הרב שמואל יניב מציג: צפונות בתורה

לרגל סדרה חדשה בערוץ 7 מספר הרב שמואל יניב על העולם הנסתר שמתבסס על כלים סטטיסטיים ומתמטיים ואף מקרב יהודים לאהבת התורה. צפו

ערוץ 7 , כ"ה בשבט תשפ"א

אנו משוחחים עם הרב שמואל יניב לרגל סדרה חדשה שבה הוא מעניק לגולשים 'טעימות' מתוך ספריו "צפונות בתורה".

מתי התחלת לעסוק בעולם הסודי, מסתורי וצפון הזה?

לפני 50 שנה ראיתי דברים בעולמו של הגר"א והוא כתב שגאולה תהיה ככל שהדבר הזה יתממש. מה יתממש? לא ידעתי, אבל ראיתי כמה דוגמאות שלו שהן מדויקות ומוכחות מצד עצמן, ואז ראיתי שרש"י בפסוק השני של שיר השירים אומר דבר מדהים, שתהיה התגלות נוספת של מעמד הר סיני שבו הקב"ה יגלה לנו סוד טמיר ונסתר, ומייחלים שהוא יגשים את זה וזאת תהיה המהות הגדולה והפנימית של ספר התורה.

נשאלת השאלה - אם זה צפון, אולי זה צריך להישאר צפון?

זה בדיוק מה שאומר הזוהר שהדבר הזה הוא המשמעותי ביותר, שהגימטריות וכל הרמזים יהיו תפארת התורה.

מה היו התגובות למחקר שלך בכל העולם וכיצד זה השפיע על קירוב לבבות ליהדות?

כשהתחלתי במערכת הזאת הייתי יחידי ופרסמתי פרסום ראשון, עיתון הארץ חשף את זה בעמודים המרכזיים שלו, עיתון על המשמר פרסם את הדברים האלה, ה-BBC נחשף לזה והחליט שזו אחת מן התגליות הגדולות של המאה משום שאלה לא משחקים ולא שעשועים אלה דברים שמי שמסתכל רואה שזה מוכח ובלתי אפשרי שזה לא יהיה מוכנס בכוונה. ואז השתמשו בזה בסמינריונים של ערכים וסמינריונים אחרים, והייתה לזה השפעה מדהימה, דווקא על אותם אנשים שרצו להראות שזה סתם משחקים וסתם שעשועים, הם נוכחו והשתכנעו והפכו להיות החוזרים בתשובה הגדולים שמניעים את כל המערכת, ומדובר לא בעשרות אלפים אלא הרבה מעבר למאות אלפים. ואלו הוכחות בסלע ויש להן שימוש עד היום הזה בקבוצות שהן הכי ביקורתיות והכי מצליחות גם כמו הידברות ועוד קבוצות נוספות שאין הזמן לפרט את כולם.

כשאתה מדבר על עתיד אתה מתכוון שאנחנו נוכל לקרוא, לבדוק ולראות את העתיד או שאנחנו נמצא שם דברים שבעצם היו כתובים בתורה לפני כן?

זה אחד מהדברים שהם מסופקים אם כדאי לעסוק בהם, האם כדאי לראות מה יהיה בעתיד. אגב היו כמה דברים שהוכחו למשל רצח רבין ומלחמת המפרץ, התאריכים והאירועים, אבל אנחנו משתדלים לא לגעת בתחום הזה, ולהישאר נאמנים למה שאמרו חז"ל - תמים תהיה עם ה' אלוקיך ולא תחקור אחרי עתידות.

ולכן מה שאנחנו עוסקים זה לראות למשל האם הגר"א מוצפן בתורה, זה ניתן להוכחה בצורה מושלמת שכן.

או לדוגמה האם הרמב"ם מוצפן בתורה וגם זה ניתן להוכחה שאכן זה כך. ועל דרך זו עוד דברים רבים נוספים שאין הזמן הרגע עוד לממש אותם, אולי אחת הדוגמאות הכי מדהימות היא מגילת אסתר שמי שרואה אותה נפעם מהפלא, אין לי מילה יותר מדויקת שיכולה להסביר את מה שקרה.

היית רוצה שהתחום הזה יכנס גם ממש אל תוך מוסדות החינוך?

זה הכאב הגדול שלי אם ניתן לומר על משהו בתחום הזה שיש לי כאב. בדור שלנו שרבים מנסים לסדוק את האמונה בהכחשה או בספקות או ביצרים או בכל מיני דרכים, לעניות דעתי צריך לבסס את החשיבה של התלמיד גם על העניין השכלי, המוכח, ואת מה שעושים בסמינריונים אפשר לעשות בבית ספר, ואז יהיו לנו הרבה פחות אנשים שנוטשים את האמונה. לשם זה גם יצרתי עכשיו שלוש חברות שמוכיחות דברים בשכל, חוץ מצפונות בתורה, דברים מאוד משמעותיים שעונים על שאלות שהכפירה מציבה אותם כאתגר, וזה דבר חשוב מאין כמותו לתת לנוער כלים להשתמש במלחמה הגדולה שניטשת ברחוב על האמונה, שיהיו להם תשובות טובות ומוכחות, לא דמיונות.

מה תוכל לספר לנו על הספרים עצמם?

הספרים כתובים באופן נגיש לכל אדם אפילו לכל ילד, הם בהירים מאוד, הממצאים פשוטים מאוד, קל מאוד להתרשם ולהבין. יש אנשים שירצו שזה יהיה העיסוק הגדול שלהם בחיים והם ימשיכו את המפעל הענק, שהיום יש עשרות אנשים בעלי שיעור קומה גבוה שחושפים ומצליחים, וגם אם הם רוצים את זה כמכשיר אחד מיני רבים. ביום שישי האבא מסתכל עם הילדים על הדברים ומרשים אותם והם מתרגשים. לא הייתה לי שום הרצאה שנתתי שלא הייתה התרגשות נוכח הפלא והיא גרמה לפליאה והחלטות משמעותיות מאוד בחיים.

לסיום, מה אתה עונה למי שאומר שהדברים האלה נחמדים ויש בהם הרבה אמת אבל הם בעיקר "שעשועי התורה"?

מה שאני רוצה להדגיש שהמערכת הזאת היא מערכת ללא עיגול פינות היא מוכחת ללא משחקים ושעשועים. גם שעשועים זה דבר חשוב אבל כאן אנחנו עוסקים באמיתות בסלע או בזהב, לכן צריך להבין שמדובר בכרכים באלפי ממצאים שכל אחד מהם הוא נפלא מצד עצמו.

לשאלות, הזמנות ועוד חייגו לרב שמואל יניב: 03-5321448