חיילות דתיות. ארכיון
חיילות דתיות. ארכיוןצילום: עמותת אלומה

מתיחות קלה נרשמה בימים האחרונים בין שני ארגונים בציונות הדתית: ''חותם'' המנסה למנוע את גיוס הבנות הדתיות לצה''ל ו''אלומה'' הדוחפת ומלווה את בנות הציונות הדתית שהחליטו להתגייס לשירות צבאי.

ב''חותם'' פרסמו נתונים מתוך סקר הלמ"ס משנת 2019, שבו, לטענתם הארגון, הוכח כי השירות הצבאי משפיע על הרמה הדתית של הנשים. לטענת ''חותם'' רק 36 אחוזים מהבנות בגילי 29-20 שגדלו בבית דתי ושירתו בצבא, הגדירו את עצמן דתיות כיום.

ב"אלומה" החליטו להגיב למספרים הללו, והציפו את הרשת בקמפיין תגובה בהשתתפות נשים דתיות ששירתו בצה''ל וסיפרו על החוויה המשמעותית שעברו בשירות הצבאי. כל החיילות לשעבר שפרסמו פוסט צירפו את ההאשטאג #הרבהיותרמ29.

לטענת ''אלומה'', ארגון חותם ביסס את טענותיו על מדגם של 29 בנות. ''אם 29 בנות זה כל מה שצריך כדי ליצור כותרת ולבסס דעת קהל – אז אנחנו מכירות הרבה יותר מ-29 נשים ששירתו בצבא ומגדירות עצמן דתיות''.

''אני נעמה, שירתתי שרות מלא בתור מורה חיילת בצה''ל, גאה מאוד במה שעשיתי במהלך השירות שלי", סיפרה נעמה ששירתה בצה''ל וממשיכה גם היום להקפיד על קיום מצוות. ''אני מקווה שכל צעירה לקראת סוף שמינית תעשה את השיקולים שלה ותלך למקום בו היא תרגיש שהיא תתרום הכי הרבה למדינה ולא תכניס שיקולים זרים, בטח שלא כאלה שמגיעים מארגונים הזויים כמו חותם".

תגובת ארגון חותם: ''לכתוב שהמחקר נעשה רק על 29 בנות בעוד שהוא מבוסס על מחקרי עומק של הלמ"ס שנעשים על יותר מ-7,500 איש, זה מביך אתכם. לא קמפיינים מגניבים, לא האשטאגים מפוצצים או פוסטים חוצבי להבות. האמת נחשפה ויצאתם לא טוב, אבל לא צריך בגלל זה להמציא מספרים''.

תגובת תנועת נאמני תורה ועבודה: ''ה'תחקיר' של ארגון חותם שפורסם בישראל היום, הטוען כי העלייה בשיעור הבנות המקבלות פטור מצה"ל מטעמי דת נובע מכך ש"רובן מעדיפות שירות לאומי" הוא יותר משאלת לב מאשר נתוני אמת.

''על פי הנתונים, בשנת 2000 עמד שיעור המתגייסות מבין בוגרות החינוך הממלכתי על 25%, וכיום הוא עומד על 30%. ממחקר שערכה תנועת נאמני תורה ועבודה עולה כי מרבית הגידול בעשור האחרון נובע מעלייה משמעותית בשיעור הנשים הדתיות-לאומיות המגיעות מיישובי ה״מיינסטרים״ של הציונות הדתית, המתגייסות לצה״ל.

''במקביל ישנה ירידה ניכרת בשיעור הבנות הדתיות-לאומיות המשרתות בשירות לאומי. העליה המדווחת באחוז הנשים המקבלות פטור מגיוס מטעמי דת היא פשוט תוצאה של הגידול הדמוגרפי של הציבור החרדי, אך אין לה רלוונטיות לציבור הדתי-לאומי", לשון התגובה.