רוסיה מגרשת דיפלומטים זרים

רוסיה הודיעה על גירושם של דיפלומטים מגרמניה, שבדיה ופולין, לאחר שלטענת הקרמלין הם השתתפו בהפגנה למען נבלני.

תגיות: רוסיה
ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ד בשבט תשפ"א

רוסיה מגרשת דיפלומטים זרים-ערוץ 7
אלפים בהפגנה נגד פוטין
צילום: רויטרס

משבר דיפלומטי: רוסיה הודיעה כי היא מגרשת משטחה שלושה דיפלומטים זרים, מגרמניה פולין ושבדיה, לאחר שלטענת הקרמלין הם השתתפו בהפגנה למען שחרור של מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני.

בהודעת משרד החוץ הרוסי נמסר כי הדיפלומטים הזרים התבקשו לעזוב את רוסיה באופן מיידי. "הדיפלומטים הוכרזו כאישים לא רצויים עקב השתתפותם בהפגנה לא חוקית בתאריך 23 בינואר, שאינה מתיישבת עם מעמדם הדיפלומטי".

באותו יום התקיימו ברוסיה הפגנות סוערות למען מנהיג האופוזיציה הכלוא, אלכסיי נבלני. ההודעה על גירוש הדיפלומטים הזרים הגיעה שעות ספורות לאחר שהאחראי על מדיניות החוץ של איחוד האירופי, ג'וזף בורל, נפגש במוסקבה עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. "גיניתי בתוקף את ההחלטה הזו ודחיתי את הטענות כי הם ביצעו פעילות שאינה תואמת את מעמדם כדיפלומטים זרים", אמר בורל.

בתגובה לגירוש הדיפלומטים הודיעה גרמניה כי מדובר בצעד "לא מוצדק בשום פנים ואופן" והוסיפה כי "אם רוסיה לא תשקול מחדש את הצעד, הוא לא ישאר ללא תגובה". פולין זימנה את שגריר רוסיה בורשה לבירור והודיעה כי "גירוש הדיפלומטים עלול להוביל להעמקה נוספת של המשבר ביחסים בין המדינות.

הצד הפולני מצפה מהרשויות הרוסיות לבטל את ההחלטה המוטעית, אחרת פולין משאירה לעצמה את הזכות לנקוט בצעדי תגובה מתאימים". שבדיה אמרה כי "הטענה כי הדיפלומט שלנו השתתף בהפגנה בתאריך 23 בינואר היא מופרכת, ואנו שומרים לעצמנו את הזכות לתגובה הולמת".