כך עובדת שיטת "עוקץ הטלגרם"

נוכלים מציעים למכירה כסף מזויף ושלל מוצרים אחרים, דורשים תשלום של אלפי שקלים ונעלמים. המשטרה: "מדובר בפרשיית הונאה בהיקף עצום"

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ה בשבט תשפ"א

כך עובדת שיטת "עוקץ הטלגרם"-ערוץ 7
התכתבות עם נוכל בטלגרם
צילום: מסך

שיטת עוקץ חדשה באפליקציית הטלגרם: נוכלים מציעים כסף מזויף ושלל מוצרים אחרים במחיר מוזל, גובים את התשלום ונעלמים מבלי להשאיר תמורה.

הנוכל מנצל את האנונימיות שמספק לו הטלגרם, יוצר ערוץ עם משתתפים רבים, כאשר את כולם הוא מפעיל בעצמו. "המשתמשים" הרבים החברים בערוץ שלו ממליצים השכם והערב על העסקאות המוצלחות שקיימו עמו, וכך הקונה התמים מרגיש בטוח לגשת את הנוכל ולבצע עסקה.

הנוכל מציע, כאמור, למכור כסף מזויף, תשלומי דו"חות בחצי מחיר, אקדחי אוויר ועוד, מבקש מהקונה להעביר לו כסף בקוד משיכת מזומן מכספומט ללא כרטיס או בביטקוין, ובשלב מסוים נעלם.

"אני עובד עם נוער ואיש מחשבים", סיפר ע' בשיחה עם ערוץ 7. "מאז שהטלגרם הפך לפופולארי אני נחשף לעשרות מקרים של הונאה מסוגים שונים ובעיקר מי שנפגע מהם הם הנוער שקל לפתות אותם. הנוכלים מנצלים את תמימותם ומקבלים לידיהם עשרות אלפי שקלים ביום מבלי לתת תמורה".

הוא הסביר: "אני מדבר על קבוצות שלא ניתן להתכתב בהם מלבד הנוכל שמכילות אלפי משתמשים מזויפים, כך שזה משדר אמינות, ותגובות לכאורה של אנשים שקנו והצליחו. באותן קבוצות הנוכלים מוכרים פלאפונים במחיר מוזל, כרטיסי אשראי גנובים, נשק, אקדחי אוויר, תוכנות, כסף מזויף, תעודות זהות ודרכונים, רשיון רכב, תשלומי דו"חות בחצי מחיר, ועוד".

אחד הנוכלים בטלגרם
צילום: מסך

לדבריו, "השיטה מתבצעת כך שברגע שמשתמש נכנס לקבוצה הוא מקבל הודעה שבה הוא מתבקש להעביר כסף לנוכל על ידי קוד משיכה מבנקט או ביטקוין, לשלוח תמונה שלו ותעודה לנוכל על מנת לוודא שהוא לא שוטר סמוי, ואז כביכול לקבל את מבוקשו".

לאחר שהנוכל משך כסף בפעם הראשונה, הוא נזכר פתאום שצריך לבצע תשללום נוסף כדי ש"העסקה" תצא לפועל. "לאחר שהנוכל קיבל את הכסף והפרטים, הוא מבקש עוד כסף לשליח, אם הוא לא יקבל אין עסקה", אמר ע'. "כך הוא מקבל שוב כסף".

בשלב זה הנוכל פועל על מנת להוציא שוב כספים מאותו אדם, והפעם עובר לסחיטה של ממש. "אחר כך הנוכל טוען שהכסף לא הגיע אליו עדיין, ואם לא יעבירו לו שוב תשלום הוא יפרסם בכל האינטרנט את התמונה של הקונה התמים", סיפר. "לפעמים מאיים שאנשים יגיעו אליו להוציא ממנו כסף".

אם בשלב זה הקונה הבין שנפל קרבן לעקיצה, הנוכל פשוט חוסם אותו ומנצל את הפרטיות הגבוהה שמספקת אפליקציית הטלגרם וכך הוא מטשטש עקבות. "לאחר שהמשתמש הבין שנפל קורבן ולא מעביר כספים יותר, הנוכל חוסם את אותו משתמש כך שלא יוכל לדבר איתו, ומוחק את כל ההתכתבויות שלו משני המכשירים - של המשתמש ושל הנוכל", ציין. " כך לא נשארות ראיות ואין עם מי לדבר. כמובן שלפעמים אותו אדם שנעקץ מנסה לקנות שוב בקבוצה אחרת".

מדובר בתופעה. בני נוער, סטודנטים וחיילים הם היעד העיקרי של הנוכלים שמנצלים את הפחד שלהם ללכת ולהתלונן במשטרה משום שגם הם ביצעו מעשה הנמצא בתחום הפלילי. בכל פעם גובים הנוכלים אלפי שקלים.

עוד אמר ע': "פניתי למשטרה, הצגתי להם ראיות שאספתי מכמה אנשים שונים והם לא עשו עם זה כלום. צריך להזהיר את האנשים לא ליפול בפח ולהתרחק מהתעסקות בפלילים".

ממשטרת ישראל נמסר: "מדובר בפרשיית הונאה בהיקף עצום שנחקרת על ידי תחנת נהריה.
בניגוד לנטען, במסגרת החקירה בוצעו פעולות חקירה רבות ומגוונות במטרה להגיע לחקר האמת. במסגרת זו נעצרו מספר חשודים, החקירה נמשכת".

התכתבות עם נוכל בטלגרם
צילום: מסך
הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il