בית הדין בהאג אישר לפתוח בחקירה נגד ישראל

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC) אישר אמש (שישי) לפתוח בהליכים רשמיים נגד ישראל וחמאס בחשד לביצוע פשעי מלחמה.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ד בשבט תשפ"א

בית הדין בהאג אישר לפתוח בחקירה נגד ישראל-ערוץ 7
מבצע צוק איתן
צילום: רויטרס

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC) אישר אמש (שישי) לפתוח בהליכים רשמיים נגד ישראל וחמאס בחשד לביצוע פשעי מלחמה.

גורמים במשרד המשפטים ביקשו להבהיר אמש כי עוד לא נפתחה חקירה וכי לא נשקף סיכון לאזרחים ישראלים ספציפיים בעקבות ההחלטה. עם זאת, ציינו: "אנחנו נערכים לספק הגנה מלאה לכל אזרח ישראלי שבית הדין ינסה, אם תיפתח חקירה בהמשך, לרדוף אותו רדיפה משפטית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר כי "היום הוכיח בית הדין פעם נוספת שהוא גוף פוליטי ולא מוסד שיפוטי. בית הדין מתעלם מפשעי המלחמה האמיתיים ובמקום זאת רודף אחר מדינת ישראל, מדינה בעלת משטר דמוקרטי איתן, המקדשת את שלטון החוק, ואינה חברה בבית הדין".

עוד מסר נתניהו: "בהחלטתו זו פגע בית הדין בזכותן של מדינות דמוקרטיות להגן על עצמן מפני טרור, ושיחק לידי גורמים החותרים תחת המאמצים להרחבת מעגל השלום. אנו נמשיך להגן בכל דרך על אזרחינו וחיילינו מפני רדיפה משפטית".

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן אמר כי החלטת בית הדין היא "מעוותת ואנטישמית". בציוץ שפרסם בטוויטר כתב ארדן כי מדובר ב"מתקפה על ישראל ועל כל הדמוקרטיות, המערערת את יכולתנו להגן על אזרחים נגד הטרור".

שרת המשפטים לשעבר, ח״כ איילת שקד הגיבה על החלטת בית הדין בהאג. "החלטת בין הדין בהאג היא החלטה פוליטית, לא משפטית. ישראל תדע להתמודד גם עם זה אבל צריך להבין, נתניהו נכשל כשאיפשר לפני מספר שנים לרשות הפלסטינית לפנות לבין הדין ולתבוע את ישראל. אז היה צריך להפעיל מנופים כלכליים, ביטחוניים ומדיניים כדי למנוע זאת, והדבר לא נעשה.

בית הדין בהאג הוא גוף פוליטי שנטפל לדמוקרטיות מתקדמות ומנסה להחלישן במקום לטפל בדיקטטורות בהן באמת נעשים פשעים נגד האנושות. גם את הקרב הזה ישראל יכולה לנצח. נדרשת מנהיגות חדשה".

מצה"ל נמסר "צה"ל והרמטכ״ל בראשו מצרים על החלטתו של בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג. עמדת מדינת ישראל היא שמדובר בהחלטה מוטה, בלתי-עניינית ונטולת סמכות", נאמר בהודעת צה"ל.

"צה״ל הגן וימשיך להגן, בנחישות ובכל הזירות על ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה, מתוך מחויבות מלאה לרוח צה"ל, לערכיו ולחוקי מדינת ישראל והדין הבין-לאומי.

צה״ל מגבה לחלוטין וימשיך לגבות את כלל משרתיו, בסדיר ובמילואים, הפועלים באומץ ובמסירות להגנת מדינת ישראל ואזרחיה. צה״ל ערוך לתת גיבוי וסיוע לחייליו ולמפקדיו, ככל שיידרש".