האם תזהו את הכתובת על הקיר?

מחקר חדש חושף פער בין נשים לגברים במודעות לאלימות במערכות יחסים, בתפיסת היקף התופעה, במודעות לסימני האזהרה ובדרכי ההתמודדות

ערוץ 7 , כ"ה בשבט תשפ"א

האם תזהו את הכתובת על הקיר?-ערוץ 7
אילוסטרציה
iStock

בסוף השבוע האחרון נרצחה אישה נוספת ע"י בעלה. מדד האלימות בשנת 2020 הצביע על עלייה משמעותית בדפוסי האלימות כלפי נשים.

על רקע התגברות התופעה הובילו חוקרות מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב מחקר שבחן הבדלים מגדריים במודעות לנורות אדומות לאלימות ביחסים זוגיים.

את המחקר הובילו ד"ר הילה רימר, יועצת נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב להוגנות מגדרית, ד"ר יעל סנה מרצה במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ורונית לב-ארי, קרימינולוגית מעמותת בית רות לנערות וצעירות בסיכון.

המחקר בוצע בחודש נובמבר 2020 בקרב מדגם ארצי מייצג שכלל 519 גברים ונשים מעל גילאי 18 והוא פרי יוזמה של פורום פי 7, פורום ארגוני הנשים בעיר באר שבע מיסודן של עיריית באר שבע באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ובהובלה של ורד ששון יועצת ראש העיר באר שבע לקידום מעמד האישה וד"ר רימר.

ממצאי המחקר הצביעו על כך שלדעת גברים ונשים אלימות בזוגיות היא תופעה נפוצה למדי, אך בנוגע לאוכלוסייה הישראלית היהודית הכללית, נמצא שגברים חושבים שהתופעה נפוצה פחות (34.3%) באופן משמעותי מאשר נשים (43.4%).

בנוגע לאוכלוסיות בסקטורים ספציפיים (למשל: משפחות ערביות), גברים ונשים חשבו שהתופעה שכיחה בצורה דומה (59.7% בקרב גברים, 63% בקרב נשים).

כמו כן, הוצגו לנשאלים מספר דפוסי התנהגות המהווים נורות אדומות ביחסים אלימים, כגון: קנאה מוגזמת, רכושנות, איומים, פתיל קצר ועוד. באופן גורף, לגבי כל הסימנים, נשים חשבו שההתנהגות צריכה להוות סימן לדפוס התנהגות אלים, יותר ממה שגברים סברו. במילים אחרות ניכר כי גברים הקלו ראש באופן יחסי במשמעות של דפוסי התנהגות המעידים על אלימות. בנוסף נמצא שגם גברים וגם נשים הקלו ראש בדפוסי התנהגות של "אלימות בלבוש של אהבה", כמו קנאה מוגזמת.

במסגרת השאלון, הוצגו לנבדקים מספר עצות אפשריות לאישה שנמצאת בזוגיות אלימה. הנבדקים התבקשו לדרג כל עצה ולהחליט האם היא עצה מצוינת, גרועה או בינונית. בין הממצאים:

- במקום הראשון, בקרב כ-70% מהנשאלים דורגה העצה "לעזוב במיידית את בן הזוג". לדעת החוקרות ממצא זה מצד אחד מעיד כי יש הסכמה שלזוגיות אלימה אין זכות קיום. יחד עם זאת ממצא זה כשלעצמו מהווה נורה אדומה, שכן פרידה ביחסים אלימים היא נקודה מסוכנת מאוד, ולכן צריכה להיעשות תוך ליווי מקצועי.

- נמצא גם כי גברים מצדדים בטיפול זוגי כפתרון מועדף, בעוד שנשים מצדדות בטיפול פסיכולוגי. גם ממצא זה דורש התייחסות שכן טיפול זוגי פחות יעיל במקרה של אלימות, ואף עלול להזיק.

- רק כמחצית מהמשיבים והמשיבות סברו כי פנייה לשירותי הרווחה במדינה היא עצה מצוינת בעוד המחצית השנייה סברה כי מדובר בעצה גרועה או בינונית. רבים ורבות יותר סברו כי כדאי להמליץ לאישה לפנות למעון נשים, או לאחד מארגוני הנשים הנתפסים כמסייעים במידה רבה במקרי אלימות.

- גם נשים וגם גברים הביעו אמון במשטרה וסברו כי פנייה למשטרה היא עצה טובה.

- 66% אחוז מהנשים ו-63% גברים סברו כי פנייה לתמיכה חברתית היא עצה מצוינת, אך התפיסות לגבי התועלת לפנייה למשפחה לעזרה היו חצויות.