הרב אלי הכרמי: חובה גמורה להתחסן נגד קורונה

רב שכונת קריית שמואל תוקף את מתנגדי החיסונים וקורא שלא להישמע להם, "הלב מתרחב בראותנו את כלל ישראל מתגייס להצלת נפשות".

ערוץ 7 , כ"ג בשבט תשפ"א

הרב אלי הכרמי: חובה גמורה להתחסן נגד קורונה-ערוץ 7
חיסון נגד קורונה
צילום: ISTOCK

רב שכונת קריית שמואל בחיפה, הרב אלי הכרמי, קורא לתושבי הקריה להתחסן נגד קורונה ותוקף את מתנגדי החיסונים שמנסים להלך אימים באמצעות ''סיפורי בדים'', כלשונו.

במכתב שהפיץ לתושבים כתב הרב כרמי: ''הצטערתי והזדעזעתי לשמוע כי בקרב תושבי הקריה יש פולמוס ודין ודברים באשר לחובת החיסון נגד קורונה. הגמרא במסכת עבודה זרה אומרת 'כל מי שיש בידו למחות ואינו מוחה - נענש עליו'. מתוך שאיני רוצה להיתפס ולהיענש חלילה בעוון הציבור, ומתוך אכפתיות לשלום הציבור וכלל ישראל, רצוני לבאר דעתי בעניין החיסון''.

"חובה גמורה בעיני, הן מצד ההלכה, הן מצד המוסר והן מצד השכל הישר, להתחסן כנגד הקורונה", פוסק הרב הכרמי. ''אלה שאינם מתחסנים וכל שכן הקוראים לאחרים להימנע מחיסון, מתחייבים בנפשם חלילה, וחמור מכך - מתחייבים בנפש זולתם וחלילה וחס גרימת עוון רציחה בידם''.

לדבריו, "תועלת החיסון ברורה וחד משמעית לדעת כל המומחים, ואין בכוחם של כל מיני סיפורים בדים, הכחשות והילוך אימים לטשטש עובדה זו. גם אם יש אפשרות של תופעות לוואי מסוימות, אין בכוחן לגרוע מהחשיבות הכללית של חיסון הציבור כולו".

הרב הכרמי הסביר כי כל אדם חייב להתחסן כדי להבטיל את יעילות החיסון. "אין אדם רשאי להשתמש מחובה זו בטענה שאם כלל הציבור יתחסן יספיק הדבר אף עבורי ואני אמלט נפשי מחשש תופעות הלוואי של החיסון.

"ראשית, כל אדם מסכן עצמו שאם ידבר חלילה הוא עלול להגיע למצב סכנה והדבר נכון אף ביחד לצעירים. חשוב מכך, תוחלת החיסון היא גם בתפוצתו הרחבה ואין אדם רשאי לפטור עצמו מחובה זו.

''לצערי, ראיתי ושמעתי שמעבר לאזהרות שווא מופצות גם קריאות בשן רבנים ודעת תורה שלא להתחסן. יש מקום לפקפק אם אכן הדברים מהימנים ובפרט שגדולי הרבנים כבר חיוו דעתם - המובנת מאליה - בזכות החיסון''.

הרב הכרמי תקף את מתנגדי החיסונים וטען כי לקריאותיהם אין משקל, "הן באות משולי המחנה ופעמים שביסודן חוסר אמון בסיסי במוסדות המדינה.

''אנו מלאים בהודאה לה' יתברך הנותן לנו כוח לעשות חיל, שנתן בלב חכמי לב, בינה וחכמה ליצור חיסון למגיפה קשה זו. הלב מתרחב בראותנו את כלל ישראל מתגייס למשימה זו של הצלת נפשות ומודים אנו לה' יתברך שזכינו והמאבק במגיפה מנוהל על ידי אחינו בני ישראל, בארץ ישראל, על ידי ממשלת ישראל'', כתב הרב לתושבי קריית שמואל.