פרופ׳ גרוסמן וד״ר אברג׳יל
פרופ׳ גרוסמן וד״ר אברג׳יל צילום: ליאור צור, דוברות איכילוב

עדי כהן, אשה בשנות ה-60 לחייה, הגיעה לבית החולים איכילוב לאחר שבחודשים האחרונים החלה לסבול מכאב בעורפה.

כשהופיעו גם קשיי הליכה, הבינה עדי שמשהו לא בסדר, ובדיקת MRI שעברה אכן הדגימה גידול מוחי הממוקם בבסיס הגולגולת, צמוד לגזע המוח במיקום כזה שהצריך ניתוח נרחב של בסיס הגולגולת עם כל הסכנות הנלוות.

אולם, טכנולוגיה חדשנית של ניתוחים המבוצעים דרך האף, בעזרת אנדוסקופיה אפשרה את הסרת הגידול בגישה זעיר פולשנית דרך האף, ללא צורך בפתיחה נרחבת של הגולגולת. הגידול הוסר בשלמותו ועדי שלאחר הניתוח התעוררה בחשש גדול לתפקודה שמחה להיווכח שהכל בסדר, כפי שבישרו לה צוות מנתחיה: פרופ' רחל גרוסמן, סגנית מנהלת המחלקה הנוירוכירורגית וד"ר אברהם אברג'יל סגן מנהל מחלקת אא"ג במרכז הרפואי איכילוב - ת״א.

עדי שוחררה לביתה כעבור מספר ימים, "כששמעתי שזה גידול מוחי הייתי בטוחה שהכל נגמר. בעזרת הטכנולוגיה החדשה עברתי את הניתוח בהצלחה רבה. אני רוצה להודות רבה. אין לי מילים להודות לרופאים של איכילוב שהצילו את חיי"

עדי הופנתה לפרופ' רחלי גרוסמן, סגנית מנהל המחלקה הנוירוכירורגית באיכילוב לאחר שאובחנה עם גידול במוח. "הגידול של עדי היה ממוקם בעומק המוח צמוד לגזע המוח, לעצבים האחראיים על הפעולות הכי בסיסיות כמו נשימה ובליעה וצמוד לכלי דם שפגיעה בהם עלולה לגרום לארוע מוחי קשה. הטיפול המקובל בגידולים מוחיים במיקום שכזה מצריך פתיחות נרחבות וקידוחים של בסיס הגולגולת, צלקות נרחבות ע'פ העור ואשפוז ממושך לאחר הניתוח״ מסבירה גרוסמן.

"הציעו לי מספר אופציות לטיפול אבל ברגע ששמעתי מפרופ' גרוסמן על האפשרות של הניתוח דרך האף שהוצע לי באיכילוב ידעתי שזאת האופציה שבה אבחר", מדגישה עדי.

ואכן, לפני כשבוע נותחה עדי כהן תחת ידיהם המיומנות של פרופ' רחל גרוסמן מהמחלקה הנוירוכירורורגית וד״ר אברהם אברג'יל ממחלקת א.א.ג המבצעים את ניתוחי האנדוסקופיה במערך הנוירוכירורגי במרכז הרפואי איכילוב כבר שנים רבות. ניסיון רב שנצבר בשנים האחרונות בניתוחים בגישה אנדוסקופית דרך האף לכריתת גידולים של בלוטת יותרת המוח (גידולי היפופיזה) אפשרו את ביצוע הניתוח הכל כך מורכב הזה אומרת פרופ' רחל גרוסמן. מדובר בטכניקה ניתוחית המצריכה עקומת לימוד תלולה. רק לאחר צבירת ניסיון רב בניתוחים אנדוסקופיים, ניתן לבצע ניתוחים מסוג זה.

"ניתוחים אנדוסקופיים דרך האף (Endoscopic endonasal approach) מאפשרים גישה זעיר פולשנית לכריתת גידולים מוחיים גם כאשר נמצאים במעמקי המוח. מחקרים שבוצעו בעולם בשנים האחרונות, מראים כי השימוש בגישה זאת על ידי צוותי ניתוח אשר צברו ניסיון בגישה זו, יכול להפחית את שכיחות הסיבוכים הכרוכים בניתוחים מורכבים מסוג זה. הניתוחים הללו מבוססים על עבודת צוות של שני מנתחים, נוירוכירורוג וא.א.ג, אשר עובדים בשיתוף פעולה לאורך כל הניתוח. שיפור במכשור הניתוחי היעודי, אשר פותח בשנים האחרונות, שכלול יכולות האטימה, צבירת ניסיון הצוותים הניתוחיים והיכולת להשיג זוויות צפייה רחבות ע'י שימוש באנדוסקופ מתקדמים הביאו לכך שכיום ניתן לטפל כיום בגישה אנדוסקופית אנדונזאלית במגוון מצבי תחלואה מוחיים, החל מתיקון דלפי נוזל שדרה (CSF) ועד לכריתת גידולים מורכבים של בסיס הגולגולת אשר הצריכו בעבר פתיחות נרחבות", מסבירה גרוסמן.

עדי עברה את הניתוח בהצלחה גדולה. מספר ימים לאחר הניתוח במהלכו הוסר כל הגידול, חזרה עדי לביתה מתפקדת באופן מלא, ללא כל בעיה או מגבלה. "עד עכשיו אני לא מאמינה שהצליחו להציל לי את החיים בעזרת טכנולוגיה כזו ובהצלחה כה רבה. אין לי מילים להודות לפרופ' גרוסמן וד'ר אברג'יל".