"בית הדין בהאג - פארודיה משפטית"

היועצת המשפטית של מכון המחקר NGO Monitor אומרת כי בית הדין הפלילי הבינלאומי מנוצל לצרכים פוליטיים במקום לעשיית הצדק.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ד בשבט תשפ"א

"בית הדין בהאג - פארודיה משפטית"-ערוץ 7
בית הדין בהאג
צילום: רויטרס

אן הרצברג, היועצת המשפטית של מכון המחקר NGO Monitor ומי שמובילה את פעילות המכון בהאג תוקפת את החלטת בית הדין לאפשר לתובעת פאטו בנסודה להמשיך בחקירה נגד ישראל.

"החלטת בית הדין בהאג אינה מפתיעה. התובעת שמה את ישראל למטרה כבר מספר שנים ועבדה בשיתוף פעולה עם ארגונים הקשורים לחזית העממית לשחרור פלסטין, זאת על מנת לנסח טענות מזויפות כלפי בכירים ישראלים", אומרת הרצברג.

לדבריה, "כשזה מגיע למתקפה על המדינה היהודית – בית הדין התעלם מהעובדה שפלסטין איננה מדינה, שהסכמי אוסלו מונעים מבית המשפט להפעיל את סמכותו, ושהתובעת המציאה חוקים משלה".

הרצברג הוסיפה כי "האיבה כלפי ישראל היא חזקה יותר מהיכולת של בית המשפט לשמור על אמינותו. ממשלות אירופה, המממנות את הארגונים שהובילו את התביעה, חולקות גם הן באחריות לפארודיה המשפטית הזאת".

לדעתה, "החלטת שופטי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לאפשר לתובעת להמשיך בהליך נגד ישראל משקפת יותר מכל את האופן בו ארגונים לא-ממשלתיים הפעילים נגד ישראל מנצלים את מערכת המשפט לצרכים פוליטיים".

מספר מחקרים של NGO Monitor הראו כי התובעת שיתפה פעולה עם ארגונים במימון אירופי הקשורים לארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין, קיבלה את חוות הדעת שהוגשו על ידי ארגונים הפעילים בקמפיין החרם נגד ישראל, והתעלמה לחלוטין מהחוק הבינלאומי והסכמי אוסלו.

הטיעונים בחקירתה כללו חריגה מתחום שיפוטו של בית הדין, מחיקה ושינוי של ממצאים היסטוריים, התעלמות מהטרור הפלסטיני והתבססות על מקורות מוטים ולא אמינים.