רבה של רוסיה במפעל הטונה
רבה של רוסיה במפעל הטונהצילום: דניס פבלוב

אחת המערכות המושקעות ברוסיה היהודית היא "ועד הכשרות המהודרת של רוסיה", שבפעילותה העקבית והמושקעת מזה כשלושה עשורים, עומדת כיום בשורה הראשונה של מערכות הכשרות.

מאות מפעלי מזון הפרוסים בכל רוסיה זוכים לקבל את חותמת הכשרות ששמה הטוב התפרסם בין חברות המזון הנחשבות במדינה.

עם התפתחותה וקשריה המסועפים של רוסיה עם מדינות העולם, גדל גם הייצוא בהתאם, ובעקבות כך יוצאים מוצרי מזון רבים מרוסיה לשיווק עולמי, בהם מרכיבים בסיסים למזון הנושאים את חותמת הכשרות, והם משווקים בהצלחה בעולם תוך שיתוף פעולה מלא עם מערכות הכשרות המהודרות בישראל ובחו"ל.

רבה הראשי של רוסיה הרב ברל לזר, המייסד והעומד בראש מערכת הכשרות המהודרת של רוסיה, הגיע לביקור ובדיקה אישית בליווי רב ועד הכשרות יוסף יצחק מרזל, במספר מפעלים גדולים הנמצאים בעיר 'קלינינגרד' במערב רוסיה, על חוף ים הבלטי, ממנה משווקות מוצרי המזון למדינות אירופה באמצעות אוניות ורכבות משא.

בסימן 'מזל אדר דגים', נערך הביקור הראשון במפעל חדש של שימורי דגים, המשווק עשרות רבות של סוגי טונה בכל רשתות המזון הגדולות ברוסיה. המפעל השני אותו ביקרו, הוא מפעל שמן, השני בגודלו בעולם, העומד גם הוא תחת הכשרות המהודרת מזה מספר שנים וכעת קיבל גם הכשר מיוחד לפסח לאוכלי קטניות.

מסע הביקורים אותו ארגן יו"ר מערכת ועד הכשרות של רוסיה הרב יוסף וורזוב, נמשך שעות רבות, תוך ירידה לפרטי פרטים, שהשאירו רושם רב על מנהלי המפעלים שליוו אישית את המשלחת המכובדת. לאחר מכן, קיבל כל אחד מהם מארז מצות ובקבוק יין כאות הוקרה על שיתוף הפעולה, למענם של אלפי צרכני הכשרות ברוסיה.

את מסעו באזור ניצל הרב הראשי לביקור חיזוק בקהילה היהודית הגדולה והמפוארת של העיר קלינינגרד, בראשות רב העיר הרב דוד שוועדיק.

בקומת הכניסה לבניין המפואר של בית הכנסת, כובד האורח בקביעת מזוזה בפתחו של לשכת 'בית חב"ד' החדש בעיר, בניהולו של שליח חב"ד בקלינינגרד הרב אברהם ברוך דייטש, ולאחר קבלת פנים שנערכה על ידי נגיד הקהילה וולדימיר כצמן וראש הקהילה ליאוניד פליטמן, סייר הרב לזר במקווה טהרה ההולך ונשלם בקומת המרתף של הבניין, ונפרד באיחולי ברכה לעוסקים במלאכה שיזכו במהרה לסיים את הבנייה ולהרבות טהרה וקדושה בעיר.