איימן עודה
איימן עודה צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm על הניסיונות של רה"מ לקושש קולות מהמגזר הערבי. הוא שב והדגיש בשיחה כי הציבור הערבי לא מולך שולל בעקבות ההתקרבות המורגשת של נתניהו.

"בשבועיים האחרונים נתניהו ביקר אצלנו יותר מ-30 השנים שהיה בהם בתפקידים שונים", אמר עוד הסבור למרות זאת "לא תמצאו אזרחים ערביים שישמו את הפתק 'מחל' בקלפי. חלק מדברים מתוך כעס או אדישות אבל ברגע האמת האזרחים הערביים לא ישימו את הפתק מחל".

הוא מתח ביקורת חריפה על ח"כ מנסור עבאס שפרש מהרשימה המשותפת, וטען: "מה שעשה מנסור עבאס זו טעות גדולה ולצערי הרב נתניהו עבד עליו, זה רע מאוד". לדבריו, "אנחנו גרמנו למרכז-שמאל להאמין שבלעדינו זה בלתי אפשרי, אנחנו יכולים לראות את זה בלפיד שאומר שהמשותפת לגיטימית והוא רוצה אותה בממשלה. גם הימין הפנים שבלי הכוח שלנו גם הוא לא יכול להרכיב ממשלה".

עודה הדגיש: "זה לא נתניהו שנתן לנו לגיטימציה, אחנו לקחנו את הלגיטימציה הזאת כי הגענו ל-15 מנדטים. לו היינו 3 מנדטים לא היינו מקבלים דבר מאף אחד. אני מצר על כך שעבאס לא הבין שאת השוויון שלנו אנחנו ניקח מתוך עוצמה ואחדות, ולא מתוך התרפסות". "אתה אומר שהמפתחות למדינה בידי היהודים - ואנחנו חברה צרכנית?", שאל עודה והדגיש: "מה מנסור עבאס עשה בחמישה חודשים? אפס! ממש אפס!". באשר לירידה בסקרים, הסביר: "גם בבחירות הקודמות התחלנו במספר הזה".

בהמשך, עודה סירב לגנות את החלטת בית המשפט הבינלאומי בהאג לתבוע את ישראל על "פשעי מלחמה", ואמר כי "צריך להביא שלום וצדק חברתי. זכותו של העם הפלסטיני שנמצא תחת הכיבוש להיאבק נגד הכיבוש בכל האמצעים. זה מאבק לא אלים, וזה חלק ממאבק של עם נכבש, מה הבעיה? אני רוצה לראות את כולם יוצאים מהשטחים הכבושים, שיהיה שלום שייטיב עם הפלסטינים ועם היהודים.

''הבעיה העיקרית זה מה שעשה אשכנזי ואחרים בשטחים הכבושים, די, יש עם נכבש. 4 מיליון פלסטינים תחת כיבוש מתמשך. מי מפחד מבית משפט? מחקירות? אני חושב שכל זה צודק ואני תומך בכל המאבק של העם הפלסטיני למען סיום כיבוש שיביא שלום".

עודה התייחס לאלימות הגועה המגזר הערבי, ואמר: "אנחנו נאבקים נגד הנשק, נגד כנופיות פשע. דיברנו מדם ליבנו מעל דוכן הכנסת וכנראה שכל זה לא מספיק. אנחנו סובלים מ-5 דברים: כנופיות פשע מאורגן, פרוטקשן, שוק אפור, נשק בלתי מורשה, וחוסר פענוח למקרי רצח. עצם העובדה שיש עוד נפגעים ערבים, עוד פשיעה, אז אני מרגיש אחריות".

הוא סיכם: "מה שמעניין אותי הוא לעסוק במאבק משותף למען חברה דמוקרטית - ערבים ויהודים ביחד. אעשה את הכול כדי לשכנע את הציבור שלנו למען ערכים שטובים לכולנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו