גורמים במשרד החוץ: "החלטת בית הדין בהאג מלאה בחורים ובעיות"

גורמים בכירים במשרדי החוץ והמשפטים מתייחסים להחלטת בית הדין בהאג ומציינים שהדרך לפתיחת חקירה בפועל ארוכה ולא נשקף איום מיידי.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ד בשבט תשפ"א

גורמים במשרד החוץ: "החלטת בית הדין בהאג מלאה בחורים ובעיות"-ערוץ 7
בית הדין בהאג
צילום: רויטרס

גורמים בכירים במשרד החוץ מגיבים הערב (מוצ"ש) להחלטת בית הדין הפלילי בהאג לפיה יש לו סמכות לדון באירועים שהתרחשו בשטחי הרשות הפלסטינית ובעזה ועל כן הוא מתיר לתובעת לפתוח בחקירה פלילית נגד מדינת ישראל.

"ההחלטה מבחינה משפטית שגויה לחלוטין ורחוקה מאוד מאותה בהירות שהתובעת רצתה לקבל בשביל להתקדם אחריה. ישראל בחרה לא להיות חלק בבית הדין ולפי החוקה רק מדינות ריבוניות יכולות להאציל סמכות כדי שבית הדין יעסוק בה. הצדדים עצמם - ישראל והפלסטינים -קבעו שנושא הטריטוריה יעלה לדיון רק בהסכם הקבע. מדובר מוסד בינלאומי שנגרר לסכסוך פוליטי תוך שהוא קובע קביעות שגויות", אמרו הגורמים.

לדבריהם, "ההחלטה גם חורגת מהמנדט של בית הדין. השופטים קיבלו מנדט לטפל בזוועות האנושיות הכי גדולות ולא במקרים כמו זה כשמדובר במדינות כמו ישראל שהיא דמוקרטיה איתנה ויש לה מערכת משפטית חזקה ועניפה".

הגורמים מציינים עוד כי "יש השלכה שאי אפשר להתעלם ממנה: יש הזדמנות ומומנטום שנוצר לקדם את הסכמי אברהם, חידוש התיאום הביטחוני וממשל חדש. החלטה כזו רק מקטבת בין הצדדים במקום לקרב אותם לשולחן המשא ומתן ומשחקת בין מי שרוצים שהתהליכים הללו לא יצליחו".

לדבריהם ההחלטה קשה, אבל חשוב להזכיר שמשמעותה אינה פתיחה בחקירה. "זו החלטה שהיא טוענת סמכות. יש אבחנה משמעותית בין סמכות לבין נקיטת צעדים בחקירה. התובעת צריכה לקבל החלטה ויש דרך מאוד ארוכה עד שהמהלכים הללו יקרו".

בכירים במשרד המשפטים מוסיפים, "חשוב מאוד שלא לזרות בהלה בקרב הציבור היכן שאין שום הצדקה לכך. אנחנו לא נמצאים במצב שחקירה נפתחה, אין גם איום מיידי שיוציאו צווי מעצר ביחס לישראלים. זה תהליך מאוד ארוך ויש בו הרבה מאוד שלבים עד שמגיעים לשלב שבכלל תהיה היתכנות תיאורטית שיוציאו צווי מעצר".

לדברי הגורמים, "אנחנו ערוכים לסייע ולהבטיח לכל אזרח שבית הדין ינסה לרדוף אותו רדיפה משפטית שתהיה לו מטרית הגנה מקיפה. לא נחסוך משאבים ופעילות בנושא הזה".

אותם גורמים במשרד המשפטים תוקפים את הבסיס המשפטי של ההחלטה. "זו החלטה חלשה מאוד מבחינה משפטית וכל מי שקורא את עמדת הרוב והמיעוט רואה את זה. עמדת הרוב נשענת על החלטות פוליטיות של האו"ם ואנחנו מכירים את ההתנהלות של הארגון. השופטים, במקום לנתח את הסוגיה מבחינה משפטית, בחנו לעסוק בהחלטות פוליטיות. השופט שהיה בדעת המיעוט ניתח את זה באופן משפטי והבהיר שאין מדינה פלסטינית ושאי אפשר לסמן את הטריטוריה שלה".

לדבריהם ההחלטה פוגעת גם בבית הדין העצמו. "החלטה מאוד מצערת לא רק מנקודת המבט של ישראל והאזור אלא מנקודת המבט של בית הדין. סוג כזה של פוליטיזציה והרחבת העיסוק של בית הדין בנושאים שהם פוליטיים ולא בפשעי מלחמה אמיתיים זה לא דבר שמבשר טובות מבחינת בית הדין".