הרב אמסלם למשה: בואי נחתום על איחוד

הרב אמסלם נערך לריצה עצמאית אך קורא לחגית משה לחבור אליו כבלוק טכני. האם דרעי מנע את כניסתו לבלוק הציונות הדתית? אולי נתניהו?

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב בשבט תשפ"א

הרב אמסלם למשה: בואי נחתום על איחוד-ערוץ 7
הרב חיים אמסלם
צילום: חזקי ברוך

הרב חיים אמסלם, ראש תנועת 'עם שלם', קורא ליו"ר 'הבית היהודי', חגית משה, לחבור אליו לרשימה משותפת ובראיון לערוץ 7 הוא מלין על מה שהוא מגדיר כפגיעה בליבת הציונות הדתית על ידי סמוטריץ' ובן גביר.

על קריאותיו בימים האחרונות לאיחוד שורות כולל בציונות הדתית אומר הרב אמסלם: "אני קול קורא במדבר. אז מה אם הייתי פעם בש"ס? אני ציונות דתית ספרדית חרדית, בואו איתי. אבל לצערי הקול יוצא ולא נשמע".

"נפגשתי עם חגית משה לפגישה של מעל שעה. היא אמרה שהיא מכירה את הדעות שלי ושהיא יודעת שהן אהודות מאוד בציבור הישראלי וננסה, אבל היה מי שהטיל וטו וזה בצלאל סמוטריץ', שלא רצה לשמוע על כך. דיברתי עם בצלאל סמוטריץ', שלחתי לו אנשים אבל נתקלתי. אמרו לי שאולי הזרועות של אריה דרעי בתמונה. אולי כן ואולי לא. אני לא יודע".

הרב אמסלם מדגיש: "אני בא עם מפלגה ועם ציבור, יש לנו מנדט וחצי שיגיע ובחבירה תהיה מכפלת כוח". לדבריו הוא "צופה את הביזיון והעלבון של הבית היהודי והציונות הדתית. ישבתי עם אנשי הציונות הדתית, חתמנו עם זבולון אורלב הסכמה שבנט רמס ברגל גסה. לאור מה שקרה אתמול אני אומר שהליכה של סמוטריץ' ובן גביר עם או בלי חגית לא תעביר אותם את אחוז החסימה. יתחיל קמפיין נגד הכהניסטים והמתונים יעברו לנפתלי בנט. אני שולח כאן פניה לרבני הציונות הדתית ולחגית משה ואומר לה בואי נחתום הבוקר. זה הזמן לעשות זאת בהליכה מכובדת יחד".

לזאת מוסיף הרב אמסלם ואומר: "אני קורא גם לבצלאל סמוטריץ' להבין שעשה שגיאה גדולה, תתעשת ותצטרף יחד לבלוק הזה שיביא בשורה גדולה גם לקהל החרדי המתון שמחפש בית ולא רואים בש"ס או ביהדות התורה בית. אין לי ספק שתהיה הכרת הטוב של מוסדות הציונות הדתית שיחזרו למפלגת הציונות הדתית. "הייתי קורא לזבולון אורלב לעמוד בראש המבנה הזה כדי להראות את התמיכה שלו למהלך הזה ויחד נצא לדרך".

כשהוא נשאל על הדרך הפוליטית בה יבחר אם חבירה כלשהי לא תתאפשר, מבהיר הרב אמסלם כי ירוץ לבדו עם מפלגתו. האם אינו חושש מההיעלמות הצפויה לאחר שלא יעבור את אחוז החסימה? הרב אמסלם משיב: "לא נעלמתי. העם הזה זקוק לקול שפוי והחרדיות זקוקה לקול אחר. מישהו צריך לבוא ולתקן". ומה על אבדן הקולות? "ואז מה קרה? לאחרים מותר להתמודד ולא לי? הציבור הכללי צריך לשמוע ולראות שיש יותר מקול חרדי אחד", הוא אומר ומזכיר את הרוח האנטי חרדית הפושה בחברה הישראלית בימים אלה.

בהקשר זה אנחנו שואלים אם הוא קיים שיחות גם עם אביגדור ליברמן לבדיקת אפשרות לחבירה. "כולם דיברו עם כולם", משיב הרב אמסלם. "יש דברים שהם לא רלוונטיים. כל אחד צריך לדעת את מקומו". האם הייתה שיחה עם ליברמן? "בוודאי. פנו אנשים שהציעו בלי להבין את הניואנסים. השאלה היא היתכנות. ליברמן הגיש את רשימתו והסיפור נגמר. אני קורא הבוקר לחגית, תקשיבי, מה שנעשה אתמול כאב גם לי כמי שלא שייך לציונות הדתית. כאב לי מה קרה למפלגה היקרה שבראשה עמדו הרב עוזיאל וגדולים אחרים".

על המשפט שאמר 'כאב לי כמי שלא שייך לציונות הדתית' נשאל הרב אמסלם אם יתכן וזו הבעיה, העובדה שגם הוא בתוך תוכו יודע שהוא אינו בשר מבשרה של הציונות הדתית, והוא מבהיר: "אני לא חלק ממפלגת הבית היהודי והציונות הדתית. אני מגדיר את עצמי ציונות דתית. אני לא מייצג את כל הציונות הדתית החבירה שלי עם הבית היהודי תהיה כבלוק טכני כי יש לי זהות שאני לא רוצה לאבד אותה".

עוד שאלנו את הרב אמסלם בעקבות איזכור שמו של אריה דרעי, אם יתכן ודווקא נתניהו הוא שמנע את חבירת הציונות הדתית אליו. האם יתכן שנתניהו אמר לבצלאל סמוטריץ' שעם כל החיבה וההערכה לרב אמסלם הוא יודע שהוא ואריה דרעי לא ישבו יחד בקואליציה אחת, ועל כן אם חפץ סמוטריץ' להשתלב בקואליציה ובממשלה עליו להימנע מחבירה שכזו? הרב אמסלם אינו שולל את האפשרות הזו אך מזכיר למי ניתנה נבואה מאז חרב בית המקדש. "לי אין שום בעיה לשבת עם כל מי שמוכן לשבת איתי. אנחנו יוצאים לדרך ונאמר את האמירה שלנו בעוז. שהציבור ידע שמי שלא רצה את החבירה הזו הוא לא אני".