שי בלומנטל לערוץ 7: ימינה היא הבית היהודי החדש

בכיר 'הבית היהודי' לשעבר בחיפה מדבר על סיבת המעבר ל'ימינה', על ישיבה אפשרית בממשלת נתניהו ועל חבירה קואליציונית עם מפלגת העבודה

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב בשבט תשפ"א

שי בלומנטל לערוץ 7: ימינה היא הבית היהודי החדש-ערוץ 7
שי בלומנטל
צילום: שלמה שוהם

שי בלומנטל, יו"ר סניף הבית היהודי לשעבר בחיפה וסגן ראש העירייה בעיר בעבר, עזב את המפלגה אותה ייצג בעבר ועבר ל'ימינה'. ברשימת המפלגה לכנסת הבאה הוא מוקם במקום ה-36. שוחחנו אתו על המהלכים הפוליטיים האחרונים המסעירים את הציונות הדתית.

"קיבלתי את ההחלטה לאחר הבחירות האחרונות לעברו לימינה מתוך נקודת מבטי כמי שמכיר את הציבור הציוני דתי כפעיל עשרות שנים, צריך לבחון את הדברים בצורה אחרת", אומר בלומנטל ומוסיף כי כיום "הבית היהודי פחות רלוונטי לציבור הציוני דתי, כפי שגם רואים בדפוסי ההצבעה שלו".

"הבית היהודי פחות מחובר לציבור. מדובר ב-900 חברים חשובים וטובים שהם חברי המרכז חושבים שהם מייצגים את הציבור בבחירות שלא היו כבר הרבה שנים. אנשים שילמו והפכו לחברי מרכז", אומר בלומנטל ומזכיר את התקרית מלפני הבחירות הקודמות, תקרית שכמעט והסתיימה באלימות של ממש, "מקומי כבר לא שם. אני מאמין ש"ימינה היא הבית היהודי החדש בצורה שנותנת מענה גם לקהלים חדשים, תנועה ימנית דמוקרטית שמסורת ישראל חשובה לה והרשימה מוכיחה שהדברים הללו חשובים להם".

האם ניתן לדבר על תנועה דמוקרטית כאשר הרשימה נקבעת על ידי העומד בראש ללא בחירות? "אני לא חסיד של דמוקרטיה מלאה במפלגות", משיב בלומנטל. "כמי שמכיר את הדברים מקרוב וגם נבחרתי על ידי גופים כאלה ואחרים והיום במבט לאחור אני סבור שבתקופה הזו בדמוקרטיה פתוחה לחלוטין יש עיוותים ויש מצבים בהם יוצא מוצר שלא בטוח שהציבור רוצה לקנות אותו. בעבר חשבתי אחרת, אבל המציאות משתנה".

האם השינוי בצמרת, בדמותה של חגית משה, אינו מוביל לריענון של המפלגה כולה? "חגית משה היא אישה ראויה, היא הייתה קולגה שלי כסגנית ראש עיר, אבל זה לא עניין אל אדם כזה או אחר. גם הרב רפי פרץ, אדם משכמו ומעלה היה שנה וחצי בראשות המפלגה. זה לא עניין של רעננות אלא של תפיסת עולם. צריך מפלגה כלל ארץ ישראלית שנותנת מענים לאוכלוסיות נוספות".

האם המשמעות היא לא ליכוד ב'? "המפלגה הזו היא ימינה א' ולא ליכוד ב'. הליכוד הוא מפלגה עם מסורת שונה מזו של ימינה. יש בה מבט הרבה יותר על ארץ ישראל, על ערכי היהדות וגם האנשים שמרכיבים את ימינה הם שונים לחלוטין", הוא אומר ומוסיף כי "גם בליכוד האנשים שמגיעים לרשימות מגיעים מתכניות של קבוצות כאלה ואחרות".

"בלי לנקוב בשמות אומר מתוך היכרות אישית, האנשים בימינה מחויבים לכל הדברים הללו וגם לצד של הציונות הדתית ומוסדותיה ולזהות היהודית. אוכל לספר דוגמא מניסיוני, יש בליכוד לא מעט חובשי כיפה ושומרי מצוות, אבל כאשר הגיעו אנשי ליכוד בחיפה לנציגיהם מהליכוד במועצת העירייה והעלו נושאים שנוגעים לציונות הדתית הם הופנו אליי. אמרו להם ששי מבין בעניינים האלה ויש לו מהלכים בנושא הזה".

בלומנטל בטוח בנאמנותה של 'ימינה' לערכי הציונות הדתית, אך אנחנו שואלים אם נאמנות זו ממשיכה להיות רלוונטית גם כאשר בנט קובע שלעת הזו יש להתמקד בנושאי בריאות וכלכלה ולהסיג מעט לאחור ערכים אחרים. "אני מסכים מאוד עם נפתלי בנט. לעת הזו של ההתמודדות עם מגיפת הקורונה נכון לעסוק בכך. גם בנושא השסע בעם, אני מאמין גדול שלא הליכוד הוא שיידע לאחות את הקרעים".

ומאחר והסקרים לא מנבאים ל'ימינה' את הבכורה עולה שוב השאלה אם 'ימינה' תשב בממשלה נוספת של נתניהו. "נכון שימינה הייתה גם 23 והיא נעה כעת סביב ה-12-14 וגם סער מתחיל להגיע למספרים האלה, אבל לשאלה אם נשב במשלת נתניהו התשובה מאוד פשוטה ומורכבת: ימינה לא פוסלת אף אחד. היא אומרת שביבי עשה דברים גדולים למדינת ישראל, אבל סיים את תפקידו וכעת יש מקום למישהו אחר. אנחנו יודעים מה זה סקרים, ולא יודעים מה תהיה הסיטואציה באותה תקופה. נראה מה יהיה טוב לעם ישראל ונקבל החלטה בזמן אמת".

האם הורדת דגלים שאינם כלכלה ובריאות לחצי התורן פותחת בפני 'ימינה' את המסלול לחבירה אפשרית גם עם מפלגות שמאל כדוגמת מפלגת העבודה? בלומנטל מקווה שאכן יימצא המכנה המשותף האזרחי גם לחבירה שכזו. "אם נגיע לסיטואציה שבה מפלגת העבודה וימינה, לכאורה שתי מפלגות משני קצות הקשת הפוליטית, מצליחות להגיע להבנה כלשהי לתקופת הקדנציה הבאה, נצטרך לבחון את הדברים. אולי יש מקום ללכת איתם בלי לוותר על הדברים החשובים לנו", הוא אומר ומזכיר כי "כחבר מועצת עיר הייתי חבר גם בקואליציות עם מפלגות הערביות הקיצוניות והגענו להבנות על הפן החיפאי. זה היה אמנם בזירה המוניציפאלית אבל בתקופת חירום אולי אפשר ואני מקווה שאפשר להגיע להבנות ומכנה משותף שאפשר לשבת יחד".

האם מדמעות דבריו אינה מצדיקה את החשש שמעלה בצלאל סמוטריץ' ממחיר שתשלם הקואליציה הבאה על הורדת דגלי ערכי הימין כאשר יופעל לחץ מדיני מכיוון ממשל ביידן בגיבוי וסיוע אירופי? "אני בטוח ויודע שגם אם אנחנו אומרים שנתמקד כרגע בנושא הקורונה, אנחנו לא שמים במגירה את הנושאים האחרים ונועלים, אבל תשומת הלב משנה את סדרי העדיפויות. אף אחד לא אומר שזהותה של ישראל לא רלוונטית. זה לא יהיה כך ואני לא חושב שמישהו חושב כך. גם בצד המדיני, ברור שכולם חושבים שצריך סיפוח אבל זה לא הזמן לנהל מאבקים סביב זה. צריך להגיע למכנה משותף בתוך המדינה כולה".

"סדר היום שלנו לשנים הקרובות הוא הדברים האלה. אם ממשל ביידן יביא אותנו לחשיבה נוספת בעניין הסיפוח אין לי ספק שימינה לא תשנה את דרכה, גם אם היא אומרת כעת שכרגע זה פחות חשוב ולא על סדר היום", דברי בלומנטל.