פרופ׳ יונתן הלוי: "חיסון הוא הדרך היחידה לחיסול הקורונה"

נשיא בית החולים שערי צדק על הנזקים המצטברים של הסגרים: ״זה פתרון של אין ברירה, המחיר של הסגר גבוה מדי - היציאה מתבקשת״.

103FM , כ"ב בשבט תשפ"א

פרופ׳ יונתן הלוי: "חיסון הוא הדרך היחידה לחיסול הקורונה"-ערוץ 7
מחלקת קורונה
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

התפוסה בבתי החולים בישראל נמצאת על 120 אחוזים, זאת נוכח העלייה במקרי התחלואה בנגיף הקורונה. הסגר השלישי עתיד להגיע לקיצו בסוף השבוע הקרוב, אך הנתונים לא מעודדים.

ישראל יוצאת מהסגר עם מספר מאומתים גבוה יותר מאשר היה כשנכנסה, ועם שינוי מינורי במספר החולים הקשים.

בנושא זה, ניסים משעל וגיא פלג ביקשו לשוחח עם פרופ' יונתן הלוי, נשיא המרכז הרפואי שערי צדק בירושלים. הוא התייחס לנזקים המצטברים של הסגר, וקבע שהיציאה ממנו מתבקשת.

פרופ' יונתן הלוי הסביר מדוע דווקא במצב הנוכחי, יש חשיבות גדולה להתחסנות הציבור: "החיסון הוא הדרך היחידה המוחלטת לחסל את המגפה הזאת", והרגיע: "חוסנו בעולם עד היום עשרות מיליוני איש, יש במדינת ישראל פרסום של המרכז לבקרת מחלות האמריקני לפיו 428 אלף איש התחסנו בארץ, שום מקרה מוות, שום תופעת לווי משמעותית, שום רגישות יתר שסיכנה חיים".

הוא ניסה להסביר מדוע חלה האטה בקצב ההתחסנות בקרב הצעירים, ואמר: "אני חייב לקחת קצת אשמה על המערכת הרפואית. אם ניקח כמקרה מבחן את נושא חיסון נשים בהיריון, בהתחלה זה 'לא להתחסן כיוון שלא היו משתתפות', לאחר מכן 'אפשר להתחסן בבטחה' והיום הקול הרשמי הוא 'בשליש שני ושלישי של הריון'. זה נובע מכך שהידע המדעי מצטבר תוך כדי מגפה ולכן אולי הזגזוג הזה גורם לקהל לא לרוץ בהמוניו להתחסן".

הלוי תמך ביציאה מן הסגר, והסביר: "אנחנו רואים את הנזקים המצטברים לילדים שסגורים בבית, לעסקים שנסגרים, את התחלואה הנפשית והחברתית. סגר זה פתרון של אין ברירה. האם לעשות את זה היום או בראשון - זה עניין מינורי".

כמו כן, הלוי עדכן במצב התחלואה בבית החולים שערי צדק: "אנחנו עם קרוב ל-100 חולים כאשר כ-70 מהם מוגדרים כקשה". הלוי ציין כי מספר החולים יורד, וייחס זאת לחיסון אוכלוסיית בני ה-60+: "החולה היחיד שהגיע אלינו ופיתח מחלה קשה, פיתח אותה יום לאחר החיסון השני. מי שחלה בשבוע לאחר החיסון השני איננו חולה במחלה, וודאי איננו חולה קשה".

לדבריו, תחלואת הילדים תצליח לתרום לחיסון העדר, זאת מכיוון שהם "עוברים את זה בבטחה". בהמשך הביע תקווה שבקרוב יאפשרו לחסן גם ילדים מתחת לגיל 16: "התחלואה תזנק פחות ופחות ככל שנתחסן יותר וויתר".