקום נכון ביחס לשמש ושנשמרת אליו גישת הניקוי מבפנים ומבחוץ, כולל האפשרות להגיע לתריס הגלילה בקלות.

תחזוקת התריסים ומניעת קרדיות אבק

כאשר אחד או יותר משלבי התריס נשברים, אפשר לנצל את הגעתו של צוות התיקונים לטובת ניקוי של יתר השלבים הקיימים. במצב זה תוכלו למנוע ככל האפשר את הצטברותה של קרדית האבק ולשמור על מראה ביתי נפלא, אך גם על בריאותכם הטובה.

מאמר זה נכתב בשיתוף אמיר תריסים - מומחים בייצור ותיקון תריסים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו