ההשתלטות על תל ארומה
ההשתלטות על תל ארומה צילום: שומרים על הנצח

גיא דרך, מנהל הפעילות בארגון 'שומרים על הנצח' מספר בראיון לערוץ 7 על עוד אחת מההשתלטויות הפלשתיניות על אתרים ארכיאולוגיים ביהודה ושומרון, תל ארומה שליד איתמר בשומרון, והתכניות הפלשתיניות עבור המקום בו היה מבצר המתואר בתנ"ך ולימים מבצר חשמונאי.

"מדובר באתר היסטורי עם היסטוריה שמגיעה עד תקופת הברונזה, למעלה משלושת אלפים שנה. הוא מזהוה עם מבצר ארומה שאליו אבימלך ברח משכם. התקופה הבאה שממנה רוב השרידים היא החשמונאית, התקופה השניה של עצמאות יהודית. ארומה נמצאת בגבול הצפוני של ממלכת יהודה החשמונאית, הוקם בה מבצר ענק שנועל שמור על הגבול הצפוני. היה בו מאגר המים הגדול ביותר שהיה באזור הזה. היו בראש ההר ביצורים מרשימים וגדולים שמעידים על ההיסטוריה המפוארת של המקום הזה".

אך כל אותן עדויות להיסטוריה של המקום כבר אינן בו משום ש"לפני כשנה, הרש"פ, שהאתר נמצא בשליטתה בשטח B, התחילה לפתח את המקום בפעולות הרסניות. יצקו בטון באחד מבורות השוד הענקיים שהיו בפסגת ההר, בור שגם בו חפרו טרקטורים כדי להגיע לממצאים ארכיאולוגיים שנבזזו. את הבטון יצקו כדי להציב שם דגל אשף ענק שמורם בגובה של כמה עשרות מטרים מול הישוב איתמר וניתן לראות אותו מכל רכס איתמר".

"האמירה שלהם היא שארומה הייתה ותישאר פלשתינית. מחיקה של ההיסטוריה היהודית של המקום. הם פרצו כביש רחב אל האתר, הציבור את הדגל גרמו לקריסה בחלק ממאגרי המים ובעוד אנחנו חוגגים ט"ו בשבט, הרש"פ ערכה טקס נטיעות שבו שתלו עצי זית על כל פסגת ההר, ולפני מספר ימים מושל מחוז שכם, איברהים רמדאן, פרסם תכנית להקמת מסגד לזכר השהידים של הכפר ביתא על האתר. זה לא רק מחיקה של ההיסטוריה, אלא דריכה על כל הלאומיות שלנו".

על אותם "שהידים" שלזכרם יוקם המסגד, מספר דרך: "יש לכפר ביתא היסטוריה ארוכה של מחבלים שרצחו יהודים רק בשל היותם יהודים. השהידים האחרונים הם שני ערבים שנהרגו מירי צה"ל אחרי שהם ניסו לרצוח יהודי".

"מדינת ישראל לא עושה שום דבר נגד הדבר הזה כי זה שטח B", הוא אומר באכזבה ומעיר כי "שמעון החשמונאי או יהודה המכבי לא ידעו מה זה שטחי B ובכל זאת הם בנו שם מבצר להגנת ממלכת יהודה, אז אין סיבה שמדינת ישראל לא תיקח אחריות על נכסי המורשת שלה, ולא משנה איזו אות באנגלית היא השם שקראו למקום".

"גם אנחנו וגם מועצת שומרון פנינו לגורמים רשמיים בצבא ובמינהל האזרחי והטענה היא שהמקום נמצא בשטח B ונתון לשליטת הפלשתינים. אנחנו אומרים שעשינו טעות והעברנו את המקום לשליטתם, אבל לא העברנו כדי שישחיתו ויהסו אותו. הרי גם לפי ההסכמים הם מחויבים לשמור על האתרים ולפעול בשיתוף פעולה עם ממשלת ישראל בעיקר באתרים בעלי חשיבות לאומית".

לפי שעה, מספר דרך, "לא ידוע מתי הם מתכוונים להתחיל. רק בימים האחרונים הגיע האישור המחוזי להקמת המסגד. נעקוב נעדכן ונדרוש מהממשלה לקחת אחריות".